منوی تعمیرگاه دوربین

راهنمای بهبود وضعیت نوردهی در عکاسی فضای باز و منظره


راهنمای بهبود وضعیت نوردهی در عکاسی فضای باز و منظره

در عکاسی منظره و فضای باز ، شرایط نور محیطی و آمبیانس به طور مداوم در حال تغییر می باشند و دست یافتن به بهترین وضعیت نوردهی برای دوربین ، نیازمند داشتن سطح مهارت بسیار بالایی است . در شرایط تغیر ناگهانی وضعیت نور محیطی ، بخش هایی از تصویر دچار نوردهی بیش از اندازه شده و در عین حال بخش هایی ممکن است فاقد نور مناسب و کافی باشند . بدون توجه به نوع عکس یا نوع افکتی که می خواهیم بر روی عکس اعمال کنیم ، داشتن آگاهی کامل از تنظیمات دوربین در دستیابی به بهترین نتیجه در زمان نوردهی و نور سنجی ،  اهمیت بسیار زیادی دارد .

با توجه به این مطلب شما می توانید در شرایط مختلف اقدام به تغییر در تنظیمات دوربین خود نموده و ابزار های موجود را برای ثبت بهترین عکس ممکن ؛ مورد استفاده قرار دهید .

آگاهی از مفهوم مثلث نوردهی 

نوردهی در دوربین دارای سه ضلع است . این سه ضلع عبارتند از : دیافراگم ، سرعت شاتر ، ایزو

هر یک از این متغیر ها به همراه هم میزان نور وارد شده بر روی سنسور را تعیین می کنند و بر کیفیت تصویر نهایی تاثیر گذار هستند . آگاهی از وظایف و عملکرد های هر یک از این اضلاع ، شما را قادر می سازد تا کنترل بهتری بر وضعیت نوردهی تصویر خود داشته باشید .

1 – دیافراگم : اندازه دهانه دیافراگم ؛ مقدار نور وارد شونده به دوربین را تعیین می کند .

2 – سرعت شاتر : سرعت شاتر ؛ به طول مدت زمانی گفته می شود که نور اجازه پیدا می کند از شاتر عبور کرده و به سنسور برسد .

3 – ایزو :به حساسیت سنسور دوربین نسبت به نور گفته می شود. هر اندازه مقدار ایزو بیشتر باشد ، حساسیت دوربین در برابر نور بالاتر می رود .

همه این اجزا به همراه یکدیگر کار می کنند و تغییر در مقدار هر یک از آنها مستلزم انجام تغییر متناسب در اجزای دیگر می باشد .

معیار سنجش 

بیشتر دوربین های امروزی مجهز به سیستم نورسنجی TTL یا سنجش از طریق لنز هستند . این بدان معناست که دوربین نور وارد شونده از طریق لنز را مورد بررسی قرار داده و تنظیمات دوربین را بر اساس آن انجام می دهد . با تغییر وضعیت دوربین و قرار دادن آن بر مد دستی ، می توان  وضعیت نور سنجی دوربین را از طریق ویزور مشاهده نمود . نورسنج در قسمت پایین ویزور ، و به صورت یک محور عددی دیده می شود و هر اندازه که نشانگر محور نورسنج در مرکز این محور قرار بگیرد ، وضعیت نوردهی دوربین و عکس ثبت شده در نتیجه آن در حالت مطلوب خواهد بود.

زمانی که دوربین را به سمت سوژه میگیرید ، با فشار دادن دکمه شاتر تا نیمه ، بر اساس نقطه فوکوس دوربین شروع به نورسنجی کرده و اطلاعات نوری سوژه و محیط را به شما می دهد. در حالیکه نورسنج دوربین اطلاعات زیادی را به شما می دهد اما این تنها بخشی از داستان است . در واقع شما هنوز نمی دانید که این نور از کدام قسمت کادر بندی دریافت می شود یا اینکه مقدار نور وارد شونده به چه میزان می باشد . برای دانستن این اطلاعات ، باید حالتهای نورسنجی اطلاع داشته باشید . برای انجام بهترین نورپردازی بر روی سوژه ، سنجش مقدار نور و روشنایی صحنه ، اهمیت بسیار زیادی دارد و به همین دلیل ، دوربین امکانات مختلفی برای نورسنجی در اختیار شما قرار می دهد .

1 – نورسنجی ماتریکسی 

دوربین به صورت پیش فرض در حالت نورسنجی ماتریکسی یا تخمینی قرار دارد . بر این اساس ، دوربین کلیه نور صحنه را دریافت نموده و با توجه به میانگین نور های دریافت شده ، بهترین وضعیت نوردهی را تعیین می کند . این وضعیت از نور سنجی برای صحنه هایی که دارای نور همسان و یکدست هستند و یا در زمان هایی که از حالت نور موجود در صحنه اطمینان ندارید ، بهترین گزینه به شمار می آید .

2 – نورسنجی نقطه ای یا نسبی 

در این حالت ، دوربین بر روی یک ناحیه کوچک از مرکز کادر فوکوس نموده و سنجش را بر اساس میزان نور موجود در آن ناحیه خاص ، انجام می دهد . نورسنجی نقطه ای برای مواقعی مناسب است که سوژه مورد نظر شما ، در مقایسه با پس زمینه ، روشن تر است یا اینکه به صورت بک لایت مورد نوردهی قرار گرفته است .

3- نورسنجی میانیگین مرکزی 

در این حالت، دوربین نور کل صحنه را دریافت نموده و میانگین آنرا بر اساس مرکز کادر شما تعیین می کند . این روش برای عکاسی پرتره بسیار مناسب است زیرا در این ژانر سوژه بیشتر در مرکز کادر قرار می گیرد و موثر ترین شیوه نوردهی به مرکز کادر با استفاده از این حالت نور سنجی به دست می آید .

مد و حالت نورسنجی مورد استفاده به میزان زیادی به فاصله کانونی ، مقدار نور موجود درمحیط ، و البته نوع تصویری که شما می خواهید به ثبت برسانید ، بستگی دارد .

استفاده از حالت براکتینگ 

استفاده از براکتینگ برای ثبت مجموعه ای از حالتهای مختلف نوردهی یک روش عالی برای ثبت تصویری با بهترین حالت نوردهی خواهد بود . در براکت گذاری ، مجموعه ای از عکس ها با حالت های مختلف نوردهی به ثبت می رسند و در نتیجه مجموعه ای عکس از تاریک تا روشن را خواهید داشت .با استفاده از این عکس ها ، در مرحله پردازش نرم افزاری می توانید یک عکس HDR تولید کنید .

استفاده از هیستو گرام 

هیستوگرام یک ابزار کاربردی بسیار مفید برای تعیین میزان نوردهی بیش از اندازه و یا نوردهی کم تر از اندازه در عکس است . یک عکس دارای وضعیت نوردهی و نورسنجی مطلوب در درون هیستوگرام دارای منحنی در سمت مرکز محور می باشد . اما اگر منحنی محور هیستوگرام به سمت چپ تمایل داشته باشد این عکس تاریک بوده و اگر منحنی به سمت راست  تمایل داشته باشد ، عکس دارای نور بیش از اندازه است . در بسیاری از موارد عکاسان عکس های با نور دهی یک یا دو استاپ پایین تر را ترجیح می دهند زیرا در این شرایط عکس ها دارای رنگ های عمیقتر و غنی تری هستند .

استفاده از فیلتر ND

در عکاسی منظره و عکاسی فضای باز ، استفاده از فیلتر ND یک روش مرسوم برای به دست آوردن بهترین وضعیت نوردهی است . فیلتر های ND مقدار نور وارد شونده به دوربین را کاهش می دهند و به طور خاص درصحنه هایی که دارای قسمت های بسیار پر نور هستند ( مثل آسمان ) باعث تعدیل وضعیت نوردهی دوربین می شوند .

برای انجام یک نور سنجی مناسب ، داشتن آگاهی و شناخت از مثلث نوردهی ، حالت های مختلف نور سنجی ؛ و ابزار های کمک کننده به تعدیل و توازن میزان نور وارد شونده به دوربین به عکاس کمک می کند تا در شرایط و چالش های مختلف نور محیط ، قادر به ثبت عکس هایی با وضعیت نوردهی و نورسنجی مناسب و مطلوب باشیم 

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=