اشتباهات رایج سرعت شاتر در عکاسی

اشتباهات رایج  سرعت شاتر در عکاسی

 

شاتر به عنوان یکی از مهمترین اضلاع در مثلث نور دهی ، در مقایسه با دو ضلع دیگر بیشتر موجب سردرگمی و اشتباه عکاسان در محاسبه حالت های سرعت و نوردهی می شود .

به طور معمول سرعت شاتر یکی از فاکتور های تاثیر گذار بر حالت های نور دهی است اما تاثیر آن بر سرعت و ثبت حرکت سوژه در حالت فریز شده یا به صورت کشدار ، کارکرد دیگر این عامل است که علاوه بر کاربرد فنی آن در نور دهی ، از این لحاظ در بخش ظهور و بروز خلاقیت های هنری نیز دارای کاربرد می باشد .

در اینجا به اشتباهات رایج در تنظیم حالت های سرعت شاتر اشاره ای خواهیم داشت

 شات هایی که زیادی بلور می شوند :

زمانی که شات های شما از سوزه های در حال حرکت به مقدار بسیار زیادی دچار حالت محو شدگی یا اصطلاحا بلور شدگی سوژه هستند ، این عامل نشان می دهد که شما در جایی دچار اشتباه شده اید . این اشتباه می تواند ناشی از دو دلیل زیر باشد

الف : احتمالا سرعت سوژه از سرعت دوربین شما بالاتر بوده است

ب : شما نتوانستید به موقع بر روی سوژه فوکوس کنید و به طور اشتباه ایجاد این حالت را ناشی از سرعت شاتر دانسته اید .

تصاویری به شدت فریز شده :

نمایندگی تعمیرات کانن - نمایندگی تعمیرات نیکون - تعمیرات لنز - تعمیرات دوربین

گاهی پیش می آید که در عکس نهایی شما تصویر به نحو شدیدی فریز شده است و این در حالی است که شما قصد داشته اید تا به نوعی حرکت دار بودن آنرا نمایش دهید .

در فوکوس کامل قرار دادن سوژه و ثبت موشن بلور ، یکی از راه های القای حرکت سوژه در یک تصویر ثابت است موشن بلور ( Motion Blure) تکنیکی است که در اینده در مورد آن توضیح خواهیم داد به خاطر داشته باشید که سرعت های شاتر بسیار بالا عمل فریز کردن را به صورت بهتری انجام می دهند و سرعت سوژه شما نیز میزان حالت فریز شدگی آنرا مشخص می کند .

به طور طبیعی اگر بخواهید سوژه را در حالت کمتر فریز شده به ثبت برسانید ، بنابراین می بایست از سرعت شاتر پایین تری استفاده کنید . تکنیک پنینگ ،یکی از تکنیک های حرکتی دوربین است که به همراه سرعت شاتر القای حس حرکت دار بودن سوژه در یک کادر ثابت را فراهم می آورد . انجام پنینگ در حالت عادی سرعت شاتر ، موجب بلور شدن پس زمینه و و فریز شدن سوژه خواهد شد .

ناکافی بودن حرکت :

نمایندگی تعمیرات کانن - نمایندگی تعمیرات نیکون - تعمیرات لنز - تعمیرات دوربین

این هم یکی از حالت هایی است که ممکن است دچار اشتباه در محاسبه سرعت شاتر بشود و بسیار اتفاق می افتد . بلور شدن حرکت ، شارپ نگه داشتن سوژه ، دقت در فوکوس و یا بلور کردن پس زمینه در عین ثبت حرکت سوژه ، همگی حالت هایی هستند که به محاسبه دقیق سرعت و هماهنگی سرعت شاتر نیاز دارند و در عین حال با کمی بالا یا پایین بردن سرعت شاتر همچنان می توان حالت های حرکتی را ثبت نمود و  شارپنس و فوکوس سوژه را رعایت نمود

اور اکسپوز شدن عکس

نمایندگی تعمیرات کانن - نمایندگی تعمیرات نیکون - تعمیرات لنز - تعمیرات دوربین

به طور کلی تغییر دادن یک عامل باعث تاثیر بر سایر اضلاع مثلث نور دهی می شود  و این به معنای نیاز به انجام تنظیمات بیشتر در دوربین خواهد بود .

یکی از این موارد که دقت در سایر تنظیمات را می طلبد ، اور اکسپوز شدن تصویر است . در شرایط استفاده از سرعت شاتر پایین ، برای تطابق با پایین بودن سرعت حرکت سوژه ممکن است دچار مشکل دیگری شوید و آن حالت نوردهی بیشتر به سنسور در این سرعت ها است که در نتیجه این حالت تصویر روشن تری خواهید داشت .

نور دهی بیشتر همیشه به معنای اور اکسپوز شدن نیست ، در حالت اور اکسپوز تصویر دچار لکه های بسیار پرنور ؛ یا همان سوختگی می شود که اصلاح و بازیابی آن در زمان ویرایش عکس بسیار دشوار و یا حتی غیر ممکن می باشد .

به طور طبیعی راه حل بر طرف کردن این حالت بالاتر بردن سرعت شاتر است اما راه های دیگر آن کاهش مقدار ایزو و یا بستن دیافراگم می توانند باشند .

نمایندگی تعمیرات کانن - نمایندگی تعمیرات نیکون - تعمیرات لنز - تعمیرات دوربین

نظرات