3 نکته مهم برای مهارت در تنظیمات نوردهی با دوربین

3 نکته مهم برای مهارت در تنظیمات نوردهی با دوربین

کسب مهارت برای تنظیمات نوردهی به دوربین ؛ یکی از اولین و مهمترین مهارت هایی است که هر عکاس در زمان های کار با دوربین نسبت به آن باید آگاهی داشته باشد . همچنین برای دستیابی به بهترین جزئیات و کیفیت در تصویر نهایی نیز آگاهی از اصول نوردهی به دوربین ؛ اهمیت بسیار زیادی دارد . از سوی دیگر انجام اصولی تنطیمات نوردهی با دوربین موجب می شود تا در زمان های ادیت عکس ؛ به صرف زمان زیاد برای تنظیمات دوباره نوردهی تصویر ؛ نیازی وجود نداشته باشد .

در این مطلب سه نکته اساسی را مورد اشاره قرار می دهیم  که با استفاده از آن ها دامنه دینامیکی دوربین افزایش یافته و بهترین جزئیات و کیفیت را در هر تصویر می توان به دست آورد.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون

1- روشنایی ال سی دی

صفحه ال سی دی دوربین در حالت پیش فرض به گونه ای تنظیم شده است که در زمان های عکاسی در محیط بیرونی به صورت روشن تر دیده شده و در زمان عکاسی در محیط های داخلی کمی از روشنایی آن کاسته شود . در برخی از موارد عدم اطلاع از وجود این حالت موجب می شود تا در رابطه با مقدار نوردهی به تصویر دچار اشتباه شویم .

برای پرهیز از بروز اشتباه در رابطه با بررسی روشنایی تصاویر از ال سی دی دوربین ؛ توصیه می شود تا وضعیت روشنایی ال سی دی دوربین خود را از حالت Auto به Manual  تغییر داده و مقدار روشنایی ال سی دی را به صورت دلخواه تنظیم نمایید . بنابراین با استفاده از این تنظیمات در هر یک از محیط های داخلی یا بیرونی ؛ مقدار روشنایی تصویر را به صورت کنترل شده و مشخص روی صفحه نمایش دوربین خود مشاهده خواهید نمود .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون

2 – اخطار هایلایت

اخطار هایلایت یکی از گزینه هایی است که به شما امکان می دهد تا نسبت به از دست رفتن جزئیات در نواحی دارای نوردهی بیش از اندازه ؛ آگاهی پیدا کنید . در شرایط عکاسی در محیط های بسیار پر نور ؛ نسبت به فعال بودن این گزینه در منو تنظیمات دوربین خود ؛ اطمینان حاصل نمایید . در صورتی که تصویر ثبت شده با دوربین فاقد جزئیات در قسمت هایلایت ها باشد ؛ نواحی هایلایت دار تصویر به صورت چشمک زن نمایش داده می شوند و با اطلاعا از این موضوع برای رفع نوردهی بیش از اندازه در درون تصویر خود ؛ اقدامات لازم را می توان انجام داد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون

3 – پروفایل تصویر تخت

حالت تصویر نمایش داده شده بر صفحه ال سی دی دوربین شما ؛ مبتنی بر پروفایل رنگ تعیین شده برای تنظیمات عکاسی با دوربین است . بنابراین این حالت بر ویژگی های تصویر در هیستوگرام دوربین نیز تاثیر می گذارد . برای حصول اطمینان از دستیابی به بالاترین جزئیات در درون کادر تصویر ؛ پروفایل تصویر خود را به گونه ای تنظیم نمایید که حالت های شارپنس ؛ کنتراست و سچوریشن در پایین ترین مقدار ممکن قرار داشته باشند. همچنین استفاده از پروفایل تصویر تخت یا خنثی نیز به شما این امکان را می دهد تا از بالاترین محدوده دامنه دینامیکی دوربین خود استفاده نمایید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون

با استفاده از نکات بیان شده ؛ نوردهی با استفاده از امکانات درونی دوربین به یکی از مهارت های ذاتی شما مبدل شده و در هر جلسه عکاسی بهترین جزئیات و کیفیت تصویر را به دست خواهید آورد .

 

چگونه می توان بهترین نوردهی در عکس را به دست آورد .

اصول پایه در نوردهی دستی به دوربین

بررسی نوردهی دوگانه ( Double Exposure ) در دوربین

استاپ های نوردهی با توجه به سرعت شاتر

روش استفاده از تکنیک نوردهی طولانی در روز

نظرات