بررسی مقایسه ای دوربینهای نیکون D750 و نیکون D780

بررسی مقایسه ای دوربینهای  نیکون D750 و نیکون D780

 

برای مدت زمان نسبتا طولانی دوربین نیکون Nikon D750 یکی از خوش دست ترین و پر مخاطب ترین دوربین های DSLR ساخت نیکون به شمار می آمد . این دوربین با برخورداری از یک سنسور 24 مگاپیکسلی ؛ در بسیاری از زمینه ها با بسیاری از دوربین های پیشرفته به رقابت می پرداخت اما در هر صورت عدم توانایی در طول زمان فیلمبرداری از جمله نقطه ضعفهای بزرگ آن محسوب می شده است .

اکنون این پرسش وجود دارد که آیا مالکان دوربین های نیکون Nikon D750 نیازی به تغییر دوربین خود دارند ؟ در این مطلب به بررسی و مقایسه دو دوربین نیکون Nikon D750 و نیکون D780 می پردازیم .

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

اتوفوکوس

احتمالا یکی از اولین ویژگی هایی که در دوربین نیکون D780 مورد توجه قرار می گیرد بهبود قابل توجه در وضعیت سیستم اتوفوکوس آن می باشد.  اگر چه سیستم فوکوس مدل قدیمی تر D750 ویژگی های توانمندی داشت اما در هر صورت اکنون به روز رسانی های گسترده تری  را شاهد هستیم .

در حالت عادی ؛ دوربین نیکون D780 از همان اتوفوکوس 51 نقطه ای مدل های قدیمی تر استفاده می کند اما تفاوت عمده آن در این است که در سیستم اتوفوکوس این دوربین از یک سنسور نورسنج 180 هزار پیکسلی در مقایسه با نورسنج 91000 نقطه ای موجود در D750 استفاده می شود . این ویژگی به همراه الگوریتم های اتوفوکوس پیشرفته ای که مشابه آن را در دوربین نیکون D5 مشاهده نموده ایم موجب می شود تا در D780 عملکرد خیره کننده ای را در تعقیب سوژه شاهد باشیم . این دوربین در زمان عکاسی با نمای زنده و همچنین در طول زمان های فیلمبرداری ؛ از قدرت بسیار بالاتری در زمینه شناسایی و تعقیب سوژه برخوردار است .

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

سنسور جدید تر

اگر چه در هر دو مدل از دوربین های نیکون یک سنسور 24 مگاپیکسلی را شاهد هستیم ؛ اما سنسور نیکون D780 دارای طراحی جدید تری بوده و مشابه آن را در دوربین میرورلس فول فریم نیکون Z6 مشاهده نموده ایم . طراحی BSI  ، با قابلیت Dual gain به این دوربین امکان می دهند تا از یک دامنه دینامیکی گسترده تر در پایین ترین مقدار از حساسیت ایزو برخوردار بوده و حتی در زمان های استفاده از حساسیت ایزو نسبتا بالا ؛ از توانایی بیشتری را در زمینه کنترل نویز تصویر ارایه نماید.

همانگونه که انتظار می رود ؛ دوربین نیکون D780 در زمان های عکاسی با فرمت RAW تصاویری با ویژگی های مطلوب تر را ارایه می دهد . همچنین در طول 5 سال گذشته کمپانی نیکون بهبود های قابل ملاحظه ای را در سیستم پردازشگر فایل JPEG به وجود آورده است و در دوربین نیکون D780  این فایل ها از حالت شارپ و تدرج رنگ بسیار بهتری برخوردار هستند .

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

سیستم تشخیص فاز مبتنی بر سنسور

دوربین نیکون D780 دارای یک سیستم تشخیص فاز مبتنی بر سنسور است و این سیستم اطلاعات مرتبط با فاصله سوژه از دوربین را به سرعت تشخیص داده و از آنها برای هدایت لنز استفاده می نماید . همچنین در این دوربین از فناوری تعقیب سوژه دوربین های سری Z استفاده شده است و در میان ویژگی های آن حالت های تشخیص چشم و تشخیص چهره دارای اهمیت بسیار زیادی هستند . این حالت ها ؛ مواردی هستند که برتری های قابل ملاحظه ای را در مقایسه با دوربین D750 به وجود می آورد .

ویژگی  های دوربین نیکون D780  در حالت نمای زنده ، تماما از دوربین های سری Z به دست آمده اند و این امر بدان معنا می باشد که این دوربین در زمان عکاسی با نمای زنده ؛ نسبت به حالت عکاسی با ویزور ؛ ویژگی های کاملا متفاوتی را ارایه می دهد و اگر شما قبل از این تماما از دوربین های DSLR استفاده کرده باشید ؛ بهبود عملکرد های اتوفوکوس در زمان عکاسی و تصویر برداری با نمای زنده در این دوربین را به  سرعت مشاهده خواهید نمود .

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

فیلمبرداری

همراه با بهبود وضعیت سیستم اتوفوکوس ؛ یکی از عمده ترین به  روز رسانی ها در نیکون D780 بهبود وضعیت فیلمبرداری در آن می باشد . این دوربین قادر به انجام فیلمبرداری 4K/30p یا 1080/120p است . دوربین قدیمی تر D750  تنها قادر به انجام فیلمبرداری در 1080/60p می باشد که این امر تفاوت های بسیار زیادی را به وجود می آورد .

دامنه بهبود عملکرد اتوفوکوس و تعقیب سوژه در طول زمان فیلمبرداری نیز قابل مشاهده می باشد و به لطف اتوفوکوس سریعتر و سیستم تعقیب سوژه دقیق تر دوربین نیکون D780 یک دوربین پیشرفته برای فیلمبرداری محسوب می شود .. علاوه بر این در D780 از پیشرفته ترین تنظیمات حالت فیلمبرداری ساخت نیکون می توان استفاده نمود و انواع کلید های مختلف را برای استفاده در زمان فیلمبرداری به طور خاص می توان تنظیم نمود .

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

باتری و کارت حافظه

در دوربین نیکون D780 از جدید ترین باتری های نوع EN-EL15b استفاده می شود . این باتری دارای شباهت هایی با باتری های مدل قدیمیتر است اما عمده ترین تفات آن در این مطلب نهفته است که این باتری از قابلیت شارژ با درگاه USB برخوردار است .

هر دو این دوربین ها دارای دو درگاه برای قرار گیری کارت حافظه SD هستند و هر دو این درگاه ها دارای قابلیت پشتیبانی از UHS-II هستند .

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

آیا نیاز به تغییر دوربین وجود دارد ؟

به طور کلی دوربین نیکون D780 یک دوربین بهتر و پیشرفته تر از مدل قدیمی تر نیکون D750 می باشد به خصوص اینکه این دوربین از قدرت فیلمبرداری بهتر و بالاتری برخوردار است .

یکسال قبل دوربین نیکون Z6 که یک دوربین میرورلس فول فریم است با قیمت 300 دلار ارزانتر از نیکون D780 به بازار عرضه شده است . علاوه بر این دوربین نیکون Z6 از آخرین فناوری ها و از پیشرفت ترین لنز های ساخت نیکون نیز استفاده می نماید.

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

اما یکی از عمده ترین دلایل ما برای پیشنهاد دوربین نیکون D780 آن است که این دوربین قادر به استفاده از لنز های مانت F می باشد و اگر در سبک عکاسی خود به استفاده از یک ویزور پرقدرت نیاز دارید ؛ این دوربین امکانات لازم را در اختیار شما قرار می دهد .

اگر به طور معمول از دوربین خود برای عکاسی از سوژه های ثابت استفاده می کنید , برای ارتقا از D750 به D780 ممکن است هیچ نیازی احساس نشود . به طور قطع در دوربین جدید تر کیفیت فایل های RAW , JPEG در سطح بالاتری قرار دارند اما این تنها دلیل برای توجیه ارتقا به یک مدل جدید تر نمی تواند باشد .

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

اما در هر صورت اگر به دقت فوکوس و قدرت تعقیب سوژه در زمان عکاسی از سوژه های متحرک نیاز داشته باشید ؛ دوربین نیکون D780 یک گزینه مطلوب برای شما خواهد بود . و همچنین اگر به فیلمبرداری با دوربین های DSLR علاقمند هستید ؛ این دوربین برای شما ساخته شده است .

نمایندگی تعمیرات کانن

 

نمایندگی تعمیرات نیکون

نگاهی نزدیکتر به دوربین نیکون D780
نقد و بررسی دوربین نیکون Nikon D780


 

نظرات