نقد و بررسی دوربین نیکون Nikon D780

نقد و بررسی دوربین نیکون Nikon D780

 

دوربین نیکون Nikon D780 به عنوان جایگزین برای دوربین قدیمی تر Nikon D750 در خط تولید محصولات نیکون قرار گرفته است  . در درون بدنه این دوربین از یک سنسور 24 مگاپیکسلی به همراه سیستم اتوفوکوس 51 نقطه ای استفاده شده است .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیون - نمایندگی نیکون

ویژگی های اصلی دوربین نیکون Nikon D780 عبارتند از :

سنسور 24.5MP BSI CMOS با قابلیت تشخیص فاز مبتنی بر سنسور

سرعت عکاسی متوالی 7 فریم بر ثانیه

فیلمبرداری با کیفیت UHD 4K تا 30p با استفاده از تمام سطح سنسور

ماژول اتوفوکوس 51 نقطه ای با پشتیبانی سنسور نور سنج 180 هزار پیکسلی RGB

اتوفوکوس 273 نقطه ای PDAF مبتنی بر سنسور در حالت عکاسی با نمای زنده

صفحه ال سی دی لمسی با کیفیت 3.2", 2.36M

حداکثر سرعت شاتر تا 8000/1 ثانیه

خروجی ویدیو 10-bit در HDMI

2260 عکس در هر مرتبه شارژ برای عکاسی با ویزور

دو درگاه کارت حافظه UHS-II SD

قابلیت انتقال تصاویر با وای فای و بلوتوث از طریق نرم افزار Snapbridge

دوربین نیکون Nikon D780 از اواخر ماه ژانویه با قیمت 2299 دلار در بازار های جهانی در دسترس خواهد بود .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیون - نمایندگی نیکون

ویژگی های جدید :

در این دوربین از یک سنسور به روز رسانی شده استفاده شده است و اگر چه کیفیت تصویر آن نسبت به سایر رقبا در سطح بالاتری نیست اما سرعت خوانش سطح سنسور به گونه ای تقویت شده است که عملکرد های کلی دوربین را در سطح بهبود یافته ای نمایش  می دهد .مکانیسم شاتر به کار رفته در این دوربین نیز کاملا به روز رسانی شده و اکنون قادر است تا به حداکثر سرعت شاتر 8000/1 ثانیه دست پیدا کند . در مدل قدیمی تر Nikon D750 حداکثر سرعت شاتر 4000/1 ثانیه قابل دستیابی می بود .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیون - نمایندگی نیکون

همچنین سنسور نورسنجی و الگوریتم های نورسنجی آن بهبود قابل ملاحظه ای را شاهد می باشند . سنسور نورسنج این دوربین بر گرفته از فناوری به کار رفته در دوربین پیشرفته تر نیکون D5 است و از این روی انتظار می رود که این سنسور عملکرد های نورسنجی دوربین را تا حد قابل ملاحظه ای ارتقا ببخشد.

همچنین با توجه به ارتقا سطح توانایی های دوربین نیکون Nikon D780 ؛ قرار گیری دو درگاه کارت حافظه با قابلیت پشتیبانی از UHS-II از جمله موارد پیشرفته ای است که در فناوری ساخت آن انتظار داشته ایم .

بسیاری از بهبود هایی که در دوربین نیکون Nikon D780 شاهد هستیم ؛ پیشرفت های عملکرد Live View می باشند که به طور عمده بر گرفته از فناوری ساخت دوربین نیکون Z6 می باشند . اولین و مهمترین تغییر موجود ، سیستم تشخیص فاز مبتنی بر سنسور است که به طور کامل از دوربین نیکون Z6 به Nikon D780 وارد شده است .

در این سیستم از قابلیت اتوفوکوس 273 نقطه ای در حالت لایو ویو استفاده می شود که تا 90 درصد از سطح کادر تصویر را تحت پوشش خود قرار می دهد . علاوه بر این ؛ سیستم اتوفوکوس تشخیص دهنده چشم سوژه که برای نخستین بار در دوربین نیکون Z6 مشاهده نموده بودیم ؛ اکنون در نیکون D780 نیز در دسترس قرار دارد.

اتوفوکوس نمای زنده این دوربین از قدرت عملکرد در شرایط کم نور تا -4EV برخوردار است . در حالت کاهش سرعت در شرایط بسیار کم نور ؛ اتوفوکوس تا -6EV را نیز پشتیبانی می نماید .

رابط کاربری دوربین در حالت نمای زنده نیز از شباهت بسیار زیادی با طراحی موجود در دوربین نیکون Z6 برخوردار است . و با توجه به تمامی این شرایط دوربین نیکون D780 را یک دوربین DSLR باید دید که بسیاری از امکانات میرورلس را در اختیار کاربر قرار می دهد .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیون - نمایندگی نیکون

فیلمبرداری

امکانات افزوده شده برای فیلمبرداری ، یکی از عمده ترین ویژگی های دارای پیشرفت در دوربین نیکون Nikon D780 می باشند . در مقابل آخرین کیفیت فیلمبرداری 1080/60p که در نیکون D750 وجود داشت ؛ اکنون با استفاده از دوربین جدید نیکون D780 فیلمبرداری UHD 4K در 30p و یا 1080 تا 120p قابل استفاده می باشند .

 

پیشرفت های اتوفوکوس در حالت نمای زنده ؛ در طول زمان های فیلمبرداری نیز قابل استفاده می باشند و قدرت اتوفوکوس در طول زمان فیلمبرداری را یکی از نقاط قوت مرتبط با دوربین نیکون D780 باید به شمار آورد . قابلیت کنترل اتوفوکوس و تنظیم آن با استفاده از صفحه نمایش لمسی نیز از جمله ویژگی  هایی می باشد که استفاده از این دوربین را لذتبخش تر می نماید .

همچنین باید به این نکته نیز اشاره نمود که دوربین نیکون Nikon D780 دارای سوکت های هدفون و میکروفون است . قابلیت انتخاب فوکوس و اخطار حالت Zebra از جمله ویژگی های قابل استفاده در طول زمان فیلمبرداری خواهند بود . خروجی ویدیو 10-bit با سوکت خروجی HDMI نیز در این دوربین به وجود آمده است . قابلیت تدرج رنگ با استفاده از N-Log در طول فیلمبرداری فوتیج ها و یا قابلیت استفاده از Hybrid Log-Gamma (HLG) برای انواع فرمت های تصویر برداری ؛ امکان استفاده از دامنه دینامیکی بالاتر در تصویر برداری برای تلویزیون های HDR را به وجود می آورد .

 

عکاسی با تایمر فاصله گذاری / انباشت فوکوس

در دوربین نیکون D780 به جای استفاده از گزینه فیلمبرداری تایم لپس به صورت ساده ؛ قابلیتهای پیشرفته تری قرار داده شده اند و اکنون این دوربین قادر است تا با استفاده از امکانات داخلی خود فیلم هایی را از فایل ها و پوشه های ایجاد شده با مود 'Interval Timer Shooting' ایجاد نماید . این حالت امکانی است که کنترل بیشتری را فرایند تولید فیلم قرار داده و بااستفاده از آن حتی از فایل های RAW می توان کلیپ های ویدیویی به وجود آورد .

همچنین اکنون این امکان وجود دارد که بتوان بااستفاده از امکانات داخلی دوربین از حالت های نوردهی چندگانه برای اصلاح حالت های نوردهی در تصویر استفاده  نمود .

گزینه انباشت فوکوش ( focus stacking ) که پیش از این در دوربین نیکون D850 آنرا مشاهده نموده ایم اکنون در دوربین نیکون D780 نیز در دسترس می باشد . اکنون تصاویر به دست آمده با این دوربین را با نرم افزار  می توان در هم ادغام نموده و عکسهایی بسیار با جزئیات و با عمق میدان افزایش یافته را می توان به دست آورد . همچنین مود 'Negative Digitizer' در این دوربین امکان تبدیل نگاتیو به فایل های دیجیتال را به وجود می آورد و این امکان را نیز پیش از این در نیکون D850 مشاهده نموده ایم .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیون - نمایندگی نیکون

بدنه و حمل و نقل

در دوربین نیکون D780 کلید ها و کنترل های بیشتری افزوده شده اند . اکنون در این دوربین با وجود دکمه AF-On به تنظیم حالت مجدد برای دکمه AFL/AEL نیازی نمی باشد . دکمه تغییر وضعیت از حالت عکاسی به فیلمبرداری نیز دارای جانمایی جدیدی می باشد .

صفحه ال سی دی 2/3 اینچی از قابلیت کنترل لمسی برخوردار بوده وبر خلاف دوربین نیکون D750 که دارای صفحه نمایش ثابت بود ؛ اکنون در دوربین نیکون D780 صفحه ال سی دی لمسی از قابلیت بازشوندگی برخوردار است.

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیون - نمایندگی نیکون

عدم وجود فلاش داخلی دوربین

یکی از بزرگترین تغییرات در بدنه این دوربین ؛ عدم وجود فلاش داخلی دوربین برای آن است که موجب ایجاد تفاوت های بسیار زیادی در مقایسه با دوربین نیکون D750 خواهد بود . عدم وجود فلاش و حالت بازشونده آن ؛ قابلیت مهر و موم بدنه در برابر شرایط اقلیمی را بهبود می بخشد .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیون - نمایندگی نیکون

فیلمبرداری

یکی از جذاب ترین پیشرفت ها در دوربینهای جدید نیکون بهبود قابلیت های فیلمبرداری در آنها می باشد . این دوربین قادر است تا از حالت های نوردهی مجزا برای حالت های عکاسی و فیلمبرداری استفاده نماید . و این بدان معناست که برای تغییر سرعت شاتر نیازی به تغییر وضعیت میان حالت های عکاسی و فیلمبرداری وجود ندارد . تنظیمات منو 'i' برای زمان های عکاسی و تصویر برداری حالت های مجزایی را ارایه داده و حتی حالت تنظیمات دلخواه برای هر یک از مود های عکاسی و فیلمبرداری را نیز به صورت متفاوتی می توان در اختیار گرفت .

 

طول عمر باتری

در دوربین نیکون D780 از همان باتری EN-EL15b شبیه به باتری دوربین های سری Z نیکون استفاده می شود . باتری این دوربین در هر مرتبه شارژ کامل نیروی لازم برای 2260 شات عکس را فراهم می آورد .

 

دوربین نیکون Nikon D780 رونمایی شد

نظرات