منوی تعمیرگاه دوربین

جلسه ششم) آموزش عکاسی در 10 جلسه (گام پنجم و گام ششم به همراه تکالیف مربوط به آنها)


جلسه ششم) آموزش عکاسی در 10 جلسه (گام پنجم و گام ششم به همراه تکالیف مربوط به آنها)

گام 5 | از زاویه ای متفاوت عکاسی کن

تجربه نشان داده است که اکثر عکس هایی که مردم روزانه می بینند از ارتفاعی هم سطح چشم هایشان در حالت ایستاده، همان سطحی که اکثر زندگیشان را از آن ارتفاع مشاهده می کنند، گرفته شده اند. شما از شگفت زده شدن خود وقتی از بالای ساختمانی بسیار بسیار بلند به شهر نگاه کنید، تعجب نمی کنید چرا که آن منظره برایتان تازه است و به دیدنش عادت ندارید. هر زمان دیگری هم که از نقطه نظری خاص و جدید یک منظره را ببینید برایتان جذاب خواهد بود.

باید عکاسان بسیاری را دیده باشید که زمان عکاسی در شرایط عجیبی قرار میگرند مثلاً  وسط خیابان بر روی شکم دراز میکشند تا زاویه ای متفاوت خلق کنند این کار در میان عکاسان متداول است شما نیز در زمان عکاسی پایین و بالا بروید اگر کاملاً پایین تر از سوژه بروید یا بالاتر از آن باشید و به سمت پایین عکاسی کنید، زاویه ای را به بینندگانتان پیشنهاد می کنید که معمولا نمی بینند. عکاسی مستقیم به سمت پایین مثل دید پرنده یا مستقیم به سمت بالا مثل دید حلزون هم منظره هایی خلق می کند که واقعا بدیع و جذاب اند. 

عکاسی که عکس زیر را گرفته است، آن را دید حلزون نامیده است ، جالب است بدانید برای این که بتواند این عکس را با آن الگوی تکرار شونده زیبا که این حلزون ایجاد کرده بود بگیرد، مجبور شده بود ساعتها بر روی شکم دراز بکشد.

نظرتان در مورد خوابیدن روی شکم برای عکاسی از یک گروه موسیقی چیست؟

چندین بار در این مجموعه مقالات عکاسی گفته شده است و باز هم در این قسمت از آن بیان میکنیم  که:  بهتر بودن عکسهای شما از % 95 مردم ، کاری بسیار آسان است و تنها باید کمی متفاوت بود. اگر میبینید که همه از زاویه ای مشابه عکاسی می کنند، کار خلاقانه این است که شما زاویه تان را تغییر دهید تا عکس هایی متفاوت از همه خلق کنید.

حتی چیزی به سادگی تغییر زاویه ملایم دوربین به زاویه ای کاملاً مستقیم از بالا می تواند به عکستان برتری ببخشد. سعی کنید به عکاسی از اشیاء روزمره زندگی از زاویه پرنده علاقه پیدا کنید.

برای نمونه مورد فوق یعنی زاویه دید پرنده به اشیاء، میتوان به عکسهای زیر اشاره کرد . همه از لیوان نوشیدنی از زاویه ای هم سطح چشمهایشان عکاسی میکنند.

اما کافی است بر روی یک صندلی بایستید و کاملاً عمود از نوشیدنی خود عکاسی کنید تا ناگهان همه چیز عالی شود. کدام عکس زیر را ترجیح می دهید؟

امیدوارم متوجه شده باشید که در عکس های بالا گام شماره3 نیز رعایت شده است و با انتخاب پس زمینه ی ساده و سفید از هر چیز اضافی ای پرهیز شده است. اگر زیر لیوان ها سکوی سنگی یا چوبی قرار داشت عکس ها به این خوبی از آب در نمی آمد. آنها گام شماره 2 را هم رعایت کرده و به سوژه نزدیک شده اند. در همه ی عکس ها تا جای ممکن به لیوان نزدیک شده اند تا لیوان کل کادر را پر کند.

تکلیف 5:

پایین مثل ببر، بالا مثل عقاب

به عنوان تکلیف 5 عکس بگیرید و برای این کار بر روی زمین دراز بکشید و مستقیم به سمت بالا از 5 سوژه مختلف عکاسی کنید. می توانید زیر یک درخت دراز بکشید و از شاخه های آن عکاسی کنید، از یک ساختمان بسیار بلند از دید یک حلزون عکس بگیرید یا حتی دوربین را زیر یک گل با نمایی از آسمان قرار دهید تا بسیار بلند ثبت شود. بخش دوم تکلیفتان این است که از نقاطی مرتفع 5 عکس به سمت پایین و ترجیحا عمود بگیرید. وقتی این تکلیف را انجام دهید می بینید عکس هایتان چه قدر خوب شده اند و بیننده ها هم از اینکه نمایی متفاوت از آنچه در زندگی روزمره می بینند به آنها هدیه کرده اید قدردان شما خواهند بود! همین طور که در راه پیشرفت عکاسی تان قدم می زنید، به خاطر داشته باشید هر از گاهی نقطه نظر و دیدگاه(هم زاویه عکاسی و هم نگرش) خود را تغییر دهید.

 

گام 6 | در جستجوی تقارن

اهمیت این مورد غیر قابل وصف است. همواره به دنبال ایجاد تعادل و تقارن در عکستان باشید. بینندگان از اینکه در عکس شما یک تقارن عمودی یا افقی وجود داشته باشد به وجد خواهند آمد.

در این خصوص میتوان از کارگردان بزرگ استنلی کوبریک الهام گرفت. او استاد ایجاد تعادل و تقارن در نماهاست البته در صنعت فیلم سازی ...

شاید در مورد این کارگردان اطلاعاتی داشته باشید او فیلم های بزرگی چون: ادیسه فضایی، درخشش، پرتقال کوکی و چند فیلم کلاسیک دیگر را ساخته است. هرچند اصل کلی او در ساخت فیلم هایش به نام «پرسپکتیو نقطه ای » شناخته می شود اما تقریبا در همه صحنه های فیلم های او یک تقارن کامل به چشم می خورد. این ویدئوی کوتاه گردآوری شده از فیلم های کوبریک را ببینید تا تقارن موجود در آنها را متوجه شوید:

 

به عکسهای زیر توجه کنید، عموماً هر کس این عکسها را ببیند به استعداد عکاس اعتراف میکند اما در واقع این استعداد مادرزادی نیست بلکه با تمرین میتوان آن را به دست آورد. همه ی این مهارتها آموختنی هستند و با تمرین میتوان آنها را به دست آورد.

 

تقارن، حسی از تعادل و تکامل در عکس ایجاد می کند.

 

تکلیف 6:

تقارن در عکاسی

5 نمونه عکس از تقارن بگیرید. برای این تکلیف شاید مجبور شوید زیاد جستجو کنید. هر چیزی متقارن نیست و سوژه های متقارن کم پیدا می شوند اما من میخواهم شما همیشه مواظب چنین سوژه هایی هم باشید. وقتی یک تقارن عالی پیدا کردید باید از مزایای آن بهره ببرید؛ پس دست به کار شوید و آنرا ثبت کنید. چنین عکس های مینیمالی برای چاپ فوق العاده هستند. میتوانید نمونه کارهای خود را در بخش اشتراک گذاری عکس وبسایت ایده آل دوربین به نمایش بگذارید.

پایان گام پنجم و ششم


لینک جلسه قبلی (جلسه پنجم)  گام سوم و گام چهارم در عکاسی

لینک بعدی (جلسه هفتم) گام هفتم و هشتم در عکاسی

لینک کلیه قسمتها

 

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=