منوی تعمیرگاه دوربین

ساخت یک میز برای ایجاد بوکه برای عکاسی از اشیاء (El Bokeh Wall)


ساخت یک میز برای ایجاد بوکه برای عکاسی از اشیاء  (El Bokeh Wall)

یکی از مقالات تهیه شده در سایت ایده آل دوربین، "8 دلیلی که یک هر عکاسی را مجاب میکند که لنز 50mm خریداری کند" نام داشت که بخشی از آن به مبحثی تحت عنوان “El Bokeh Wall” پرداخته بود.

 

حال سوالی که مطرح میشود این است که “El Bokeh Wall” چیست؟ 

در واقع “El Bokeh Wall” متشکل از مقداری فویل آلومینیومی است که قادر است به عکسهای شما بوکه های زیبایی اضافه کند.

 

اینک در این بخشد قصد داریم ، ترفند ساخت یک “El Bokeh Wall” را آموزش دهیم:

لوازم مورد نیاز

1- یک دوربین و یک لنز با اپرچر بزرگ

2- فلاش

3- یک نگهدارنده وایرلس فلاش

4- قاب ژل فلاش (نرم کننده نور فلاش)

5- فویل آلومینیومی و یا کاغذ کادوی نقره ای رنگ (براق)

6- قیچی و نوار چسب

مرحله اول:

ابتدا فویل آلومینیومی (کاغذ کادویی نقره ای) را مچاله کنید

مرحله دوم:

فویل مچاله شده را مجدداً باز کنید اما مراقب باشید که چین و چروکهای حاصل از مچاله شدن بدون تغییر باقی بماند.

مرحله سوم:

فویل را با همان وضعیت مرحله 2 ، توسط نوار چسب در پشت سوژه به عنوان پس زمینه به روی دیوار یا هر نگهدارنده دیگری بچسبانید. بهتر است فاصله فویل تا سوژه حدود یک 150 تا 180 سانتی متر باشد.

همانطور که در عکس بالا میبینید برای نور پردازی این مجموعه از فلاش چتر و نورپردازی حرفه ای استفاده شده است اما در واقعیت برای ساخت افکت بوکه شما به آینهمه فلاش یا نورپردازهای حرفه ای نیاز ندارید و وجود این همه ادوات نور پردازی بیشتر به خاطر عکسبرداری  از کل فضایی که به عنوانEl Bokeh Wall درست شده است و صرفا برای آموزش در سایت میباشد تا بتوانیم کل مجموعه را نمایش دهیم، اما در واقعیت شما تنها به دو نور کاملاً معمولی و یک فلاش برای روشن کردن بوکه پس زمینه (فویل آلومینیومی) نیاز دارید.

حال مجموعه را به صورت تصویر زیر برپا کنید.

در تصویر زیر عکسی که با نور محیط گرفته شده است نمایش داده شده است

اما اگر شما همچنان ترجیح میدهید که برای کنترل بیشتر نورتان با پردازنده های نور و فلاشها کار کنید میتوانید مطابق مراحل زیر اقدام کنید.

مرحله چهارم:

فلاش خود را بردارید ویک ژل رنگی برایش انتخاب کنید. رنگ ژل میتواند بسته به رنگ پس زمینه ای که میخواهید با آن بوکه بسازید تغییر میکند.

البته همانطوری که در تصویر فوق میبینید میتوان بجای انتخاب ژل های فلاش رنگی، از یک ژل سفید استفاده کرد اما در جلوی آن طلق های رنگی قرارداد تا رنگ فلاش و نتیجتاً رنگ پسزمینه سوژه ، مطابق سلیقه عکاس تغییر کند.

مرحله پنجم:

جایگاه فلاش دارای ژل رنگی شما باید در پایین تر از میز عکاسی باشد که سوژه روی آن قرار دارد و همچنین باید روبروی صفحه بوکه ساز و پایین تر از آن باشد. (منظور از صفحه بوکه ساز همان فویل آلومینیومی است).

بهتر است که فلاش در پایین ترین قدرت پرتاب نور تنظیم شود چرا که قصد شما عکاسی به صورت Wide است. یک شیوه دیگری که میتوان انجام داد این است که زمانی که هنوز قدرت پرتاب فلاش زیاد است ، یک تکه پارچه به اندازه جلوی فلاش برید و آن را در جلوی آن قرار داد.

مرحله ششم:

برای نور زمینه میتوان از فلاش دیگر و یا سافت باکس کوچک با یک پخش کننده نور استفاده کرد. این پخش کننده نور میتواند ورقه های اکرلیک  به مقدار متناسب سافت باکس باشد.

در تصاویر زیر که به صورت نمونه ارائه شده است از یک نیکون D810 و یک لنز 85 میلیمتر با F1.8 استفاده شده است. سرعت 1/160  میباشد و ایزو نیز مابین  64-160و f/1.8  تا  f/2.2 متغیر بوده است.

این تصاویر با استفاده از ژل و طلق آبی رنگ گرفته شده است.

در تصویر زیر اسباب بازی هایی را به عنوان سوژه انتخاب نموده ایم. البته در این جا از ژل و طلق قرمز رنگ برای پسزمینه استفاده شده است و همچنین از کاغذهای به هم پیوسته برای بازتاب نور زمینه استفاده شده است.

و در نهایت با تغییر دادن ژل و سوژه عکسهای زیر گرفته شده است:

اگر شما نیز یک El Bokeh Wall برپا کنید برایتان بسیار جالب و هیجان انگیز خواهد بود.

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=