منوی تعمیرگاه دوربین

8 دلیلی که هر عکاسی را مجاب میکند لنز 50mm خریداری کند


8 دلیلی که هر عکاسی را مجاب میکند  لنز 50mm خریداری کند

وقتی که مردم از ما میپرسند بعد از خرید یک دوربین ، اولین لنزی که باید بخریم چیست؟ من همیشه در جوابشان میگویم شما باید یک 50mm f/1.8  بخرید. چرا که این لنز ارزان ترین و جالبترین لنزی است که شما میتوانید داشته باشید.

من یک لنز 50 میلیمتر قدیمی دارم که کمی کثیف شده است و همچنین کاملاً کهنه شده است بنابر این من اغلب از آن استفاده نمیکنم. اما برندهای جدیدی از لنز 50میلیمترکه در بازار امروزی موجود است ، مرا ترغیب به این نمودند که دوباره یک لنز 50 میلیمتر جدید بخرم.

این لنزهای جدید 50 میلیمتر بسیار کوچک و قدرتمند هستند و قابلیتهای بسیار بالایی دارند اما متأسفانه برخی از عکاسان با وجود چندین دهه تجربه، هنوز نمیدانند که چه ترفندهای منحصر به فردی میتوان با این لنز انجام داد.

بنابر این ما قصد داریم که ترفندهایی را که میتوان با این لنز شگفت انگیز انجام داد آموزش دهیم.....

 

چرا ما باید یک لنز 50 میلیمتر بخریم؟

برای این سؤال 8 دلیل مختلف وجود دارد که آنها را برای شما برمیشمریم:

1- ارزان ترین لنز و همچنین کوچک و سبک است:

اگر شما یک عکاس با دوربین نیکون یا کانن باشید ، لنز 50میلیمتر، ارزان ترین لنزی است که شما میتوانید خریداری کنید و همچنین این لنز برای حمل نقل و استفاده در راه های طولانی بهترین لنز همراه است، چرا که هم وزن آن کم است و هم حجم آن.

2- یک لنز عالی برای شرایط نوری پایین است:

دلیل دوم، وجود اپرچر (گشادگی) بزرگ این لنز است ، این لنز به دلیل وجود همین مزیت، جهت عکاسی در شب و یا دگیر فضاهایی که شرایط نوری پایینی دارند ، واقعاً عکسهای باشکوهی میگیرد.

3- لنز مناسب برای کیتهای SLR

بیشتر افرادی که قصد خرید یک دوربین یا یک لنز DSLR را دارند ، در مجلات یا سایتها ، توجه خاصی به اطلاعات خود آن دوربین دارند (مثلا سعی میکنند عمق میدان پایین را انتخاب کنند)، اما آنها هیچ گاه توجه نمیکنند که در زمان خرید ،‌ دوربین را با چه لنزی به صورت کیت خریداری کنند... پاسخ این مشکل این است: یک لنز 50 میلیمتر

4-وضوح بالا و شارپنس زیبایی دارد:

برای یک دوربین ارزان قیمت ، این کیفیت و وضوح ، بسیار مطلوب است  ، حتی در صورتی که در زمان عکاسی، از استاپ های کمی پایین تر از استاندارد استفاده شود.

5- مناسب برای ایجاد بوکه:

ما همه میدانیم که این لنز بوکه های واقعاً شگفت انگیزی ایجاد میکند و عمق میدان بسیار پایینی دارد، بنابر این اگر شما مایلید که بوکه هایی واقعاً تخت یا نرم ایجاد کنید، استفاده از این لنز روش مناسبی است.

6- لنزی مناسب برای عکاسی ماکرو:

باور این مطلب کمی دشوار است اما شما میتوانید وقعاً میتوان از یک لنز معمولی 50 میلیمتر، عکسهای ماکرو با کیفیت بسیار بالا گرفت .

برای این کار شما باید لنز را از دوربین خارج کنید ، لنز را معکوس (سرو ته) کنید و نزدیک بدنه دوربین قرار دهید حتی در صورتی که شما قصد عکاسی دائمی ماکرو را داشته باشید،  میتوانید یک رینگ مانت معکوس کننده برای آن خریداری کنید.

اما در کل برای گرفتن عکس ماکرو تنها کافیست که لنز را به صورت سروته، در جلوی دوربین  نگهدارید.

اگر لنز شما از نوعی باشد که فاقد رینگ  اپرچر است، در این حالت شما باید همزمان با نگهداشتن لنز به صورت سر و ته ، بایستی برای باز کردن وکنترل اپرچر، از اهرمی که در پشت لنز به همین منظور تعبیه شده است استفاده کنید. (همانند تصویر زیر)

دو نمونه عکس ماکرو که با لنز 50میلیمتر گرفته شده است:

7- El Bokeh Wall

یک شیوه خیلی سریع جهت برپاسازی فضایی با پس زمینه تمام بوکه برای عکاسی از محصولات وجود دارد که اصطلاحاً به آن El Bokeh Wall میگوییم.

به سادگی میتوان به وسیله کمی فویل آلومینیومی (و یا کاغذ نقره ای رنگ بسته بندی مخصوص کادویی) و مچاله کردن آن ها و قراردادنشان در بالا یا در زمینه بکگراند، یک فضای El Bokeh Wall کاربردی و عالی ساخت.

برای این کار، نیاز به یک فلاش زرد رنگ است که در لبه پایینی میز نصب شود (تصویر زیر)، این فلاش جهت روشن کردن فویل با نور زرد رنگ (بازتاب نورهای نقطه ای از فویل آلومینیومی) و همچنین یک softbox کوچک برای نور پس زمینه که در سمت راست سوژه قرار میگیرد و یک فلاش کوچک با پشت مشبک باشد تا به سمت چپ سوژه نیز نوردهی داشته باشد.

حال میتوان توسط این لنز یک عکس واید باز با f/1.8  از مجموعه گرفت. تصویر زیر نتیجه یک عکاسی با این شیوه است

 (در ترفند بعدی ، به ساخت El Bokeh Wall به تشریح خواهیم پرداخت)

8- بوکه های شکل دار (Bokeh Shapes)

 معمولاً بوکه های شکل دار در اطراف سوژه نمایش داده میشوند، به عبارت ساده تر با قرار دادن یک کاغذ سیاه که درون آنها به اشکال مختلف بریده شده باشد ، در جلوی لنزتان، شما میتوانید بوکه ها را به اشکال طرح دار نمایش داده و عکسبرداری کنید.

به عبارت دیگر بایستی طرحهای شکل داری را که به روی کاغذ آماده کرده اید به طور مستقیم در جلوی لنز قرار دهید. شما همچنین میتوانید برای سهولت کار ، پس از برش زدن و در آوردن اشکال مختلف از داخل کاغذ ، خود کاغذ را هم، به اندازه دهانه لنز گرد ببرید و با نوار چسب به روی لنز ثابت کنید. (شکل زیر)

نتیجه نهایی این ترفند در تصویر زیر نمایش داده شده است.

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=