منوی تعمیرگاه دوربین

NIKON D750 مزایا و معایب


NIKON D750 مزایا و معایب

دوربین نیکون مدل D750 ، یک دوربین مقبول در در شرایط آزمایشگاهی

لابراتوار معروف DXO Mark دوربین Full Frame جدید Nikon D750 را مورد آزمایش های متعددی قرار داده است و نتایج آن را سایت خود منتشر نموده است.

سنسور Full Frame این دوربین ۲۴٫۳ مگاپیکسل میباشد که این سنسور توانسته است دوربین D90 را با عبور از مرز نود امتیاز، یکی از بهترین نتیجه های موجود را در بین تمامی دوربین های هم تراز خود اخذ نماید.

اخذ امتیاز مجموع ۹۳ به این معنی است که دوربین نیکون D750 بر اساس نتیجه های حاصله از آزمایشات این آزمایشگاه، در میان ۱۰ دوربین برتر دنیا قرار گرفته است.

سنسور جدید شرکت نیکون با وجود رزولوشن بیشتر، نسبت به سنسور دوربین های دیگر همین برند، مانندD3S ،  DF و D4  نتایج قابل قبولتری کسب نموده است و کیفیت تصویری بالاتری را نیز ارائه داده است.

اخذ امتیاز ۱۴٫۵Evs در بخش Dynamic Range، این دوربین را در رتبه دوم این گروه و بعد از نیکون D810 قرار می دهد، دوربین D810  در این بخش امتیاز ۱۴٫۸ را اخذ نموده است.

در بخش ISO نیز دوربین D750  در رتبه هشتم در بین ۱۰ دوربین برتر این رده قرار گرفته است، حدود یک سال است  که رتبه اول بخش ISO در انحصار نماینده کمپانی سونی یعنی دوربین A7S قرار دارد.

در جدول ذیل  امتیازهای کسب شده این دوربین ، در مقابل دیگر رقبای مستقیمش یعنی دوربین نیکون D810، کانن ۶D و کانن ۵D MarkIII نمایش داده شده است.

NIKON D750 مزایا و معایب

همانطور که در جدول مشهود است دوربین NIKON D750 بجز امتیاز در بخش ایزو ، در مابقی موارد بعد از نیکون D810 قرار گرفته است و البته در کلیه موارد مشخص شده امتیازات بیشتری نسبت به رقیبان اصلی خود از کمپانی کانن اخذ نموده است.

 

ایرادات و اشکالات وارد بر دوربین نیکون D750

1) Lans Flare 

با وجودی که در شرایط آزمایشگاهی دوربین D750 جایگاه خوبی دارد، اما متأسفانه همانطور که قبلا نیز در این سایت اعلام شده بود، بارها وجود یک باند در قسمت بالایی برخی عکسها و فیلمها گزارش شده است که باعث ایجاد Lans Flare شناخته میشود.

Lans Flare مشکلی است که به واسطه تابش نور خورشید به درون لنز پدید می آید، این مشکل عمدتاً به صورت رنگهای لایه ای شکل روشن، ویا شکلهایی نورانی مشابه دیافراگم در تصاویر ، بروز میکند.

شدت این ایراد به قدری زیاد است که عکسها را تحت تأثیر خود قرار میدهد. 

با زیاد شدن تعداد گزارشات و شکایات مشابه از سراسر جهان، یکی از کاربران این دوربین بنام توماس پیوتروفسکی که او نیز با این مشکل دست به گریبان بوده، مدعی است علت مسئله را یافته است.

با افزایش تعداد گزارشها و شکایتهای مشابه از سراسر جهان ، یکی از کاربران به نام توماس پیوتروفسکی جابجایی سنسور و عدم فیکس بودن آن را دلیل بروز این ایراد بیان کرد!!!

2) مشکل کفشک در برخی از نسخه های NIKON D750 

طبق اخبار مندرج در برخی از سایتهای مرجع،  دوربین نیکون D750 باز هم شکایات جدیدی مبنی بر وجود اشکال در کفشک یا Hot Shoe ثبت شده است. این اشکال موجب میشود که اتصال دوربین D750 با برخی از فلاش هایی پر کاربرد مانند سری SB نیکون به سختی صورت گیرد.

NIKON D750 مزایا و معایب

در تصویر فوق، عکس کفشک NIKON D700 را در عکس فوقانی بالا و کفشک NIKON 750 را در تصویر پایینی مشاهده می کنید.

شکاف کوچکی که بر روی کفشک D750 با خط قرمز مشخص شده است، عامل بوجود آمدن این مشکل شده است.

این شکاف یا گپ،  موجب می شود که پین های لوازم جانبی Phottix که اختصاصاً برای دوربین های نیکون طراحی شده اند، در کفشک گیر کنند و به سهولت قابل نصب نباشند!

چندی پیش نیز اخباری مبنی بر عدم همخوانی این دوربین با تریگر TTL نیکون منتشر شده بود که صحت و سقم آن در حال بررسی است.

 

3) مشکل شاتر در برخی از نسخه های NIKON D750 

پس از مشکلاتی که در قبل بیان شد، بتازگی گزارشات دیگری مبنی بر وجود اشکال در عملکرد شاتر دوربین D750 انتشار یافته است.

البته این ایراد به تایید نمایندگی اصلی نیکون نیز رسیده است، این اشکال در دوربین هایی مشاهده گردیده است که در نیمه دوم سال 2014 میلادی تولید و اواخر آن سال و یا اوایل سال 2015 به فروش رسیده اند.

نمایندگی رسمی نیکون در یک بیانیه،   رسماً  ضمن عذرخواهی از کاربران دوربین D750 در مورد این ایراد، چنین گفته است :

اخیرا متوجه عدم عملکرد نرمال و درست در  شاتر برخی از نسخه های دوربین D750 که طی ماه های اکتبر و نوامبر سال 2014 تولید شده اند، گردیده ایم و همچنین متوجه شده ایم که عکسهای ثبت شده با سایه‌هایی نمایش داده میشوند.

به همین دلیل تصمیم گرفته ایم برای رفع آن اشکالات  اقداماتی انجام دهیم. صمیمانه از هرگونه ناراحتیها و مشکلاتی که بابت این ایرادات به وجود آمده است، عذرخواهی می‌کنیم.

اگر دوربین شما جزو نسخه های دارای ایراد باشد،  می‌توانید با مراجعه یکی از شعب سازمان خدماتی تعمیرگاه مرکزی دوربین / ایده آل دوربین، دوربین خود را برای بررسی و تعمیر تحویل دهید.

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=