ویژگیهای شگفت انگیز اتوفوکوس در دوربین های کانن EOS R

ویژگیهای  شگفت انگیز اتوفوکوس در دوربین های کانن EOS R

 

دوربین های کانن در سری EOS R با برخورداری از یک سنسور فول فریم به همراه سیستم بسیار پر قدرت اتوفوکوس Dual Pixel CMOS AF و قابلیت انجام اتوفوکوس تشخیص فاز مبتنی بر سنسور ؛ از جمله قوی ترین سیستم های میرورلس در دنیای عکاسی به شمار آورده می شوند. با توجه به این نکته , عملکرد اتوفوکوس و قابلیت های کاربردی سیستم اتوفوکوس این دوربین ؛ باید به صورت دقیق تری مورد بررسی و ارزیابی قرار داده شوند و در این مطلب برخی از ویژگیهای شگفت انگیر در رابطه با سیستم اتوفوکوس در دوربین های کانن EOS R را مورد اشاره قرار می دهیم .

یک دوربین میرورلس  با سنسور فول فریم تقویت شده

 دوربین کانن EOS R  به عنوان اولین دوربین میرورلس  فول فریم کانن ،  یک دوربین کاملاً پر قدرت و حرفه ای  است که در درون بدنه آن ترکیبی از یک سنسور فول فریم به همراه  برخی از قوی ترین ویژگی های دوربین های بدون آینه که به امروز وجود داشته اند را می توان مشاهده نمود. بدون شک ویژگی های عملکرد سیستم اتوفوکوس این دوربین ؛از جمله مواردی است که باید به صورت دقیق تری مورد بررسی قرار داده شوند .

برای اولین بار ، EOS R نسخه قابل توجه بهبود یافته ای از سیستم Dual Pixel CMOS AF را به همراه دارد. در این سیستم ، هر پیکسل موجود بر روی سنسور Dual Pixel CMOS  وظیفه دارد تا عملکرد های دریافت تصویر و تشخیص فاز حرکت سوژه را به به صورت همزمان انجام می دهد.

نتیجه ایجاد این حالت آن است که اتوفوکوس تشخیص دهنده فاز حرکت سوژه دارای عملکرد دقیق تری بوده و در عین حال کیفیت تصویر نیز به صورت مطلوبی حفظ می شود .

علاوه بر این ، EOS R همچنین دارای پیشرفت های عمده در تشخیص سوژه و روش های اتوفوکوس در مورد سوژه های مختلف است. از جمله این موارد:

- AF تشخیص چشم

- افزایش چشمگیر تعداد ، دامنه و تراکم موقعیت های نقاط فوکوس ؛ و

- عملکرد اتوفوکوس در شرایط کم نور به یک سطح کاملا جدید رسیده است

 

پردازنده DIGIC 8

دستیابی به یک عملکرد بسیار پر قدرت در زمینه اتوفوکوس مستلزم انجام یک تحلیل و پردازش دقیق از حجم زیادی از اطلاعات به دست آمده از سنسور تصویر می باشد . این نیروی پردازش بسیار زیاد به وسیله پردازشگر بسیار پر قدرت DIGIC 8  حاصل آمده و این سیستم در حال حاضر جدید ترین و به روزترین ابزار پردازش اطلاعات در دوربین های کانن به شمار می آید . در نتیجه وجود این پردازشگر بسیار قوی ؛ دوربین های EOS R نه تنها از سرعت واکنش بسیار بالاتری از دوربین های DSLR برخوردارند بلکه عکاسی در صحنه های کم نور و چالش بر انگیز را نیز به نحور بسیار زیادی آسانتر نموده است .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

پوشش اتوفوکوس 100 درصد

در دوربین های کانن EOS R سطح پوشش سیستم اتوفوکوس در حدود 88 درصد افقی و 100 درصد عمودی از سطح سنسور تصویر می باشد. این محدوده تقریبا تمامی سطح سنسور تصویر را در بر گرفته و ازاین روی انعطاف پذیری بسیار بالاتری را در زمینه کادر بندی و محل قرار گیری سوژه در درون کادر تصویر را به وجود می آورد .

همچنین دراین دوربین ها با کمک پردازشگر DIGIC 8 تقریبا تمام اطلاعات به دست آمده در رابطه با سیستم اتوفوکوس ؛ مورد پردازش قرار داده می شوند و امکان پوشش سطح اتوفوکوس به صورت کامل را به وجود می آورد.  پوشش 88 درصدی در حالت افقی به معنای آن است که حتی سوژه های نزدیک به لبه تصویر نیز به خوبی در فوکوس قرارداده می شوند و انعطاف پذیری بسیار بالایی در کادر بندی و ترکیب بندی با استفاده از دوربین های EOS R وجود خواهد داشت .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

5655 نقطه فوکوس قابل انتخاب

در دوربین های EOS R نه تنها یک ناحیه اتوفوکوس بسیار بزرگ در اختیار است بلکه سطح پوشش متراکم تری برای نقاط اتوفوکوس در نظر گرفته شده است . در این دوربین ها در مجموع 5655 نقطه فوکوس قابل انتخاب وجود دارند که به شما اجازه می دهند تا نقطه فوکوس را با دقت زیاد در هر نقطه مورد نظر خود قرار دهید . این امکان به طور خاص برای عکاسی ماکرو و عکاسی از سوژه های بسیار کوچک دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد و این دوربین با برخورداری از تعداد زیادی از مود های انتخاب ناحیه فوکوس خودکار به شما اجازه می دهد تا به آسانی از میان 143 ناحیه فوکوس خودکار ؛ بهترین حالت را به دست آورید .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

اتوفوکوس تشحیص چشم سوژه

اتوفوکوس تشخیص چشم سوژه یک ویژگی جدید است که علاوه بر اتوفوکوس تشخیص دهنده چهره ؛ در این دوربین قرار داده شده است . در زمان عکاسی پرتره و برای ایجاد یک فوکوس دقیق بر چشم سوژه ، این امکان از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است . حتما به این نکته توجه داشته باشید که اتوفوکوس تشخیص چشم سوژه تنها زمانی فعال است که گزینه های  "One-Shot AF" و "Face+Tracking AF" همزمان با هم فعال شده باشند .

در یک به روز رسانی جدید ؛ کانن این امکان را به وجود آورده است که اتوفوکوس تشخیص چشم سوژه در حالت های Servo AF و Movie Servo AF نیز فعال باشد .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

اتوفوکوس در محیط های کم نور و تاریک

سیستم اتوفوکوس موجود در دوربین کانن EOS R قادر است تا در شرایط کم نور و تاریک که چشم انسان قادر به تشخیص سوژه نیست نیز عملکرد مطلوب خود را ارایه دهد . باید به این نکته توجه داشته باشیم که دوربین کانن EOS R قادر است تا در شرایط کم نور به میزان 2 استاپ بالاتر از قدرت فوکوس در دوربینهای DSLR عمل کند و در این شرایط قدرت اتوفوکوس در محیط های تاریک تا EV-6 را ارایه می دهد . این دوربین فوکوس دستی در شرایط تاریک را هم به خوبی امکان پذیر نموده است اما در هر صورت قدرت اتوفوکوس در شرایط کم نور در EOS R یک امکان بسیار فوق العاده به شمار می آید.

 

 عملکرد های قابل تنظیم در سیستم اتوفوکوس

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

Tracking sensitivity

این ویژگی حساسیت تعقیب سوژه در زمان برخورد با موانع و یا تداخل سوژه ها با یکدیگر را تنظیم می کند .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

Acceleration/Deceleration tracking

این ویژگی حساست تعقیب سوژه در زمان  های متوقف شدن یا شروع حرکت ناگهانی سوژه در طول زمان عکاسی را تنظیم می کند .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

AF point auto switching

این ویژگی به شما امکان می دهد تا میزان حساسیت در تغییر نقاط فوکوس را تنظیم کنید . با استفاده از این امکان قدرت تعقیب سوژه در زمان بروز حرکت به سمت بالا ؛ پایین یا جپ و راست نقطه فوکوس تعیین شده ؛ قابل تنظیم خواهد بود.

علاوه بر اطلاعاتی از قبیل میزان روشنایی ؛ رنگ ؛ چهره و یا چهره سوژه که برای پردازش از سوی پردازشگر DIGIC 8 مورد استفاده قرار می گیرد ؛ در این سیستم امکان استفاده از اطلاعات بسیار عمیقتر در رابطه با حالت های تعقیب سوژه نیز وجود دارد . در این رابطه اطلاعات  بسیار عمیقتری از قبیل پردازش همزمان میزان فاصله سوژه تا دوربین ؛ محدوده اطراف سوژه و همچنین مقدار نور قابل دریافت از سوژه و پس زمینه آن نیز مورد استفاده قرار داده می شوند. 

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

علایم بصری قابل استفاده در فوکوس دستی

تاکنون تنها به ویژگی های اتوفوکوس در دوربین کانن EOS R پرداخته ایم اما این دوربین برخی از ویژگی های کاربردی در زمان استفاده از فوکوس دستی را نیز ارایه می دهد . عملکرد های راهنما در زمان استفاده از فوکوس دستی ؛ که حالت های دستیابی به فوکوس بر روی سوژه در حالت دستی را نمایش می دهند از جمله امکانات پیشرفته این دوربین در زمان استفاده از MF می باشد .

 

تعمیر دوربین کانن  - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

نظرات