گزینه Digital Lens Optimizer (DLO) چیست و چه کاربردی دارد ؟

گزینه Digital Lens Optimizer (DLO) چیست و چه کاربردی دارد ؟

گزینه Digital Lens Optimizer (DLO) یکی از گزینه های تنظیمات در درون منو دوربین های حرفه ای کانن است که با استفاده از آن تعدادی از گزینه های خطای آبیراهی ، اختلالات و اعوجاج های اپتیکال را می توان اصلاح نمود . استفاده از این گزینه برای حفظ کیفیت تصاویر به دست آمده با دوربین های حرفه ای کانن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . اما این گزینه چیست و چگونه کار می کند ؟

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

نحوه عملکرد DLO

فاکتور های بسیار زیادی در زمان عکاسی وجود دارند که بر کیفیت و رزولوشن تصویر نهایی شما تاثیر می گذارند . عواملی همچون حالت های اعوجاع و آبیراهی اپتیکال لنز ، تاثیر فیلتر low-pass از جمله فاکتور های تاثیرگذار بر کیفیت تصویر نهایی یک دوربین می باشند و گزینه Digital Lens Optimizer (DLO) در واقع نرم افزاری است که در درون دوربین به شما کمک می کند تا نقصان های موجود در درون تصویر را مورد تحلیل و پردازش قرار داده و از اطلاعات صحیح موجود در تصویر برای اصلاح حالت های کیفی آن استفاده نمایید.

پیش از این استفاده از گزینه Digital Lens Optimizer (DLO) تنها به وسیله نرم افزار Digital Photo Professional کمپانی کانن ارایه می شد اما در حال حاضر این گزینه به عنوان یکی از ویژگی ها در منو تنظیمات دوربین های حرفه ای همچون EOS-1D X Mark II. قابل استفاده می باشد  .

در زمان استفاده از لنز های سری RF و لنز های EF جدید ، اطلاعات اصلاح کیفیت تصویر در درون بدنه لنز ذخیره شده و در زمان نصب لنز بر روی بدنه یک دوربین ؛ این اطلاعات به بدنه دوربین نیز انتقال داده شده و مورد استفاده قرار می گیرند . در لنز های EF قدیمی تر ، اطلاعات اصلاح کیفیت تصویر بیشتر در درون بدنه دوربین ذخیره میشده است .

 

استفاده از حالت های ‘Standard’ و ‘High’ برای دستیابی به بیشترین حالت اصلاح تصویر :

در دوربین های حرفه ای کانن از قبیل EOS R5 و EOS R6 گزینه تنظیم High نیز به تنظیمات DLO افزوده شده است و با استفاده از آن کاربران حرفه ای کانن می توانند حالت اصلاح تصویر بسیار پر قدرتی را به دست آورند .

هر یک از گزینه های تنظیم توان High یا Standard برای تنظیمات ‘Lens aberration correction’ را در زبانه SHOOT منو تنظیمات دوربین های حرفه ای کانن می توان به دست آورد .

 

در چه زمان از DLO باید استفاده نمود ؟

1 – برای اصلاح حالت نرمی بیش از اندازه تصویر ناشی از یک دیافراگم باز

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

در زمان استفاده از بازترین حالت دیافراگم در برخی از لنز ها ، تصویر حاصله دارای حالت نرمی بیش از اندازه ای می باشد و حالت شارپنس نقطه فوکوس تصویر از بین می رود . در این شرایط استفاده از گزینه DLO به شما کمک می کند تا حالت شارپ تصویر در محل نقطه فوکوس خود را بهبود ببخشید .

 

2 – کاهش حالت نرمی لبه های تصویر

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

حالت های اعوجاج ابیراهی لنز در قسمت های لبه تصویر نسبت به نواحی مرکزی آن بیشتر اتفاق می افتد. کاهش رزولوشن تصویر و تداخل رنگ ها نیز در این نواحی به مقدار زیادتری به وجود می آیند .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

تداخل رنگ ها در اثر ابیراهی کروماتیک به سبب نوسانات طول موج های نور در نقاط مختلف یک تصویر ایجاد شده و این حالت ها با بستن دیافراگم قابل اصلاح نمی باشند. 

 

3 – اصلاح حالت نرمی تصویر در دیافراگم بالا

در دوربین های رزولوشن بالا مثل EOS R5 نرم شدن تصویر در اثر حالت های Diffraction در دیافراگم های F/11 به بعد ، موجب از دست رفتن کیفیت تصویر میشود. تاثیرات نا مطلوب عمق میدان بر رزلوشن تصویر در بسیاری از موارد موجب شده است تا عکاسان از به کارگیری تکنیک های فوکوس عمیق صرف نظر کنند . استفاده از گزینه DLO به شما اجازه می دهد تا نرم شدن تصویر در دیافراگم های بالاتر را تا حد زیادی اصلاح نمایید.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

همچنین در زمان های استفاده  از تکنیک نوردهی طولانی با یک سرعت شاتر نسبتا کند نیز حالت نرم شدن تصویر و سوژه های دارای حرکت را با استفاده از این ویژگی می توان اصلاح نمود .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

چند نکته :

1- این تاثیرات تنها بر روی خروجی فایل های JPEG اعمال می شوند .

گزینه تنظیمات DLO در درون بدنه دوربین و در زمان واقعی نسبت به اصلاح حالت های تصویر اقدام می کند اما تاثیرات آن تنها بر روی فایل های JPEG ذخیره می شوند. برای اعمال ایت تظنیمات در فایل های RAW ، از گزینه های ویرایش تصویر درون دوربین و یا از نرم افزار Digital Photo Professional (DPP)  باید استفاده نمود .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

2- از گزینه ‘High’ در تنظیمات DLO زمانی استفاده کنید که رزلوشن تصویر اهمیت بیشتری دارد .

در زمان استفاده از تنظیمات ‘High’ در گزینه DLO ، دوربین به زمان بیشتری برای انجام تنظیمات و ذخیره سازی آن بر روی فایل تصویر نیاز دارد . بنابراین استفاده از این گزینه در شرایطی توصیه می شود که رزولوشن تصویر اهمیت بیشتری داشته و سرعت انجام کار در اولویت شما نمی باشد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

3 – اصلاح حالت های آبیراهی را به صورت مجزا انجام دهید .

در صورت عدم تمایل به استفاده از گزینه DLO در طول زمان عکاسی ، دوربین شما دارای گزینه هایی برای اصلاح اعوجاجات آبیراهی لنز نیز می باشد و با استفاده از آنها ، حالت های اعوجاج کروماتیک ، پیرامونی و نرم شدن یا سیاه شدن گوشه های تصویر را می توان اصلاح نمود .

 

لینک های مفید : 


آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین نیکون 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی 

 

 

نظرات