گزینه اصلاح ابیراهی لنز چیست و چه کاری انجام می دهد ؟

گزینه اصلاح ابیراهی لنز چیست و چه کاری انجام می دهد ؟

هیچ لنزی دارای عملکرد 100 درصدی و کاملا عالی نیست . حتی بهترین و با کیفیت ترین لنز ها نیز دارای برخی از حالت های ابیراهی ( اعوجاج و تخریب تصویر ) می باشند که این عامل از جهات مختلف موجب از دست رفتن کیفیت تصویر می شود . شرکت های تولید کننده لنز و دوربین از روزگاران گذشته در تلاش بوده اند تا حالت های ابیراهی لنز را با اعمال کوتینگ ها و اصلاح ساختار عدسی های داخلی لنز ، برطرف نمایند اما حتی انجام این روش نیز با محدودیت های خاص خود همراه می باشد . خوشبختانه امروزه و با پیشرفت های به وجود آمده این امکان وجود دارد که حالت های ابیراهی لنز را به صورت دیجیتالی و با استفاده از امکانات داخلی دوربین ها بتوان کنترل نمود . دراین مطلب برخی از نکات در رابطه با اصلاح حالت های ابیراهی لنز ( تخریب و اعوجاج تصویر ) با استفاده از گزینه های داخلی در تنظیمات دوربین های کانن را مورد اشاره قرار می دهیم .

 

1 -  Peripheral illumination correction

کاهش تیرگی گوشه های یک تصویر

زمانی که شما با استفاده از بالاترین عدد دیافراگم لنز خود عکاسی می کنید و یا از اعداد نزدیک به آن استفاده می نمایید ، گوشه های تصویر شما دچار تیرگی می شوند . این حالت را به عنوان vignetting یا کاهش نور پیرامونی تصویر نیز می شناسیم و در زمان استفاده از تمامی لنز ها ، احتمال به وجود آمدن آن وجود دارد .

تعمیر لنز کانن - تعمیر لنز نیکون - تعمیر لنز سونی

در تصویر بالا تفاوت میان زمان خاموش / روشن بودن حالت اصلاح vignetting  به خوبی نمایش داده می شود و زمانی که شما از یک ناحیه تک رنگ و یا از نواحی دارای الگوهای تکرار شونده عکاسی می کنید ، وجود تیرگی در گوشه های تصویر را به خوبی می توانید مشاهده نمایید .

فعال نمودن گزینه ‘Peripheral illumination correction’ در درون تنظیمات دوربین موجب روشن تر شدن گوشه های تصویر شده و حالت نوری هماهنگی را در تمامی بخش های آن به وجود می آورد .

 

موقعیت هایی که استفاده از ‘Peripheral illumination correction’ مناسب است عبارتند از :

  • زمانی که در کادر تصویر مقدار زیادی از پهنه آسمان دیده می شود.
  • در زمان عکاسی پرتره و در حالتی که از بازترین حالت دیافرذاگم برای ایجاد بوکه استفاده می کنید .
  • در زمان عکاسی ماکرو واید انگل با بازترین حالت دیافراگم لنز

نکته : در دوربین های میرورل فول فریم کانن گزینه تنظیمات  ‘Peripheral illumination correction’ به صورت پیشفرض در وضعیت ‘On’ قرار دارد .

 

2- Distortion correction

کاهش حالت های اعوجاج اپتیکال لنز

حالت تخریب ناشی از اعوجاج زمانی اتفاق می افتد که از فواصل کانونی کوتاه لنز برای عکاسی از سوژه هایی با خطوط صاف استفاده می کنید . با توجه به نوع لنز خود ، شما ممکن است مقداری حالت خمیدگی را در خطوط صافدرون تصویر مشاهده نمایید. حالت خمیده شدن خطوط به سمت درون یا بیرون از تصویر ممکن است باشد .

تعمیر لنز کانن - تعمیر لنز نیکون - تعمیر لنز سونی

در نمای بسته تر از تصویر بالا و زمانی که گزینه اصلاح اعوجاج لنز را در وضعیت خاموش قرار داده ایم ، خمیده شدن خطوط صاف به سمت بالا را می توان مشاهده نمود . با فعال شدن گزینه اصلاح اعوجاج لنز ، خطوط به صورت صاف تر و دقیق تر نمایش داده می شوند .

موقعیت هایی که استفاده از گزینه Distortion correction ضروری است عبارتند از :

  • در زمانی عکاسی منظره که خط افق به صورت واضح دیده می شود .
  • در زمان عکاسی از نماها و ساختمان ها و بناهای معماری که دارای خطوط کاملا صاف هستند .
  • در زمان عکاسی از سوژه های ثابت که شکل و خطوط سوژه باید به صورت دقیقتری ترسیم شوند.

نکته : با فعال نمودن گزینه Distortion correction مقداری از لبه های تصویر کراپ زده می شود .

تعمیر لنز کانن - تعمیر لنز نیکون - تعمیر لنز سونی

3 - Digital Lens Optimizer

اصلاح چندین حالت کیفیت تصویر به صورت همزمان

علاوه بر حالت های ابیراهی و تخزیب تصویر به وسیله لنز ، برخی از فاکتور های دیگر نیز وجود دارند که تاثیرات منفی بر ویژگی های کیفی تصویر به وجود می آورند. یکی از این فاکتور ها وجود فیلتر low pass است که موجب کاهش moire و تشکیل شکل های خاص در درون تصویر سوژه هایی با فرکانس بالا ،رخ می دهد اما  در عین حال وجود این فیلتر منجر به کاهش جزئیات سوژه نیز می شود .برای  از بین بردن این حالت به دست آوردن بهترین جزئیات در زمان استفاده از یک لنز ، گزینه Digital Lens Optimizer (DLO) را در وضعیت On قرار دهید .

تعمیر لنز کانن - تعمیر لنز نیکون - تعمیر لنز سونی

زمانی که از یک دیافراگم نسبتا بسته مثل F/22 استفاده می کنید ، کاهش حالت شارپنس تصویر به سبب حالت های اعوجاج مشاهده می شود فعال نمودن گزینه DLO موجب از بین رفتن وضعیت بلور شدن تصویر ، و بهبود شفافیت و رزولوشن آن خواهد شد .

 

4 - Chromatic aberration correction

اصلاح حاشیه رنگها

نور ، در طول موج های مختلف رنگ ، دارای سرعت های متفاوتی می باشد و طول موج متفاوت رنگ ها در زمان عبور از عدسی های لنز ، حالت های متفاوتی را به دست می آورند . در زمان عکاسی تحت شرایط نور دارای چندی طول موج رنگی ، پراکنش رنگ های به دست آمده از این طول موج های متفاوت حالتی را به نام آبیراهی کروماتیک یا اعوجاج کروماتیک به وجود می آورد .  

تعمیر لنز کانن - تعمیر لنز نیکون - تعمیر لنز سونی

به طور کلی دو نوع آبیراهی کروماتیک وجود دارند : آبیراهی کروماتیک محور و آبیراهی کروماتیک معکوس

آبیراهی کروماتیک معکوس به طور معمول در لبه های تصویر به وجود آمده و حتی در لنز های بسیار حرفه ای نیز اصلاح آن کمی دشوار می باشد . فعال نمودن گزینه های Digital Lens Optimizer یا chromatic aberration correction به مقدار زیادی این حالت از ابیراهی کروماتیک را اصلاح می نماید.

موقعیت هایی که در آن اصلاح آبیراهی کروماتیک مفید می باشد :

  • در زمان استفاده از لنز های تله فتو و در بازترین حالت دیافراگم لنز
  • در زمان استفاده از یک زاویه دید تله فتو و بدون تغییر حالت دیافراگم لنز
  • در زمان عکاسی با زاویه دید واید انگل

 

لینک های مفید : 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن

آشنایی با بخش تعمیر دوربین نیکون 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی

 

 

نظرات