5 تنظیم قابل توجه در دوربین های Canon EOS R5 و Canon EOS R6 که از ابتدا باید با آنها آشنا باشید

5 تنظیم قابل توجه در دوربین های Canon EOS R5  و Canon EOS R6 که از ابتدا باید با آنها آشنا باشید

دوربین های جدید و بسیار پیشرفته کانن EOS R5/EOS R6 دارای سطوح مختلفی از تنظیمات و کلید های کنترل کننده هستند که امکان کاربری بسیار پیشرفته از آنها را به وجود می آورند . در عین حال این دو دوربین دارای رابط کاربری نسبتا آسانی بوده و در طول زمان عکاسی ؛ به راحتی به تنظیمات مختلف آنها می توان دسترسی داشت .

برای شروع به کار با این دوربین تعدادی از تنظیمات مهم و در عین حال پایه ای وجود دارند که باید با آنها آشنایی داشته باشیم و در این مطلب ؛ تنظیمات پایه دوربین های EOS R5/EOS R6 را مورد اشاره قرار داده ایم .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

1 – تنظیم کیفیت تصویر

فایل های RAW تمامی اطلاعات به دست آمده در سنسور تصویر را در یک فایل ذخیره می کنند و تصویر برداری با فرمت RAW نه تنها به شما اجازه می دهد تا بسیاری از اطلاعات به دست آمده از سنسور 45 مگاپیکسلی EOS R5 را در اختیار داشته باشید ؛ بلکه به نوعی به شما تضمین می دهد تا در زمان ادیت و ویرایش تصاویر خود ؛ امکانات بسیار زیادی را در اختیار داشته باشید .

برای کسب اطمینان خاطر بیشتر ؛ گزینه عکاسی با فرمت RAW + JPEG نیز در اختیار شما قرار دارد . بسیاری از عکاسان ابتدا با فرمت RAW عکاسی می کنند و سپس از این فایل ها خروجی JPEG به دست می آورند اما در دوربین های پیشرفته کانن شما این قابلیت را دارید که به طور همزمان یک فایل RAW را به همراه نسخه JPEG آن در اختیار داشته باشید .

C-RAW چیست ؟

C-RAW یا (Compact RAW) نسخه فشرده شده ای از فایل های RAW هستند که دارای حجم کمتری بوده و سرعت پردازش بالاتر آنها به شما اجازه می دهد تا آنها را با سرعت بیشتری در درون کارت حافظه دوربین خود ذخیره نمایید . البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در زمان استفاده از این فرمت ؛ برخی از ویژگی ها از قبیل Digital Lens Optimizer در زمان ادیت تصاویر در نرم افزار ؛ ممکن است وجود نداشته باشند . همچنین به خاطر داشته باشید که فایل های RAW به C-RAW یا بالعکس ؛ قابل تبدیل نمی باشند .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

2 – گزینه Orientation linked AF point در منو تنظیمات

ایا شما به طور معمول بین حالت عمودی و افقی دوربین در حال تغییر وضعیت هستید ؟ در حالت تنظیمات پیش فرض ‘Same for vert/horiz’ نقطه فوکوس دوربین در یک جای ثابت برای هر دو حالت عمودی یا افقی قرار دارد و اگر شما دوربین را به صورت عمودی یا افقی در دست بگیرید ؛ نقطه فوکوس را در همان محل تنظیم شده قبلی مشاهده خواهید نمود . این حالت موجب اتلاف بخشی از زمان شما برای تنظیم مجدد نقطه فوکوس در هر یک از حالت های عمودی یا افقی دوربین خواهد شد .

روش تغییر Orientation linked AF point

به منو AF Menu 4 وارد شوید .

گزینه ‘Orientation linked AF point’ را انتخاب کنید .

گزینه ‘Separate AF pts: Pt only’ را انتخاب کنید .

با استفاده از این تنظیمات ؛ دوربین محل قرار گیری نقطه فوکوس در هر یک از حالت های عمودی یا افقی را به خاطر می سپارد و با تغییر جهت دوربین در دست شما ؛ به صورت خودکار محل قرارگیری نقطه فوکوس را تغییر می دهد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

3 - Playback Menu 4: Magnification (apx)

بررسی تصاویر در طول زمان عکاسی به شما اجازه می دهد تا برخی از اشتباات احتمالی خود را در سریعترین زمان ممکن برطرف کنید . بزرگنمایی تصویر در حالت نمایش از جمله ویژگی هایی است که امکان بررسی دقیق نقطه فوکوس و شارپ بودن عکس را برای شما به وجود می آورد . به جای فشردن مکرر دکمه زوم برای بزرگنمایی تصویر ؛ اکنون راهکار دیگری وجود دارد که به شما اجازه می دهد تا تنها با یکبار فشردن دکمه ؛ به بزرگنمایی مورد نظر خود دست پیدا کنید .

1 – به منو Playback Menu 4 وارد شوید .

2 – گزینه ‘Magnification (apx)’ را انتخاب کنید .

3 – گزینه ‘Actual size (from selected pt) را انتخاب کنید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

 

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

با استفاده از این تنظیمات در طول زمان نمایش تصاویر با یکبار فشردن دکمه بزرگنمایی تصویر ؛ کادر نمایش مرکزی در اطراف محل قرار گیری نقطه فوکوس نمایش داده می شود . با این امکان بزرگنمایی تصویر در محدوده انتخاب شده انجام می شود و نیازی به فشردن مجدد دکمه بزرگنمایی و جا به جا کردن تصویر وجود ندارد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

4 – گزینه Set up Menu 1: Record func + card/folder sel

دوربین های کانن EOS R5 و EOS R6 دارای دو درگاه قرار گیری کارت حافظه هستند و این ویژگی به شما اجازه می دهد تا با خیال آسوده تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را ذخیره کنید . با استفاده از گزینه  ‘Record func + card/folder sel.’ در منو تنظیمات عملکرد درگاه های کارت حافظه را می توان تنظیم نمود . در این گزینه ؛ چهار ویژگی قابل تنظیم وجود دارند .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

Standard (default) : در این حالت ؛ دوربین تصاویر را بر روی کارت حافظه انتخاب شده در ’Record/play’, ذخیره نموده و به محض پر شدن کارت حافظه ؛ عمل تصویر برداری متوقف می شود .

Auto switch card: Like in i) : با تکمیل شدن ظرفیت کارت حافظه ، عمل عکاسی نیز متوقف می شود ؛ اما با شروع مجدد تصویر برداری ؛ ذخیره سازی تصویر در کارت حافظه دوم انجام می شود .

Rec. separately : در صورتی که تصویر برداری با دو فرمت را انتخاب کرده باشید ؛ فایل های RAW در یک کارت و فایل های jpeg در کارت حافظه دیگر ذخیره می شوند .

Rec. to multiple : با هر شات ؛ تصویر به دست آمده در هر دو کارت حافظه در فرمت انتخابی ذخیره می شود .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

 

5 - Set up Menu 5: Shutter at shutdown

غبار گرفتن سطح سنسور دوربین یک حادثه کاملا ناگوار است و مقدار زیادی از گرد و غبار سطح سنسور در زمان تعویض لنز به درون بدنه دوربین وارد می شود . در دوربین های میرورلس ؛ سنسور به طور مستقیم بعد از باز شدن لنز نمایان می شود و این یکی از دلایل اصلی نگرانی در رابطه با نشستن گرد و غبار بر روی سطح سنسور می باشد .

در دوربین کانن EOS R به محض خاموش شدن دوربین ؛ پرده شاتر بسته می شود اما در دوربین های EOS R5 و EOS R6 کاربر می تواند باز یا بسته بودن پرده شاتر بعد از خاموش شدن دوربین را انتخاب نماید .

 

6 نکته شگفت انگیز در رابطه با دوربین کانن EOS R5

 

مقایسه دوربین های جدید کانن EOS R5, EOS R6

 

کانن تایید کرد : دوربین جدید کانن EOS R5 با قابلیت فیلمبرداری 8K/30p

 

 

 

 

نظرات