مقایسه دوربین های جدید کانن EOS R5, EOS R6

مقایسه دوربین های جدید کانن EOS R5, EOS R6

 

دو دوربین جدید کانن در رده میرورلس ( EOS R5, EOS R6 ) به مقدار بسیار زیادی یاد آور رقابت شدید میان DSLR های محبوب این کمپانی یعنی دوربین های قدیمی تر EOS 5D  و EOS 6D می باشند. دوربین کانن EOS R5 به مقدار زیادی سرشار از تمکانات متنوعی است که عکاسان حرفه ای و نیمه حرفه ای قادر به استفاده از آنها خواهند بود . اما در سمت مقابل دوربین کانن EOS R6 اگر چه دارای برخی از ویژگی های رقیب پر قدرت خود است اما در هر صورت آنرا در سطح پایین تری باید رده بندی نمود .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی کانن

سنسور

اصلی ترین تفاوت موجود در میان این دو دوربین ؛ رزولوشن تصویر آنها می باشد. دوربین کانن EOS R5 دارای جدید ترین سنسور طراحی شده توسط کانن با رزولوشن 45 مگاپیکسل است و از این روی رزولوشن کافی برای عکاسی در سبک های مختلف و متفاوتی را به وجود می آورد . اگر چه این سنسور هنوز در شرایط تست میدانی شدید قرار داده نشده است اما می توان انتظار داشت که تصاویر آن از جزئیات بسیار بالایی برخوردار باشند.

در درون بدنه دوربین کانن EOS R6 از یک سنسور 20 مگاپیکسلی استفاده شده است و این سنسور به مقدار بسیار زیادی شبیه به سنسور  موجود در درون بدنه دوربین 1D X III است . رزولوشن 20 مگاپیکسل نیز در بسیاری از شرایط کافی به نظر می رسد اما اگر به عنوان یک عکاس حرفه ای قصد چاپ عکس در اندازه های بسیار بزرگ را دارید و یا اگر به جزئیات فراتر از حد تصور در دوربین های عادی نیاز دارید , این سنسور پاسخگوی نیاز های شما نخواهد بود.

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی کانن

استابیلایزر داخل بدنه دوربین

به رغم اختلاف قیمت نسبتا قابل توجه ؛ اما هر دو این دوربین ها دارای استابیلایزر داخل بدنه ؛ با سیستم و عملکرد کاملا یکسان می باشند . این استابیلایزر قادر است تا عملکرد مطلوب در شرایط کم نور تا 8EV را ارایه نماید .

استابیلایزر این دوربین ها از نوع لرزشگیر 5 محوره سنسور شیفت است که به مقدار زیادی در تعامل با سیستم IS موجود در لنز های سری RF عمل می کند .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی کانن

عکاسی متوالی

یکی دیگر از ویژگی های مشترک میان این دو دوربین ؛ سرعت عکاسی متوالی آنها می باشد و هر دو آنها قادرند تا به سرعت عکاسی در 12 فریم بر ثانیه دست پیدا کنند. در زمان استفاده از شاتر الکترونیکی ؛ سرعت عکاسی متوالی آنها حدود 20 فریم بر ثانیه خواهد بود .

در این معیار ؛ دوربین R5 با برخورداری از تعداد پیکسل های بالاتر عملکرد دشوار تری نیز دارد . در سرعت 20 فریم بر ثانیه این دوربین حداقل باید تعداد 84 فایل RAW + Large/Fine JPEG را بر روی یک کارت حافظه CFexpress ذخیره سازی نماید و در صورت عکاسی با فرمت JPEG به تنهایی ؛ این تعداد به 170 عکس نیز خواهد رسید .

در دوربین کانن EOS R6 این مقدار ها کمی محدود تر می باشند و با توجه به استفاده از یک کارت حافظه UHS-II این دوربین باید تعداد 140 فایل Raw + Large/Fine HEIF را در خود ذخیره نماید . در حالت استفاده از Raw+JPEG این تعداد به 160 شات در هر مرتبه رسیده و در صورت استفاده از حالت Raw به تنهایی ؛ تعداد 240 فایل در هر مرتبه باید ذخیره شوند .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی کانن

ویزور و صفحه نمایش

یکی از حوزه هایی که تفاوت زیادی در میان این دو محصول را نشان می دهد ؛ رزولوشن صفحه نمایش آنها می باشد  . در دوربین کانن R5 با برچسب قیمت بالاتر ؛ ویزور الکترونیکی OLED EVF با رزولوشن 5.76M نقطه  به همراه صفحه ال سی دی با وضوح 2.1M نقطه استفاده شده است .

در دوربین کانن R6 ویزور الکترونیکی با کیفیت 3.68M و صفحه ال سی دی با کیفیت 1.68M نقطه وجود دارند .

نکته قابل توجه در این است که ساختار اپتیکال هر دو ویزور بزرگنمایی 0.76x و نقطه دید 23mm را ارایه می نمایند.  همچنین هر دو آنها قادر به ارایه عملکرد در 120Hz هستند .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی کانن

فیلمبرداری

فیلمبرداری یکی از بزرگترین حوزه های تفاوت در این دو دوربین است. سنسور دوربین کانن  R5 برای فیلمبرداری از ویدئوهای 8K با حداکثر سرعت 30p  طراحی شده است

همچنین این دوربین دربرگیرنده گزینه ای برای ضبط ویدیو به صورت raw می باشد. که این امر فیلمبرداری 8k کامل و بدون هرگونه اعمال ضریب کراپ می باشد. همچنین این دوربین قادر است که فیلمبرداری 4K/120p را با استفاده از تمام سطح سنسور انجام دهد اما در این کیفیت قادر به استفاده از تمامی پیکسل های موجود بر روی سطح سنسور نبوده و احتمالا مقداری افت در جزئیات تصویر مشاهده خواهد شد .

از سوی دیگر دوربین کانن EOS R6 قادر به انجام فیلمبرداری 4K تا 60p است . در این کیفیت ؛ تصویر به صورت 16:9 ثبت خواهد شد و این به معنای اعمال یک ضریب کراپ کوچک به میزان 1.07x خواهد بود .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی کانن

کانن تمامی ابزار های مورد نیاز برای انجام یک فیلمبرداری حرفه ای را در اختیار کاربران R6 نیز قرار داده است و در واقع , هر دو دوربین دارای هدفون و میکروفون هستند و هر دو دارای گزینه های انتخاب ناحیه فوکوس دستی ؛  و شاخص نوردهی و حالت زبرا هستند . مانند R5 ، R6 می تواند فیلم های C-Log یا HDR PQ را به صورت فایل های 10 بیتی 4: 2: 2 H.265 ضبط کند و حالت های دیداری برای هر دو را دارد.

بدنه

بدنه این دو دوربین ؛  در نگاه اول شبیه به هم هستند اما وقتی دقیقتر بررسی می کنیم ؛ تفاوت های زیادی را می توان مشاهده نمود .

بارزترین تفاوت این است که R5 دارای صفحه نمایش تنظیمات در قسمت بالای بدنه است  واین در حالی است  که برای  R6 تنها یک دایل تنظیم حالت نوردهی به صورت معمولی موجود می باشد

ساختار و جنس بدنه این دو دوربین نیز متفاوت است. R5 در درجه اول از ساختار فلز با صفحه پشتی پلی کربنات برخوردار است ، در حالی که R6 از پلی کربنات تقویت شده استفاده گسترده تری می کند. بدنه R5 از نظر زاویه ای کمی بیشتر است و دوربین به طور کلی از R6 سنگین تر است. بنا بر اعلام  کانن ؛ دوربین R5 از ساختاری شبیه به دوربین های 5D برخوردار است و R6 را همسان با دوربین های 6D باید دانست .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی کانن

اتوفوکوس

در رابطه با سیستم اتوفوکوس نیز این دو دوربین شباهت های زیادی با هم دارند . در هر دو آنها از آخرین فناوری اتوفوکوس Dual Pixel AF کانن استفاده شده است و پوشش کامل 100 درصد در هر دو وضعیت عمودی و افقی قابل دستیابی می باشد.

هر دو دوربین دارای حالت های هوش مصنوعی می باشند و در سیستم آنها امکان تشخیص سوژه انسان و حیوان قرار داده شده است . این سیستم که اصطلاحا 'EOS iTR AF X' نامیده می شود قادر است تا چشم ؛ چهره و بدنه انسان ؛ حیوان و پرندگان را به خوبی تشخیص داده و حالت فوکوس بر روی آنها را حفظ می کند.

همچنین اولویت بندی فوکوس بر انسان یا حیوان را می توان برای دوربین تعیین نمود و حتی در زمانی که صورت فرد از دوربین دور می شود ؛ دوربین قادر است تا بلافاصله روی بدن آن فوکوس کند و به محض مشاهده چشم ها ؛ دوباره فوکوس را روی چشم و صورت آن قرار دهد .

دوربین R6 قادر به انجام فوکوس در شرایط کم نور تا -6.5EV در زمان استفاده از یک لنز با دیافراگم F1.2 و فیلمبرداری در شرایط کم نور تا -5EV است .

از سوی دیگر R5 نیز قادر به انجام اتوفوکوس در -6EV و فیلمبرداری در -4EV با یک لنز F1.2 می باشد .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی کانن

طول عمر باتری

تفاوت در قسمت های داخلی موجب شده است تا طول عمر باتری برای هر یک از این دوربین ها دارای وضعیت متفاوتی باشد . هر دو این دوربین ها قادر به استفاده از باتری 16Wh LP-E6NH هستند .

دوربین R5 قادر به ثبت 320 عکس با ویزور و 490 عکس با استفاده از LCD در هر مرتبه از شارژ کامل باتری  می باشد. در صورت استفاده از تنظیمات و گزینه های پیشرفته تر این دوربین ؛ مقدار مصرف باتری به میزان 30 درصد افزایش می یابد .

دوربین کانن R6 نتایج بهتری را در زمینه طول عمر باتری ارایه می دهد . 380 عکس با ویزور و 510 عکس با ال سی دی ؛ در هر مرتبه از شارژ کامل باتری قابل ثبت می باشند .

هر دو این دوربین ها را با استفاده از یک کابل USB-C پر سرعت می توان شارژ نمود .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی کانن

کارت حافظه

سنسور 45 مگاپیکسلی و قابلیت فیلمبرداری 8K در R5 قطعاموجب تولید حجم بیشتری از اطلاعات در مقایسه با R6 خواهد شد و به همین دلیل کانن برای این دوربین یک درگاه کارت حافظه CFexpress را  علاوه بر UHS-II SD در نظر گرفته است .

برای دوربین R6 با رزولوشن پایین تر استفاده از کارت حافظه پر سرعت UHS-II در هر دو حالت عکاسی و فیلمبرداری کافی به نظر می رسد

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی کانن

وای فای

هر دو دوربین دارای وای فای داخلی برای انتقال عکس و فیلم به دستگاه های هوشمندهستند . همچنین امکان اتصال بر بستر FTP نیز برای آنها وجود دارد .

 

تعمیر دوربین کانن

کانن تایید کرد : دوربین جدید کانن EOS R5 با قابلیت فیلمبرداری 8K/30p

کانن تولید دوربین جدید EOS R5 را رسما اعلام نمود.

 

نظرات