منوی تعمیرگاه دوربین

تفاوت حالت های ضد آب و ضد آب و هوا در دوربین های عکاسی


تفاوت حالت های ضد آب و ضد آب و هوا در دوربین های عکاسی

نمایندگی تعمیرات کانن بسیاری از مدل های جدید دوربین عکاسی برای عکاسان این امکان را به وجود می آورند تا در شرایط آب و هوای چالش برانگیز بتوانند اقدام به عکاسی نمایند .

اما در هر صورت این ویژگی به معنای ضد آب بودن این دوربین ها نمی تواند باشد زیرا ویژگی ضد آب به طور معمول در آن دسته از دوربین های عکاسی کامپکت دیده می شود که می توانند در محیط زیر آب عکاسی کنند .نمایندگی کانن

دوربین های ضد آب :

دوربین های ضد آب کامپکت به گونه ای طراحی شده اند که بدنه آنها کاملا دارای حالت مهر و موم بوده ، لنز از بدنه دوربین خارج نمی شود و تعداد بسیار کمی از اجزای موجود بر روی بدنه دوربین دارای حالت حرکتی می باشند .نمایندگی تعمیرات کانن

علاوه بر این ؛ محل قرار گیری باتری در این دوربین ها دارای یک مکانیسم قفل اضافی می باشد که برای حصول اطمینان از بسته شدن کامل درپوش محفظه باتری در زمان غوطه ور شدن در آب ؛ مورد استفاده قرار میگیرد .

اصولا ، دوربین های کامپکت ضد آب را تا عمق 12 یا 20 متر در زیر اب می توان استفاده نمود .

شرکت های تولید کننده این مدل از دوربین یک درجه بندی IP مثل IP67 یا IP68 برای دوربین تعیین می کنند که این معیار بیانگر گستره مقاومت دوربین در برابر گرد و غبار و میزان ورود آب می باشد .تعمیرات کانن در تهران

عدد IP در یک دوربین کامپکت هر اندازه در حد بالاتری قرار داشته باشد ؛ میزان مقاومت و محافظت از دوربین در درجه بالاتری قرار دارد .

دوربین های ضد آب و هوا

درجه IP در رابطه با دوربین های DSLR قابل استفاده نمی باشد و بر خلاف دوربین های کامپکت ؛

دوربین های DSLR حرفه ای و نیمه حرفه ای را بدون محافظ مخصوص نمی توان در عمق آب مورد استفاده قرار داد.

بنابراین در رابطه با دوربین های DSLR شرکت های تولید کننده به این نکته اشاره می کنند که این دوربین های دارای مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی یا Weather Proof هستند .

در رابطه با دوربین های میرورلس به جز دوربین Nikon AW1 ؛ نیز این نکته صادق می باشد .

دوربین Nikon AW1 نیز همانند بسیاری از دوربین های ضد آب تا عمق 15 متر برای مدت 60 دقیقه قابل استفاده است . علاوه بر این ؛ این دوربین تا دمای -10 درجه دارای مقاومت در برابر دمای محیط می باشد .

نمایندگی کانن اعلام نموده است که لنز های سری L ساخت این کمپانی ضد گرد و غبار و ضد نفوذ قطرات آب هستند و برای به دست آوردن این حالت از یک حلقه لاستیکی در اطراف مانت ؛ سوئیچ ها و سایر نقاط ؛ استفاده شده است .

این لنز ها به طور معمول برای عکاسی ورزشی و حیات وحش استفاده می شوند و شرایط استفاده از آنها معمولا به گونه ای است که عدسی قسمت جلو لنز دارای حرکت می باشد .

به دلیل قابل حرکت بودن قسمت های جلویی لنز , کمپانی کانن معمولا توصیه میکند تا از فیلتر های محافظ برای ایجاد محافظت بیشتر از لنز ؛ استفاده شود .

اما عبارت weather-sealing ( مقاومت در برابر آب و هوا ) دقیقا به چه معناست ؟

در بسیاری از مواقع این یک عبارت گمراه کننده می تواند باشد و زمانی که در رابطه با یک مدل از دوربین به کار می رود ؛ لزوما در رابطه با سایر دوربین ها قابل استفاده نخواهد بود .

به طور کلی یک دوربین مقاوم در برابر شرایط آب و هوا دوربینی است که بخش های مختلفی از بدنه آن  در برابر نفوذ آب و گرد و غبار دارای حالت مهر و موم هستند .

این حالت موجب مقاومت دوربین در برابر نفوذ قطرات آب و گرد و غبار می شود .

این مدل از دوربین ها در برابر دمای انجماد تا -10 درجه نیز دارای مقاومت هستند و بلور های برف بر روی بدنه آنها موجب تخریب نخواهد شد .

به این نکته توجه داشته باشید که همزمان با عملکرد باتری در درون دوربین کاهش دما ممکن است بر راندمان باتری تاثیر بگذارد و موجب آن شود که ظرفیت باتری به تعداد شات های پایین تری تقلیل یابد .

مسلما ابزار های جانبی که به همراه دوربین استفاده می شوند نیز در برابر شرایط اقلیم و آب و هوا تاثیر پذیر خواهند بود .

به طور معمول تولید کننده های معروف کارت حافظه برای دوربین های عکاسی به این نکته اشاره می کنند که محصولات آنان نیز دارای مقاومت در برابر شرایط آب و هوا می باشند .

همواره به این نکته توجه داشته باشید که اگر کمپانی سازنده دوربین شما به حالت مقاومت دوربین در برابر شرایط آب و هوا هیچ اشاره ای نکرده است ,

بنابراین برای استفاده از دوربین خود در شرایط آب و هوایی خاص ؛ باید از یک پوشش محافظ به همراه دوربین استفاده نمایید و برای این منظور انواع کاور های لاستیکی تا کاور های ضد آب را در بازار لوازم عکاسی می توان مشاهده نمود .

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=