راهنمای تمیز کردن سنسور دوربین برای افراد مبتدی

راهنمای تمیز کردن سنسور دوربین برای افراد مبتدی

سنسور دوربین یکی از مهمترین بخش های درونی آن به شمار می آید که به دقت و مراقبت بسیار زیادی نیاز دارد . این بخش تقریبا قلب دوربین است و تمام عملکرد های دوربین در طول زمان عکاسی , به نوعی به سنسور آن مرتبط می باشد .سنسور دوربین در اثر عملکرد مداوم و یا در اثر مرور زمان دچار برخی از آلودگی ها می شود و به همین دلیل تمیز کردن سنسور و پاکیزه نگه داشتن آن یکی از وظابف دایمی هر عکاس به شمار می آید. در این مقاله ؛ روش تمیز کردن ساده و آسان سنسور برای افراد مبتدی را مورد اشاره قرار می دهیم .

نکته : در صورتی که نسبت به انجام صحیح موارد مطرح شده در این متن ؛ اطمینان ندارید ؛ بدون انجام هرگونه دستکاری در سنسور ؛ به مرکز خدمات دوربین در تعمیرگاه مرکزی دوربین / ایده آل دوربین مراجعه نمایید .

برای اینکه نسبت به وجود لکه یا گرد و غبار بر روی سطح سنسور آگاه شویم , یک تست ساده و آسان وجود دارد .

1 – دوربین خود را به سمت یک سطح سفید و روشن قرار دهید .

2 – دیافراگم لنز خود را ببندید ( به عنوان مثال آنرا در F/11 قرار دهید )

 قرار دهید )

3 – ایزو دوربین را به کمترین مقدار ممکن کاهش دهید .

4 – یک عکس بگیرید و آنرا در لایت روم یا فتوشاپ باز کنید .

5 – در نرم افزار لایت روم ابزار Spot Healing tool را انتخاب نموده و گزینه “Visualize Spots” را تیک بزنید .

با این روش ؛ نواحی دارای گرد و غبار در سنسور به آسانی آشکار می شوند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

ابزار  های مورد نیاز

برای تمیز کردن سنسور دوربین خود ؛ به ابزار و وسایل زیر نیاز خواهید داشت.

1 – دستگاه دمنده دستی هوا

2 – مایع تمیز کننده مخصوص سنسور

3 – پارو مخصوص تمیز کردن سنسور

همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که تمیز کردن سنسور دوربین در یک محیط کاملا تمیز و بدون گرد و غبار باید انجام شود.در صورت وجود وزش باد یا جریان شدید هوا در محیط ؛ از تمیز کردن سنسور دوربین خودداری نمایید. همچنین در محیط های باز و پر از گرد و غبار هرگز به انجام اینکار اقدام نکنید .

تمیز کردن سنسور ؛ اصولا با کشیدن پارو مخصوص بر روی سطح سنسور انجام می شود . در انجام اینکار ؛ هیچگونه برخورد دست با سطح سنسور دوربین وجود نخواهد داشت و در هر شرایط از بمس کردن سطح سنسور دوربین باید خودداری نمود .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

تاثیر مخرب لیزر بر سنسور دوربین

 

در صورت وجود استابیلایزر به همراه سنسور

این یک نکته بسیار مهم است و اگر دوربین شما دارای استابیلایزر داخل بدنه است بنابراین شما نیاز دارید تا نکات و مراحل بیشتری را برای تمیز کردن سنسور درونی آن در نظر داشته باشید . به طور کلی در این دوربین ها ، از به حرکت افتادن استابیلایزر در طول زمان تمیز کردن سنسور دوربین ؛ باید جلوگیری نمود .

هر یک از برند های دوربین روشهای متفاوتی را برای قفل کردن سنسور در طول زمان تمیز کردن آن در اختیار قرار می دهند . حتی در بعضی از برند ها لازم است تا در زمان انجام تمیز کردن سنسور ؛ دوربین را در وضعیت روشن قرار دهید.بنابراین اگر دوربین شما دستورالعمل ویژه ای را برای تمیز کردن سنسور و عملکرد استابیلایزر آن ارایه می دهد ؛ از دستور العمل های مربوط به دوربین خود پیروی کنید و یا در صورت عدم اطمینان از انجام صحیح مراحل امیز کردن سنسور دوربین ؛ حتما به مرکز خدمات حرفه ای دوربین خود مراجعه نمایید .

قبل از شروع به کار برای تمیز کردن سنسور دوربین ؛ ابتدا دوربین را خاموش نموده و لنز آنرا جدا کنید . بعد از جدا کردن لنز , محدوده اطراف محل بسته شدن لنز بر روی بدنه دوربین ( مانت لنز ) را با پارچه مخصوص به خوبی تمیز کنید . انجام این مرحله ضروری است زیرا ؛ در زمان دسترسی به سطح سنسور ؛ هیچ ذره یا گرد و غبار دیگری نباید بر روی آن فرو بیفتد . برای تمیز کردن سطح سنسور به یک پارو مخصوص سنسور نیاز خواهید داشت . پارو های مخصوص تمیز کردن سنسور ؛ ابزار هایی یک بار مصرف بوده و هرگز بیش از یکبار نباید مورد استفاده قرار داده شوند . همچنین توجه داشته باشید که مایع مخصوص تمیز کردن سنسور را باید بر روی پارو بریزید و از ریختن مایع بر روی سطح سنسور دوربین ؛ جدا خودداری نمایید .

مایع مخصوص تمیز کردن سنسور را فقط روی لبه پارو بکشید و پارو را از یک سمت به سمت دیگر به صورت افقی بر روی سنسور به آرامی حرکت دهید . یک قطره از مایع تمیز کننده برای پارو کافی است و از به کارگیری بیش از دو قطره در هر مرتبه از تمیز کردن سنسور ؛ خودداری نمایید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

به محض ریختن مایع بر روی پارو ؛ آنرا استفاده کنید . این مایع دارای سرعت تبخیر بسیار بالایی است و اگر بعد از تبخیر شدن آن ؛ پارو را بر روی سنسور بکشید ؛ عمل تمیز کردن سنسور به صورت صحیح انجام نمی شود .

بعد از تمیز کردن سنسور با مایع و پارو مخصوص با استفاده از دستگاه دمنده هوا دستی ، اطراف محل قرار گیری لنز را از گرد و غبار پاک کرده و بلافاصله لنز را بر روی بدنه دوربین متصل کنید . بعد از اتمام مراحل تمیز کردن سنسور دوربین ؛ مجددا عکس بگیرید و همانند روش توضیح داده شده در ابتدای مقاله ؛ عکس را در نرم افزار لایت روم بررسی نمایید.

مجددا تاکید می شود در صورت عدم اطمینان از انجام صحیح هر یک از مراحل توضیح داده شده ؛ بدون انجام هرگونه فرایند اضافه به مرکز تعمیر دوربین کانن ؛ تعمیر دوربین نیکون و یا تعمیر دوربین سونی مراجعه نمایید .  

نظرات