منوی تعمیرگاه دوربین

نحوه استفاده از خطوط در ترکیب بندی و کادر بندی


نحوه استفاده از خطوط در ترکیب بندی و کادر بندی

یکی از قوی ترین روش ها برای بهبود ترکیب بندی و کادر بندی در عکاسی ، استفاده صحیح از خطوط می باشد . با استفاده صحیح از خطوط می توان تاثیرگذاری یک عکس را به نحو موثری افزایش داد . از این روی خطوط از دو طریق قادر به تاثیرگذاری در ترکیب یک عکس می توانند باشند : 1 – برای ایجاد یک مود یا حالت 2 – راهنمایی چشم مخاطب برای طی یک مسیر در درون عکس .

با استفاده از تاثیرگذاری خطوط می توان حالت های احساسی یا روانی را در یک تصویر به وجود آورد و یا اینکه می توان چشم مخاطب را به سمت نقطه ای خاص در درون قاب تصویر هدایت نمود .

خطوط افقی :

خطوط افقی می توانند ارایه کننده حس ثبات و عدم تغییر در درون یک عکس باشند و با استفاده از این خطوط این حس در درون عکس به وجود می آید که همه چیز در یک وضعیت ثابت ؛ ایستا و پایدار قرار دارد . حس ثابت ماندن زمان در درون عکس با استفاده از خطوط افقی به نحو موثر تری نمایش داده می شود . علاوه بر این خطوط افقی با ارایه تضاد و کنتراست بیشتر حالت های پویاتری را در درون عکس به وجود می آورند . نمونه ای از این حالت ها را ساختمان ها ؛ خط افق و یا خطوط درختان می توان مشاهده نمود .

خطوط عمودی :

خطوط عمودی می توانند ارایه کننده حس صلح و آرامش و ثبات باشند . در ارایه حس ثبات و پایداری ؛ این خطوط به میزان زیادی همانند خطوط افقی عمل می کنند اما در عمل خطوط عمودی به نحو موثری ارایه گر حس ثبات و تداوم می توانند باشند . نمونه ای از خطوط عمودی ارایه گر حس ثبات و تداوم را در خطوط صخره ای ، خطوط انتقال برق ، و خطوط عمودی ساختمان ها می توان مشاهده نمود .

با استفاده صحیح از خطوط عمودی ؛ می توان حس صلح و تساوی را نیز می توان به دست آورد . نمونه ای از این حالت را می توان در خطوط عمودی جنگل های مه آلود ؛ فنس های قدیمی مشاهده نمود .

خطوط چند وجهی :

خطوط چند وجهی ارایه گر حس حرکت و پویایی هستند و از این روی این خطوط ابزاری بسیار قدرتمند به شمار می آیند . قدرتمندی این خطوط به سبب توانایی آنها در جلب نظر و توجه بیننده می باشد . به طور معمول بیننده یک عکس تمایل دارد تا چشم خود را به سمت عقب یا جلو بر روی خطوط چند وجهی حرکت دهد . نمونه های خطوط چند وجهی را می توان در خطوط جاده ای ؛ رودخانه ها ؛ و یا حتی در شاخه های درختان مشاهده نمود .

خطوط نامرتب:

خطوط نامرتب در ایجاد حالت های عاطفی و احساسی از توانایی بسیار بالاتری برخوردار هستند . این خطوط به طور معمول ارایه گر احساسات تنش ، اضطراب ؛ دلشوره و یا حتی ایجاد کننده حس ترس می توانند باشند . به طور رایج استفاده بیش از اندازه از خطوط نامرتب به وجود آورنده احساسات منفی هستند .

خطوط هدایتگر

خطوط ابزار های موثر و قدرتمندی برای هدایت چشم مخاطب در یک مسیر خاص و جلب توجه او به یک موضوع خاص در درون عکس می باشد . در زمان استفاده از خطوط به دو قانون مهم باید توجه داشته باشیم :

1 – همواره توجه داشته باشید که خطوط در مسیر جلب توجه به سمت سوژه اصلی قرار داشته باشند

2 – اطمینان حاصل نمایید که نقطه مورد اشاره به وسیله خطوط در خارج از کادر تصویر قرار نداشته باشد .

مترجم : فرهاد مولایی

مطالب مرتبط :
نحوه استفاده از خطوط هدایتگر برای انجام یک ترکیب بندی قوی در عکاسی

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=