منوی تعمیرگاه دوربین

سه ترفند برای استفاده بیشتر از لنز 18- 55mm f/3.5-5.6، پیش فرض کیت های دوربین


سه ترفند برای استفاده بیشتر از لنز 18- 55mm f/3.5-5.6، پیش فرض کیت های دوربین

به همراه بیشتر دوربینهای DSLR که به صورت کیت به بازار عرضه می شوند، یک لنز 18-55mm f/3.5-5.6 نیز قرار داده می شود. البته همه کیت ها با این لنز ارائه نشده اند اما در اکثریت آنها از این لنز استفاده شده است.

شاید در نگاه اول این لنز چندان کارایی نداشته باشد اما ما به شما سه ترفند آموزش می دهیم که به وسیله
آنها، این لنز استفاده بسیار زیادی برایتان خواهد داشت.

ویدئوی زیر که نمایش دهنده این ترفندهاست توسط برادران Koldunov در روسیه تهیه شده است.

ممکن است در سراسر جهان عکس های زیادی وجود داشته باشند که با یکی از این ترفندها عکسبرداری شده باشند اما ما در اینجا به شما هر سه ترفند را در قالب یک ویدئو نمایش می دهیم.

kitlenshack1

عکسبرداری به صورت تکه تکه از یک سوژه با محو کردن پس زمینه

لنز    18-55mm f/3.5-5.6  به اندازه کافی سریع و قدرتمند نیست که بتواند یک عکس پرتره با پس زمینه مات بگیرد ... مگر اینکه با یک ترفند خلاقانه به این خواسته برسیم!

و آن ترفند خلاقانه بدین صورت است که به جای آن که یک عکس با شرایط فوق برداریم، لنز را تا فوکال 55 میلیمتر زوم کنید تا از سوژه و پس زمینه آن چندین عکس بسته (کلوزآپ) بگیرید. حتماً در نظر داشته باشید که تمامی تنظیمات بایستی در تمامی عکسها یکسان باشد و هیچ تنظیمی در دوربین تغییر نکند.

 بدین صورت هر عکس گرفته شده به صورت یک تکه از کل خواهد بود که وقتی این عکس ها را به صورت موزاییک کنار هم بچینید، یک عکس کامل خواهید داشت.به عبارت دیگر هر عکس به تنهایی فقط یک قطعه کوچک از کل است که به کمک درجه کانونی (فوکال) و همچنین فاصله دوربین تا سوژه ، پس زمینه هر قطعه به صورت مات گرفته می شود.

زمانی که شما این قطعات کوچک را به وسیله فتوشاپ به یکدیگر میچسبانید تا عکس کامل پدید آید، پس زمینه عکس تکمیل شده کاملا مات بوده و یک تصویر بوکه بسیار عالی به شما می‌دهد.همانطور که گفته شد این ترفند شیوه ایست که شما میتوانید توسط  لنز  18-55mm f/3.5-5.6، یک پس زمینه کاملاً مات و محو را به عکس های پرتره خود بدهید.

kitlenshack_2

معکوس کردن لنز برای گرفتن عکسهای ماکرو

این روش شناخته شده ترین ترفندی است که می توان با یک لنز 18-55mm f/3.5-5.6انجام داد.

حتی برای این کار آداپتورهایی نیز ساخته شده است که می توان برای معکوس کردن لنز از آنها استفاده کرد، اما شما نیازی به چنین آداپتورهایی برای معکوس کردن لنز ندارید.

به عبارت دیگر اگر شما قصد عکسبرداری از اشیاء ریز را به صورت ماکرو دارید،‌ کافیست که لنز را از دوربین جدا نموده و به صورت معکوس (سر و ته) جلوی سنسور قرار دهید.

با این شیوه شما قادر خواهید بود که در فاصله ای بسیار بسیار نزدیک به سوژه فوکوس کنید بدون اینکه هیچ هزینه ای برای خرید لنزهای ماکرو بپردازید. فقط باید مراقب باشید که در زمان استفاده معکوس از این لنز به سنسور دوربین و یا لنز و عدسی آن آسیبی وارد نشود.

تعیین فوکوس با افکت لنزهای “tilt-shift” و هزینه اندک

و آخرین ترفند این است که اگر شما بخواهید در عکسبرداری پرتره قدری خلاقیت نیز به کار ببرید، میتوانید از افکت tilt-shift استفاده کنید. برای اعمال این ترفند شما باید کاری را انجام دهید که اصطلاحاً به آن freelensing می گویند.

معمولاً استفاده از لنزهای ’tilt-shift’ از نظر مالی برای عکاسان بسیار هزینه بر خواهد بود اما لزومی به خرید و استفاده از آنها نیست. فقط کافی است که شما لنز را از کیت  جدا کرده و حالت نمایش تصویر را به روی live view قرار دهید.

kitlenshack_3

 سپس لنز را در جلوی سنسور قرار داده و آن را به اطراف حرکت دهید و آنچه نمایش داده می شود را تماشا کنید تا بهترین تصویر را بیابید. (و باز هم متذکر می شویم که مراقب خراشیدگی لنز و سنسور دوربین باشید)

این شیوه مخصوص کسانی است که علاقه ای به خرید لنزهای  tilt-shift نداشته باشند.

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=