منوی تعمیرگاه دوربین

بهره وری از سیستم اتوفوکوس دوربین


بهره وری از سیستم اتوفوکوس دوربین

 

در هر رده از مهارت های عکاسی که قرار داشته باشید و به هر میزان از خلاقیت های هنری برخوردار باشید ، هموازه باید به این نکته توجه داشته باشید که دستیابی به جزییات در درون قاب یک عکس یکی از مهمترین اصولی است که همواره باید به آن توجه داشته و بر شیوه های دستیابی به جزییات در درون عکس خود مهارت و تسلط داشته باشید .

یکی از اولین و مهمترین امکاناتی که دوربین های DSLR در اختیار شما قرار می دهند ؛ سیستم اتوفوکوس دوربین برای تعیین نقطه یا نقاطی از کادر تصویر است که خواهان دستیابی به بیشترین جزییات از آن نواحی هستید و از این روی استفاده صحیح از سیستم اتوفوکوس و توانایی کار با همه امکانات آن یکی از مهارت هایی است که هر عکاس باید به دست بیاورد .

کمپانی های تولید دوربین و نمایندگی های – نمایندگی نیکون و نمایندگی کانن -  آنان همواره در سیستم های اتوفوکوس خود پیشرفت های جدیدی را به وجود می آورند تا کاربران با استفاده از این امکانات جدید بتوانند با سرعت و دقت بیشتری نواحی دلخواه برای فوکوس در عکس را تعیین کنند . اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که سیستم اتوفوکوس دوربین همیشه و در همه حال نمی تواند بهترین تصمیم را برای شما اتخاذ کند زیرا

1 – دوربین قادر به خواندن ذهن عکاس نیست و نمی داند کدام ناحیه از عکس دارای اهمیت بسیار زیادی است

2 – در بسیاری از مواقع نمی توان تشخیص داد که بهترین نقطه برای فوکوس ؛ چه نقطه ای است .

اما با کمی تمرین و کسب مهارت و تجربه می توان مشکلات اتوفوکوس دوربین را برطرف نمود و در این فرایند عکاس می بایست دو تصمیم بسیار مهم را همواره مد نظر قرار دهد تا بتواند به بهترین وضعیت فوکوس در یک عکس دست پیدا کند . این دو تصمیم عبارتند از

1 – آیا سوژه مورد عکاسی ثابت است یا متحرک ؟

2 – چه نقطه ای را برای فوکوس باید انتخاب نمود ؟

با توجه به سوژه مورد عکاسی از دو شیوه برای فوکوس می توان استفاده نمود . شیوه اول آنکه از فوکوس مداوم و متوالی استفاده نمود . شیوه دوم آن است که یک مرتبه فوکوس نموده و آنرا قفل نمود و برای انجام اینکار شما باید مود های اتوفوکوس دوربین خود را به خوبی بشناسید . به عنوان مثال در یک دوربین نیکون D7200 از نمایندگی نیکون با نگه داشتن دکمه انتخاب حالت های فوکوس و چرخاندن دایل اصلی دوربین ؛ مود های اتوفوکوس قابل تغییر می باشد و در یک دوربین همچون Canon Rebel XS  از نمایندگی کانن با فشردن دکمه AF می توان مود های اتوفوکوس را مشخص نمود .

مود های اتوفوکوس :

Continuous Servo

مود AF-C (Nikon)- نمایندگی نیکون -  در دوربین های نیکون و مود AI Servo – نمایندگی کانن - در دوربین های کانن مناسب فوکوس بر روی سوژه های متحرک می باشند . به عنوان مثال در زمان عکاسی از کودکان ؛ عکاس می بایست از این مود اتوفوکوس استفاده نماید تا سوژه به طور مرتب در فوکوس دوربین قرار داشته باشد .

Single Servo

مود های اتوفوکوس AF-S در دوربین های نیکون – نمایندگی نیکون - و One Shot AF در دوربین های کانن – نمایندگی کانن - مناسب عکاسی از سوژه های ثابت و ایستا هستند . در این مودها با نیمه فشردن دکمه شاتر سوژه در قفل فوکوس قرار گرفته و در همین حالت امکان ترکیب بندی مجدد عکس برای عکاس فراهم می آید . در زمان استفاده از عمق میدان بسیار پایین در عکس باید به این نکته توجه داشته باشید که تغییر در ترکیب بندی عکس ممکن است موجب از فوکوس خارج شدن مقداری از سوژه اصلی شما شود .

کدام قسمت برای فوکوس مناسب تر است ؟

بعد از تعیین مود اتوفوکوس ؛ عکاس می بایست در مورد نقطه مناسب برای فوکوس در سوژه تصمیم گیری نماید . برای تعیین نقطه یا ناحیه فوکوس در عکس 4 گزینه برای انتخاب در دسترس عکاس قرار دارند

  • Single point
  • Dynamic area
  • Auto area
  • 3D-tracking

یکی از اصلی ترین دلایلی که موجب می شوند تا برخی از نواحی مهم در یک عکس خارج از محدوده فوکوس قرار داشته باشند این است که عکاس از ناحیه فوکوس مناسب برای سوژه خود استفاده نکرده است و از این روی انتخاب نقطه یا ناحیه فوکوس اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت .

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=