شنیدن صدای کلیک دیافراگم در دوربین های نیکون D7500 طبیعی است .

شنیدن صدای کلیک دیافراگم در دوربین های نیکون D7500  طبیعی است .

یکی از پرسش هایی که به طور رایج در رابطه با دوربین های نیکون مطرح می شود و موجب نگرانی تعدادی از کاربران این دوربین ها شده است ؛ شنیدن صدای کلیک مانند ناشی از حرکت دیافراگم ؛ در طول زمان عکاسی با حالت نمای زنده ( لایو ویو ) می باشد.

یکی از کاربران دوربین نیکون D7500 پرسش خود را بدین شکل مطرح نموده است :

در طول زمان عکاسی با استفاده از نمای زنده ( Live View  ) و در حالت استفاده از فوکوس دستی ؛ صدای کلیک مانند تغییر دیافراگم لنز شنیده می شود . به طور خاص در زمان استفاده از فوکوس دستی در حالت نمای زنده ؛ این صدا به طور واضحتر و بلند تری شنیده می شود .

آیا این حالت طبیعی است ؟

این پرسش را با کارشناسان دوربین های نیکون در میان گذارده ایم و پاسخ رسمی آنها به شکل زیر می باشد.

صدای کلیک مانند تغییر حالت دیافراگم در زمان استفاده از حالت نمای زنده ( لایو ویو ) بر اساس این واقعیت به وجود آمده است که بنا بر ماهیت لنز * با تغییر فاصله کانونی آن ؛ عدد تنظیم دیافراگم آن نیز تغییر پیدا می کند . این حالت به طور خاص در زمان استفاده از لنز های کیت زوم مثل 18-55/3.5-5.6 به نحو واضحتری قابل مشاهده می باشد.

در دوربین نیکون D7500 و سایر مدل های پیشرفته ساخت کمپانی نیکون ؛ از همان دیافراگم واقعی انتخاب شده برای عکاسی با لایو ویو  ؛ برای پیش نمایش تصویر استفاده می شود . زمانی که لنز خود را در وضعیت زوم قرار می دهید , بازترین حالت دیافراگم لنز شما تغییر می کند. و با تغییر یافتن فاصله کانونی ؛ دوربین شما نیز مجبور است تا تنظیمات دیافراگم را تغییر دهد .

صدای کلیک قابل شنیدن در این وضعیت در اثر حرکت تیغه های دیافراگم لنز به وجود آمده و شنیدن این صدا کاملا طبیعی می باشد.

در زمان استفاده از لنز های زوم دارای دیافراگم ثابت در تمام فواصل کانونی ( 17-50/2.8 ) هیچ نوع صدای کلیک مانند شنیده نمی شود زیرا با تغییر  حالت زوم  ؛ نیازی به تغییر در تنظیمات دیافراگم وجود ندراد .

 

 

نظرات

سلام خیلی ممنونم منو از نگرانی در آوردید

جمعه 1399/07/04 17:03