نگاهی نزدیک به لنز نیکون Z 100-400mm F4.5-5.6 VR S

نگاهی نزدیک به لنز نیکون Z 100-400mm F4.5-5.6 VR S

 

لنز جدید نیکون Z 100-400mm F4.5-5.6 VR S یک لنز تله زوم با کیفیت عالی است که به طور خاص برای دوربین های میرورلس مانت Z این کمپانی طراحی شده است . این لنز بیشتر برای استفاده در سبکهای عکاسی حیات وحش و عکاسی ورزشی طراحی شده است اما در هر صورت این یک لنز همه کاره است که از قابلیت زوم در فواصل کانونی متعددی برخوردار بوده و قابلیت های متعددی را برای به دست آوردن یک فوکوس دقیق ارایه می دهد .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

ساختار و بدنه

لنز زوم Z 100-400mm F4.5-5.6 VR S یک لنز با برچسب محصولات رده 'S' است و با توجه به این موضوع باید بدانیم که این محصول برای استفاده به همراه دوربین های میرورلس پیشرفته طراحی شده است. بنابراین این لنز دارای سطح استاندارد بسیار بالایی می باشد و از حالت مهر و موم کامل در برابر شرایط محیطی برخوردار است .

این لنز با وجود ارایه فاصله کانونی 100-400mm بدنه ای کاملا شبیه و هم اندازه با لنز های محبوب Z 70-200mm F2.8 ارایه می دهد . طول بدنه این لنز ها تقریبا همسان بوده و در درون کیف تجهیزات عکاسی شما به یک اندازه فضا اشغال می کنند. اما در هر صورت باید توجه داشته باشیم که لنز 100-400mm مقدار کمی حجیم تر است و با وزنی در حدود 1,435 g هنوز 5 گرم سبک تر از مدل 70-200mm می باشد .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

پایه اتصال با سه پایه

همانند بسیاری از لنز های تله زوم سطح بالا ، این محصول نیز دارای یک پایه اتصال بر روی سه پایه است که قابل تفکیک و جدا شدن از لنز می باشد. بنابراین اگر شما در زمان عکاسی از لنز های تله زوم مختلفی استفاده می کنید به راحتی می توانید لنز را از روی پایه جدا نموده و همچنان سایر لنز های خود را بر روی پایه متصل بر سه پایه قرار دهید .حتی اگر شما تمایل داشته باشید تا پایه هایی از برند های دیگر را روی سه پایه خود قرار دهید ، همچنان قادر خواهید بود تا همانند پایه اصلی از آن به همراه لنز خود استفاده کنید .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

کلید ها و کنترل ها

لنز جدید نیکون  Z 100-400mm دارای تعداد زیادی از کلید ها و کنترل ها بر روی بدنه خارجی خود می باشد . به ترتیب از قسمت جلو به سمت انتهایی ترین قسمت لنز ( نزدیک به بدنه دوربین ) حلقه زوم ، حلقه فوکوس دستی ، یک حلقه کنترل گر قابل تنظیم و شخصی سازی ، دو کلید Fn که قابل تنظیم برای عملکرد های مختلف هستند ، مشاهده می شوند. در قسمت نزدیک به محل مانت لنز نیز کلید تغییر وضعیت فوکوس و کلید محدود کننده فوکوس نیز دیده می شوند.

اگر چه این محصول یک لنز VR به شمار می آید اما دکمه مخصوص VR بر روی بدنه آن وجود ندارد و در عوض مود های VR در حالت های normal' و 'sport' را با استفاده از یک پیام تنظیمات داخلی دوربین مورد استفاده می توان قرار داد . سیستم VR این لنز دارای 5.5 استاپ قدرت کاهش لرزش تصویر است اما بر روی دوربین جدید نیکون Z9 قدرت تثبیت کنندگی این لنز به 6 استاپ کامل افزایش می یابد.

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

قابلیت زوم با افزایش طول بدنه

برای حرکت در میان فواصل کانونی میان 100-400mm ، حلقه زوم این لنز یک گردش 90 درجه را انجام می دهد . همانند بسیاری از لنز های جدید نیکون ، در این لنز نیز حلقه مخصوص زوم در ابتدایی ترین قسمت بدنه آن قرار دارد و در فاصله ای نسبتا زیاد از بدنه دوربین می باشد. برخی از عکاسان دورتر بودن حلقه زوم برای در دست گرفتن لنز را یک روش مفید برای کاهش لرزش دست و تصویر می دانند . اما در هر صورت به این نکته باید توجه داشته باشیم که طراحی این لنز به گونه ای است که با چرخاندن حلقه زوم ، طول بدنه آن افزایش  می یابد و جلوتر بودن حلقه زوم باعث می شود که در حالت زوم کامل ، تعادل لنز بر روی بدنه دوربین به خوبی حفظ شود .

حلقه های این لنز دارای عملکرد هایی کاملا نرم و روان هستند و زمان کار با آنها هیچ گونه سختی یا مقاومتی احساس نمی شود.

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

ساختار اپتیکال

در درون بدنه این لنز از 25 المنت در 20 گروه استفاده شده است و از جمله این لمنت ها به 6 عدسی ED و 2 عدسی Super ED باید اشاره نمود که به از بین بردن حالت های آبیراهی کروماتیک کمک بسیار زیادی می کنند . بنابر اعلام کمپانی نیکون ،‌ کوتینگ های نانو کریستال و ARNEO در ساختار عدسی های این لنز موجب از بین بردن حالت های روح و شعله در موقعیت های ضد نور می شود.

اگر شما تمایل داشته باشید تا فواصل کانونی بالاتر از 400 میلیمتر را تجربه کنید ،‌ تله کانورتور های TC 1.4 و TC 2X برای دوربین های مانت Z در اختیار شما قرار دارند. با هر دو این تبدیل کننده ها ، عملکرد اتوفوکوس لنز همچنان حفظ شده کیفیت تصویر بدون هر گونه اثر مخرب حفظ می شود.

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

فوکوس از فاصله نزدیک

یکی از ارزشمند ترین ویژگی های این لنز ، توانایی آن برای فوکوس دهی در فواصل نسبتا نزدیک است به گونه ای که در فاصله کانونی 400mm حدقل فاصله فوکوس دهی آن برابر با 1 متر است که در این شریط حداکثر مقدار بزرگنمایی 0.38X با نسبت ابعاد ~1.26 را می توان به دست آورد. اگر چه این نسبت ابعاد برای به دست آوردن یک عکس ماکرو همچنان کافی نیست اما برای یک لنز زوم تله فتو ، یک گزینه بسیار کاربردی به شمار می آید. با توجه به این عملکرد برای فوکوس در فواصل بسیار نزدیک ، دستیابی به کلوز آپ های زیبا با عمق میدان بسیار کنترل شده از سوژه های کوچک ، از جمله ویژگی های خاص و منحصر به فرد این لنز می باشد.

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

اتوفوکوس

لنز نیکون Z 100-400mm F4.5-5.6 VR S همانن بسیاری از دیگر لنز های سری Z دارای دو موتور فوکوس استپی است که عملکرد فوکوس بسیار نرم و روان و پر سرعتی را ارایه می دهند. در مقایسه با لنز AF-S 500mm F5.6 PF ، سرعت فوکوس این لنز در سطح پایین تری قرار دارد اما در هر صورت با توجه به تجربه ما در عکاسی با این محصول سرعت فوکوس پایین در به دست آوردن نقطه اولیه موجب تضعیف عملکرد آن در تعقیب سوژه های دارای حرکت و افت عملکرد 3D subject tracking در دوربین های نیکون می شود.

با توجه به تمامی عملکرد های این لنز ، محصول نیکون Nikkor Z 100-400mm F4.5-5.6 VR S را یکی از محصولات پر قدرت سری Z باید دانست که برای عکاسی ورزشی و حیات وحش عملکرد های تاثیرگذاری را ارایه می دهد.

 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین نیکون

 

نظرات