منوی تعمیرگاه دوربین

زوم Parfocal در مقابل زوم Varifocal : تفاوت آن ها در چیست و چرا این مسئله مهم به شمار می آید؟


زوم Parfocal در مقابل زوم Varifocal : تفاوت آن ها در  چیست و چرا این مسئله مهم به شمار می آید؟

شما لغات Parfocal و Varifocal را در توضیحات لنزها شنیده اید، اما آیا با معانی آن ها نیز آشنا هستید؟ اگر نه در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

Varifocal و Parfocal دو نوع زوم در لنزها هستند و تفاوت آن ها بر پایه این است که آیا زمانی که فاصله کانونی را تغییر می دهید شامل focus هم می شود یا نه؟

با لنزهای Verifocal به محض این که شما زوم کنید، focus نیز به همراه آن تغییر می کند (و نام این لنزها نیز از همین جا گرفته شده است). هر میزان از تغییر در زوم، فوکوس را نیز تغییر می دهد، که به همین علت است که این لنزها برای عکاسی ساکن طراحی شدند. شما پس از هر بار تغییر زوم مبادرت به تنظیم کردن مجدد فوکوس می کنید و این مسئله زیاد مشکل نیست.

اما با این حال در تلویزیون، ویدیو و سینما تغییر فوکوس بخش مهمی از ابتکار است. عقب کشیدن زوم باعث می شود تمرکز بر روی شی دیگری قرار بگیرد و یک لنز Parfocal به شما این اجازه را می دهد تا کانونی خود را بدون تغییر در فوکوس، تنظیم کنید. بنا بر این شما می توانید زوم کنید، فوکوس کنید و دوباره از حالت زوم خارج شوید بدون این که فوکوس شما از نقطه مورد نظر جا به جا شود.

به علاوه لنز های Parfocal احتمال برخوردن به پدیده مشکل تنفس لنز (lens breathing) را به حد اقل می رسانند. در یک لنز Verifocal به محض این که شما فوکوس را تنظیم می کنید، لبه هایفریم مبادرت به تغییر می کنند. این امر می تواند برای تماشاگر ناهنجار باشد، پس لنزهای Parfocal برای محدود کردن این پدیده طراحی شدند.

شما می توانید این تفاوت را در GIF زیر ببینید.

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=