منوی تعمیرگاه دوربین

مفهوم استاندار IP در دستگاه های دیجیتالی ( IP67 , IP68 )


مفهوم استاندار IP در دستگاه های دیجیتالی ( IP67 ,  IP68 )

واژه IP در واقع مخفف کلمه International Protection (استاندار بین المللی مقاوم بودن) می باشد.

این استاندارد نشانگر میزان مقاومت قطعات و دستگاه های دیجیتالی و الکترونیکی، در برابر نفوذ آب و گرد و خاک است. (دستگاه های مقاومی مثل دوربین FUJI XP90) 

به طور کلی میتوان گفت استاندارد IP  دارای یک عدد دو رقمی است که هر یک از آن دو رقم ، در واقع خود ، مؤلفه ای کاملاً مجزاست

رقم اول یا مولفه اول ، عددی است که مابین 1 تا 6 میباشد. این عدد نشان میدهد که دستگاه مورد بررسی بر چه نوع از اشیا خارجی مقاوم است. این اشیاء خارجی میتواند فشار و نفوذ دست،فشار و نفوذ پیچ گوشتی و یا نفوذ گرد و خاک قابلیت نفوذ و ورود به دستگاه باشند.

اگر برای این مؤلفه، عدد 1 تعیین شود یعنی دستگاه تنها در مقابل فشار دست مقاوم است اما در مقابل فشار میله های تیز مقاوم نیست و همچنین اگر به این مؤلفه عدد 6 در نظر گرفته شود، این عدد بیانگر این است که دستگاه کاملاً مقاوم و حتی ضد گرد و خاک می باشد.

 اما رقم یا مؤلفه دوم که عددی است که مابین 1 تا 8 تعیین میشود. این مؤلفه میزان ضدآب بودن دستگاه را نشان میدهد. لازم به ذکر است که در صورتی که مولفه دوم عدد 7 تعیین شود دستگاه قادر است به مدت 30 دقیقه در عمق 1.5 متری آب دوام آورد و اگر برای این مولفه عدد 8 در نظر گرفته شود یعنی دستگاه مورد نظر به صورت کامل ضدآب بوده و میتوان از آن در زیر آب استفاده نمود.)

تصویر زیر نمایشگر میزان استقامت دستگاه در هر مؤلفه میباشد.

تصویر سمت چپ بیانگر مؤلفه اول و تصویر سمت راست بیانگر مؤلفه دوم است. 

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=