برتری دامنه دینامیکی دوربین های سونی در مقایسه با Canon EOS R و Nikon Z7

برتری دامنه دینامیکی دوربین های سونی در مقایسه با Canon EOS R و Nikon Z7

 

دوربین های میرورلس و فول فریم جدید از کانن و نیکون ؛ به میزان زیادی مورد توجه واقع شده اند و به همین دلیل بسیاری از متخصصین در پی مقایسه این دوربین ها با محصولات رقیب از کمپانی های دیگر بر آمده اند .

بررسی  های انجام شده از سوی متخصصین نشان می دهد که دوربین های Canon EOS R  و Nikon Z7  به لحاظ دامنه دینامیکی در سطح پایین تری نسبت به محصولات کمپانی سونی قرار دارند .

تصویر زیر بررسی دامنه دینامیکی این دوربین ها را نمایش می دهد .

نمایندگی کانن - نمایندگی نیکون - نمایندگی تعمیر دوربین

دوربین سونی  Sony a7R III در ایزو 100 دارای شاخص دامنه دینامیکی معادل با 11.64 می باشد و این در حالی است که دوربین نیکون  Nikon Z7 دارای  شاخص دامه دینامیکی 10.98 و دوربین کانن Canon EOS R دارای شاخص دامنه دینامیکی 10.6 می باشد.

در دوربین نیکون Nikon Z7 پایین ترین محدوده ایزو در عدد 64 است و با برخورداری از شاخص دامنه دینامیکی 11.56 هنوز در رده پایین تر از دوربین سونی در دامنه ایزو 100 است .

دوربین EOS R در بررسی دامنه دینامیکی دارای عملکردی شبیه به دوربین APS-C سونی a6500 است و در رده پایین تری نسبه به فول فریم Sony a7R III قرار می گیرد .

در ایزو 25600 که بالاترین دامنه ایزو در دوربین Z7 است ؛ شاخص دامنه دینامیکی سونی برابر با 4.34 ؛ کانن برابر با 4.25 و برای نیکون برابر با 3.85 می باشد.

در حالی که در ایزو پایین نیکون عملکرد بهتری نسبت به کانن برخوردار است اما در ایزو بالا کانن امتیاز های بهتری را به دست می آورد .

نکته جالبی که از این بررسی ها به دست می آید آن است که سونی به عنوان بزرگترین تولید کننده سنسور دوربین در جهان مطرح است ونیکون از سنسور های طراحی خود و تولید شده توسط سونی برای تولید یکی از بهترین دوربین های خود یعنی D850 و احتمالا Z7 استفاده می کند .

این در حالی است که کانن ؛ مستقلا به تولید سنسور دوربین پرداخته و به تازگی اقدام به فروش سنسور به برخی از کمپانی های دیگر نیز نموده است .

باید به خاطر داشته باشیم که دوربین های ساخت کانن و نیکون محصولاتی کاملا جدید به شمار می آیند و از این روی به نظر می رسد با تولید محصولات جدید تر سونی ؛ فاصله میان آن و دو کمپانی رقیب به میزان بیشتری افزایش خواهد یافت .

نظرات