منوی تعمیرگاه دوربین

بررسی و مقایسه دوربین های Nikon Z50 و Canon EOS M6 Mark II


بررسی و مقایسه دوربین های Nikon Z50 و Canon EOS M6 Mark II

 

دوربین های نیکون Z50 و کانن EOS M6 Mark II ؛ هر دو از جمله محصولات میرورلس هستند که در درون بدنه آنها از یک سنسور APS-C استفاده شده است . هر دو آنها دارای دو دایل کنترل بر روی بدنه هستند و البته هر دو این دوربین ها دارای سطح قیمتی مشابه با هم هستند . اگر چه تعدادی از مشخصات این دوربین ها شبیه به هم میباشد اما در هر صورت تفاوت های زیادی در این میان نیز قابل مشاهده می باشد .

نمایندگی کانن - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی نیکون

ویژگی ها :

اولین نکته قابل توجه آن است که دوربین کانن EOS M6 Mark II تصاویری با رزولوشن بالاتر را ارایه می دهد . برای این دوربین از یک سنسور 32.5MP استفاده شده است که بالاترین رزولوشن در میان دوربینهای APS-C به شمار می آید . مشابه این رزولوشن را تنها در دوربین کانن EOS 90D می توان مشاهده نمود. در مقابل دوربین نیکون Z50 دارای یک سنسور 20.9MP است که تا حد زیادی شبیه به سنسور مورد استفاده در دوربین نیکون D500 است . برای بسیاری از افراد این یک رزولوشن نسبتا بالا به شمار می آید ؛ اما در هر صورت دوربین رقیب آن رزولوشن بسیار بالاتری را ارایه می دهد .

هر دو این دوربین  ها سیستم های اتوفوکوس نسبتا پیشرفته ای را دارند . به طور خاص اتوفوکوس تشخیص چشم و تعقیب سوژه ویژگی جالب توجهی است که موجب دستیابی به عکسهایی با جزئیات بالا می شود ؛ اما شیوه استفاده از این سیستم ها در این دو دوربین کاملا متفاوت می باشد .

دوربین نیکون Z50  یک کلید کنترل چهار جهته برای جابجایی نقطه فوکوس را ارایه می دهد اما در دوربین کانن EOS M6 Mark II جابجایی نقطه فوکوس را بیشتر از طریق عملکرد صفحه نمایش لمسی می توان در اختیار گرفت .

هر دو این دوربین ها دارای قدرت فیلمبرداری با کیفیت 4K هستند و سرعت عکاسی متوالی نسبتا بالایی را ارایه می دهند .

نمایندگی کانن - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی نیکون

عکاسی منظره

اگر به عکاسی در حین مسافرت علاقمند هستید ؛ دوربین کانن EOS M6 Mark II با حجم بدنه کوچکتر ؛ به راحتی در کوله پشتی مسافرتی شما جای می گیرد . همچنین این دوربین ؛ امکان افزودن یک ویزور الکترونیکی ؛ برای سهولت عکاسی در فضای باز را نیز در اختیار شما می گذارد .

در مقابل ؛ کمپانی نیکون اعلام نموده است که دوربین Z50 دارای مهر و موم بدنه برای مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی می باشد . بدنه بزرگتر و کلید های کنترل بیشتر این دوربین نیز به شما امکان می دهند حتی در زمان به دست داشتن دستکش نیز به راحتی از دوربین خود استفاده کنید .

با توجه به مشخصات بیان شده از سنسور این دوربین ها ؛ چنین به نظر می رسد که آنها دامنه دینامیکی مطلوبی را در زمان عکاسی ارایه می دهند و از این لحاظ تفاوت چندان زیادی میان آنها وجود ندارد . اما در هر صورت رزولوشن 32.5MP دوربین کانن موجب می شود تا جزئیات بسیار بیشتری در یک تصویر را بتوان به دست آورد و اگر به چاپ عکس خود در اندازه های بزرگ علاقه دارید ؛ بنابراین ؛ رزولوشن بالاتر گزینه ای مناسب تر برای شما به شمار می آید .

مسئله انتخاب لنز نیز یکی از ویژگی های بسیار مهمی است که باید به آن توجه نمود . در تست های آزمایشی چنین دریافته ایم که دوربین رزولوشن بالای کانن در زمان کار با لنز های زوم بلند  و لنز های پرایم از عملکرد نسبتا مطلوبی برخوردار است اما در رابطه با استفاده از لنز  های زوم استاندارد ؛ این دوربین ساخت کمپانی نیکون است که عملکرد مطلوب تری خواهد داشت .

نمایندگی کانن - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی نیکون

عکاسی در سفر :

دلایل زیادی وجود دارند که هر دو این دوربین ها را به گزینه هایی مطلوب برای عکاسی در زمان مسافرت ؛ مبدل می سازند .

نکته اول اینکه , هر دو این دوربین ها دارای حجم بدنه نسبتا کوچکی هستند . هر دو آنها دارای قابلیت شارژ با استفاده از USB می باشند و بنابراین ؛ در هر زمان باتری آنها را می توان به راحتی شارژ نمود . هر دو این دوربین ها دارای قابلیت اتصال با وای فای می باشند و از این روی انتقال تصاویر به شبکه های اجتماعی را به راحتی انجام می دهند .

در این دوربین ها ، فایل های JPEG ترکیب رنگ مطلوبی دارند ؛ و به همین دلیل ارسال عکس آنها در شبکه های اجتماعی بسیار لذتبخش خواهد بود و در صورتی که علاقه دارید تا حالت هایی خاص را در تصاویر خود ایجاد کنید ؛ تعداد زیادی از انواع فیلتر های خلاقانه دراین دوربین ها قابل استفاده می باشند .

اما در هر صورت ؛ اگر کمی حرفه ای تر به عکاسی فکر می کنید و تمایل دارید تا عکس های شما از شارپنس مطلوب برای ارسال بر بستر اینترنت برخوردار باشند ؛ دوربین کانن EOS M6 Mark II گزینه مناسبتری است و به خصوص در زمان استفاده از لنز های پرایم با دیافراگم نسبتا باز ؛ حالت بوکه در پس زمینه به همراه حالت شارپ کافی در نقطه فوکوس ؛ با استفاده از این دوربین به نحو بهتری به دست آورده می شود .

در سوی دیگر با استفاده از یک مبدل لنز ؛ لنز های فول فریم سری Z را به همراه دوربین نیکون Z50 می توان استفاده نمود . همچنین لنز های مانت F  سنسور های کراپ نیز برای این دوربین قابل استفاده هستند اما باید توجه داشته باشیم که این حالت ؛ هزینه زیادتری را به کاربران این دوربین تحمیل می کند . از سوی دیگر به همراه دوربین کانن از لنز های پرایم 16mm, 30mm and 56mm F1.4 ساخت سیگما ؛ و همچنین لنز های 22mm F2 , 32mm F1.4  ساخت کانن می توان استفاده نمود .

در این شرایط چنین به نظر می رسد که دوربین کانن , برای عکاسی حرفه ای تر در محیط های بیرونی و در طول زمان عکاسی در سفر امکانات بیشتری را به وجود می آورد .

نمایندگی کانن - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی نیکون

عکاسی ورزشی

در عکاسی از صحنه های ورزشی و صحنه های پر تحرک , هر دو این دوربین ها عملکرد های خوبی را از خود نشان می دهند. دوربین نیکون Z50 با سرعت عکاسی 11 فریم بر ثانیه ؛ کمی ضعیف تر از سرعت 14 فریم بر ثانیه دوربین کانن است در حالت نمای زنده سرعت عکاسی نیکون 5 فریم و برای کانن 7 فریم بر ثانیه به همراه اتوفوکوس می باشد .

در عکاسی از صحنه های ورزشی استفاده از ویزور ؛ اهمیت زیادی دارد و در این رابطه ؛ تفاوت چندانی میان این دو دوربین وجود ندارد .

در هر دو این دوربین ها از سیستم اتوفوکوس مبتنی بر تشخیص حرکت استفاده شده است و از این روی ؛ هر دو آنها از قدرت و دقت تعقیب سوژه نسبتا مطلوبی برخوردار هستند . در دوربین نیکون Z50 سیستم فوکوس و تعقیب سوژه با استفاده از کلید  های کنترل کننده روی دوربین قابل استفاده است اما در دوربین کانن ؛ این سیستم با استفاده از صفحه ال سی دی لمسی ؛ به آسانی تحت کنترل قرار دارد .

شکل ظاهری این دوربین ها نیز تفاوت هایی را ایجاد می نماید . بدنه بزرگتر دوربین نیکون Z50 برای عکاسی ورزشی خوش دست تر بوده و کنترل فوکوس با استفاده از کلید های کنترل کننده ؛ کمی حرفه ای تر به نظر می رسد .

نمایندگی کانن - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی نیکون

فیلمبرداری

ویژگی های فیلمبرداری هر دو این دوربین ها ؛ شبیه به هم می باشد . هر دو آنها فیلمبرداری 4K را با استفاده از تمام سطح سنسور انجام می دهند . هر دو آنها دارای درگاه ورودی میکروفون و خروجی HDMI هستند . به طور مشترک هر دو این دوربین ها فاقد امکان اتصال هدفون برای کنترل صدا می باشند .

صفحه ال سی دی باز شونده و لمسی ؛ امکان استفاده از زاویه دید های متفاوتی را فراهم می آورد اما یکی از بزرگترین انتقادات به این دوربین ها آن است که هر دو آنها از سیستم استابیلایزر مبتنی بر لنز استفاده می کنند .

در حالت فیلمبرداری دوربین نیکون منو ها و تنظیمات بهتر و آسانتری را از طریق دکمه i ارایه میدهد .

نظرات
=