سه نکته در رابطه با سرعت شاتر برای گرفتن عکس های هیجان انگیز :

سه نکته در رابطه با سرعت شاتر برای گرفتن عکس های هیجان انگیز :

ثبت حالت های حرکت یکی از عناصر هیجان انگیز برای ایجاد خلاقیت های هنزی در یک عکس می باشد . خلاقیت ها موجب ایجاد جذابیت در تصویر می شوند و از این روی تصاویری که دارای جذابیت های بصری هستند ،برای مدت بیشتری در ذهن مخاطب باقی می مانند..

سرعت پرده شاتر دارای عملکردی بیش از حالت ثابت نمودن حرکت سوژه در زمان عکاسی و یا تنظیم حالت های نوردهی می باشد و این یک ابزار بسیار عالی برای ایجاد خلاقیت در حرکت ؛ و به وجود آوردن حالت های دراماتیک می باشد . روش های بسیار زیادی برای ایجاد خلاقیت حرکت در یک تصویر وجود دارند و سه مورد از آنها را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم :

1 – فریز کردن حرکت

2 – بلور شدن حرکت

3 – زوم کردن حرکت

نمایندگی تعمیرات کانن - نمایندگی تعمیرات نیکون

استاپ های نوردهی با توجه به سرعت شاتر

فریز کردن حرکت :

با استفاده از سرعت شاتر بالا و یا با استفاده از فلاش دوربین می توان حرکت سوژه را در یک لحظه یا در یک واحد زمان ثابت نمود که به ای حالت فریز کردن حرکت سوژه با استفاده از سرعت شاتر بالا گفته می شود.

در زمان استفاده از سرعت شاتر برای فریز کردن حرکت باید به یک نکته توجه داشته باشیم . در زمان عکاسی از سوژه های دارای حرکت برخی از بخش های سوژه ممکن است دارای سرعت بیشتر و یا سرعت کمتری از سایر بخش ها باشند .

به عنوان مثال در زمان عکاسی از یک فرد که در حال دویدن است ، سرعت حرکت پاهای سوژه نسبت به سرعت حرکت دست ها ممکن است سریعتر باشد  . دراین شرایط باید تصمیم گرفت که کدامیک از بخش های دارای حرکت برای فریز شدن دارای اولویت هستند.

نمایندگی تعمیرات کانن - نمایندگی تعمیرات نیکون

اولویت شاتر یا اولویت دیافراگم ؟ چه زمان باید از آنها استفاده نمود ؟

بلور شدن حرکت

با استفاده از سرعت شاتر پایین می توان حالت  های حرکت سوژه را به صورت بلور شده در تصویر مشاهده نمود .بلور شدن حرکت فرایندی بیش از بلور کردن حرکت جریان آب یا حرکت نور ها میباشد .

گاهی اوقات سوژه در وضعیت ثابت قرار داشته و جرکت در پشت یا در پس زمینه قرار دارد . کشیده شدن حرکت در پس زمینه در حالت ثابت بودن سوژه یکی از تکنیک های استفاده از سرعت شاتر پایین است .

در زمان استفاده از سرعت های پایین برای شاتر دوربین ؛ استفاده از سه پایه الزامی خواهد بود زیرا در این شرایط لرزش های دست و دوربین به آسانی در عکس نمایش داده می شوند .

در عکاسی از فضاهای طبیعی و در حالتی که نیاز است تا از زمان های نوردهی طولانی استفاده شود ؛سه پایه و ریموت کنترل دوربین ابزارهایی هستند که کنترل لرزشها را بسیار اسان می نمایند .

در محیط های طبیعی و یا اصولا در فضای باز ، هر گونه سوژه دارای حرکت برای عکاسی با سرعت شاتر پایین به منظور بلور شدن حرکت مناسب خواهد بود . فضاهای شهری به طور معمول مملو از سوژه های دارای حرکت هستند و ازاین روی موقعیت های بسیار زیادی برای ثبت حالت های حرکتی سوژه ها وجود دارد .

نمایندگی تعمیرات کانن - نمایندگی تعمیرات نیکون

دلایلی که شما را برای استفاده از تکنیک های شاتر باز ( نوردهی طولانی) در عکاسی تشویق میکنند

زوم کردن بر حرکت :

در طول زمان استفاده از حالت های نوردهی طولانی زوم کردن بر روی سوژه دارای حرکت یکی از تکنیک های ایجاد حالت های دراماتیک بر روی تصویر می باشد و مسلما در این تکنیک شما می بایست از توانایی های یک لنز زوم به همراه دوربین خود استفاده نمایید .بهترین سرعت شاتر برای استفاده به همراه تکنیک زوم جایی در محدوده 1.15 تا 2 ثانیه می باشد و برای به دست آوردن بهترین نتایج ؛ فرایند زوم باید به آرامی و با ملایمت انجام شود تا لرزش های ناخواسته در تصویر به وجود آورده نشوند .

نظرات