نکاتی که به شما کمک می کنند تا بهترین نتایج را با یک دوربین کانن به دست بیاورید

نکاتی که به شما کمک می کنند تا بهترین نتایج را با یک دوربین کانن به دست بیاورید

در فناوری تولید دوربین های DSLR همواره نکاتی وجود دارند که در نگاه اول ممکن است نکاتی ساده و کم اهمیت به نظر برسند .اما در واقع تمامی امکانات و گزینه های موجود در درون دوربینهای عکاسی ،ابزار هایی در جهت کمک به پیشرفت در هنر عکاسی به شمار آورده می شوند .

در این مطلب و مجموعه مطالب مرتبط ؛ نکاتی را مورد اشاره قرار می دهیم که توجه به آنها موجب ارتقا سطح عکاسی به سطوح حرفه ای تر خواهد شد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

1 – یک سبک تصویر انتخاب کنید.

گزینه Picture Style در درون دوربین کانن ؛ یک ابزار برای تغییر و تنظیم حالت های مختلف شارپنس ، کنتراست ؛اشباع رنگ و حالت ساچوره رنگ های موجود در تصویر می باشد .

این گزینه در واقع تعیین کننده نوع و حالت پردازش رنگی است که دوربین بر روی تصاویر شما اعمال می نمایدو با توجه به آنها ؛ سبک تصویر مورد ثبت را می توان تعیین نمود.

به عنوان مثال در زمان انتخاب سبک تصویر پرتره ، تنالیته رنگ بر اساس تنالیته نزدیک به رنگ پوست انسان تعیین شده و از شارپنس تصویر به نحوی کاسته می شود تا بتوان بافت نرم و لطیف پوست صورت انسان را به دست آورد .

به این نکته نیز توجه داشته باشید که گزینه هاو تنظیمات مختلف Picture Style در دوربین های کانن تنها در فایل های فرمت JPEG ذخیره می شوند و در زمان استفاده از فرمت RAW استفاده از این گزینه تاثیری در فایل نهایی به وجود نمی آورد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

2 – به کیفیت تصویر توجه کنید .

برای دستیابی به بهترین نتایج نیازمند آن  هستید تا تمامی تنظیمات را به وسیله دوربین انجام دهید اما در هر صورت استفاده از فرمت RAW نیز به شما این امکان را می دهد تا تمامی اطلاعات صحنه و محیط را در غالب یک فایل خام در اختیار داشته باشید .

فایل های RAW در زمان ادیت تصویر اطلاعات کاملی از صحنه و سوژه را در اختیار کاربر قرار می دهند وو در صورت بروز هرگونه خطا یا اشتباه در تنظیمات رنگ و نور با دوربین ؛ در زمان ویرایش یک فایل RAW به راحتی می توان این موارد را اصلاح نمود .

بنابراین برای سطوح حرفه ای عکاسی همواره توصیه می شود تا یک کارت حافظه با ظرفیت بالا در اختیار داشته باشید و از هر دو فرمت RAW و JPEG برای ثبت عکس های خود استفاده نمایید .

فرمت RAW یا JPEG؟ کدام یک بهتر است و چرا؟

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

3 – از گرد و غبار دوری کنید .

رسیدن گرد و غبار به سنسور دوربین یکی از اصلی ترین عوامل از بیرنده کیفیت عکس به شمار می آید .برای پرهیز از رسیدن گرد و غبار به سنسور ؛ هرگز عمل تعویض لنز را در فضای پر از باد انجام ندهید .

از عکاسی در محیط های پر گرد و غبار خودداری کنید و برای چک و بررسی دوربین به صورت دوره ای به مرکز خدمات پس از فروش مراجعه کنید .

نکته بسیار مهم : همانند گرد و غبار ؛ رطوبت نیز یکی از اصلی ترین دشمنان دوربین شما به شمار می آید . ورود رطوبت ( به هر میزان ) به درون دوربین ؛ یک اتفاق کاملا مهلک بوده و موجب از بین رفتن بسیاری از عملکرد ها و بخشهای داخلی دوربین می شود . تمامی قسمت ها و مدار های داخلی دوربین عکاسی کانن در برابر رطوبت ؛ آسیب پذیر می باشند .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

4 – به روز رسانی دوربین .

نسخه نرم افزاری دوربین متضمن آن است که دوربین شما با استفاده از جدید ترین نرم افزار ساخت کمپانی کانن در حال کار می باشد .

برخی از عیوب و ایرادات و ناسازگاری های دوربین که به مرور زمان تشخیص داده می شوند ؛ به وسیله به روز رسانی های جدید برطرف می گردند . همچنین سازگاری با انواع لنز ها و لوازم جانبی جدید ؛ با استفاده از به روز رسانی نسخه فریمور دوربین قابل دستیابی می باشد 

در منو تنظیمات ؛ می توان آخرین نسخه نرم افزار نصب شده بر دوربین را می توان مشاهده نمود .در صورت انتشار هر نسخه نرم افزاری جدید ؛ آخرین نسخه را روی دوربین نصب کنید تا سازگاری و قابلیت های دوربین شما افزایش یابد. برای به روز رسانی دوربین حتما به مرکز خدمات پس از فروش در تعمیرگاه مرکزی دوربین یا ایده آل دوربین مراجعه نمایید .

 

به روز رسانی جدید برای دوربین های کانن EOS R , EOS RP EOS R5 , EOS R6

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

5 – کنترل دوربین .

دکمه Q یکی از مهمترین دکمه های کاربردی در دوربین های کانن می باشد .فشردن این دکمه منو کنترل سریع دوربین را در اختیار شما قرار می دهد و هر آن چه برای تنظیمات ثبت یک عکس مورد نیاز است از طریق این دکمه در اختیار شما قرار می گیرد .

استفاده از منو Q شما را قادر می سازد تا در سریعترین زمان ممکن به مهمترین تنظیمات مورد نیاز برای عکاسی دست پیدا کنید .

نکته مهمتر آنکه تنظیمات منو Q در بسیاری از دوربین های پیشرفته امروزی ؛ قابل شخصی سازی می باشد و حتی بسیاری از تنظیمات داخلی موجود در این منو نیز ؛ قابل تغییر و تنظیم مجدد هستند . آشنایی با عملکرد ها و قابلیت های مختلف موجود در منو Q دوربینهای کانن به شما اجازه می دهد تا از دوربین خود بهترین استفاده را برده و در زمان های مختلف از قابلیت های متنوعی برخوردار باشید 

نظرات