5 نکته مهم در رابطه با لنز کانن RF70-200mm f/4L IS USM

5 نکته مهم در رابطه با لنز کانن RF70-200mm f/4L IS USM

 

از اواسط تابستان 2020 ؛ کمپانی کانن یکی از جدید ترین لنز های حرفه ای خود برای دوربین های میرورلس فول فریم با  مانت RF را معرفی نمود . این لنز جدید RF70-200mm f/4L IS USM نام دارد و به طور خاص برای استفاده به همراه دوربین های فول فریم میرورلس کانن در سری R طراحی شده است .پیش از این لنز کانن EF-mount 70-200mm f/4L به سبب برخورداری از یک بدنه کم حجم و ارایه تصاویر با کیفیت فوق العاده بالا ؛ به شهرت و محبوبیت فوق العاده زیادی دست پیدا کرده بود و اکنون نسخه RF این لنز با پیشرفت هاو قابلیت های بیشتر ؛ امکان دستیابی به کیفیت فوق العاده بالاتری را به وجود می آورد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

ویژگی های اصلی این لنز به طور خلاصه عبارتند از :

نوع لنز : زوم تله فتو

فاصله کانونی لنز : 70–200 mm

استابیلایزر : دارد

نوع مانت لنز : Canon RF

بازترین دهانه دیافراگم : F/4

بسته ترین دهانه دیافراگم : F/32

حداقل فاصله فوکوس دهی : 60 سانتیمتر

بیشترین بزرگنمایی تصویر : 0.28×

وزن بدنه لنز : 695 g

طول بدنه لنز : 119 mm

در این مطلب برخی از مهمترین نکات و ویژگی های لنز کانن RF70-200mm f/4L IS USM  را مورد اشاره قرار می دهیم .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

1 – سبکتر از بسیاری از لنز های زوم استاندارد سری L

لنز کانن RF70-200mm f/4L IS USM از قابلیت جمع شونده به درون بدنه خود برخوردار است و در زمان استفاده از فواصل کانونی بلند تر طول بدنه آن افزایش می یابد . در حالت استفاده از فواصل کانونی واید تر ؛ لنز به درون بدنه خود جمع می شود و اگر شما نسبت به دوام و مقاومت قسمت های اضافه  شونده لنز در حالت تله فتو نگران هستید ؛ بنا بر اعلام کانن ؛ بخش های بازشونده این لنز از مقاومت نسبتا بالا در برابر شوک و ضربه و لرزش برخوردار می باشند .

در زمان ارایه و معرفی لنز کانن RF70-200mm f/4L IS USM  در تابستان 2020 این لنز به عنوان سبک ترین و کوچکترین لنز 70-200mm f/4 در جهان معرفی گردیده شده . این لنز در حدود 10 درصد سبک تر و 30 درصد کوتاه تر از گونه موجود در سری EF است و از این روی به عنوان سبکترین و کوتاه ترین لنز تله فتو در رده خود شناخته می شود .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

2 – افزایش کیفیت در مقایسه با لنز های سری L

عواملی همچون قطر دهانه مانت بزرگتر و فاصله بازگشت فوکوس کوتاهتر در لنز های مانت RF موجب شده است تا این لنز ها علاوه بر طول بدنه کوتاهتر ؛ از کیفیت تصویر بالاتری در مقایسه با مدل های مشابه برخوردار باشند . در ساختار بدنه و طراحی لنز کانن RF70-200mm f/4L IS USM   از 4 عدسی UD برای اصلاح اعوجاج کروماتیک لنز استفاده شده است که علاوه بر از بین بردن اعوجاج های کروماتیک ، موجب افزایش حالت شارپ گوشه های تصویر نیز خواهد شد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

همچنین طراحی خاص و منحصر به فرد این لنز موجب شده است تا کیفیت بوکه های موجود در پس زمینه نیز به نحو موثرتری افزایش پیدا کند . در این لنز نه تنها از یک دیافراگم 9 تیغه ای مدور استفاده شده است بلکه ساختار کلی لنز به گونه ای بهینه سازی شده است که  نور به  مقدار کافی به تمامی گوشه های تصویر برسد و در نتیجه این عملکرد ؛ حلقه های بوکه به شکل کاملا نرم و مدور در تمام بخش های تصویر قابل مشاهده خواهند بود . علاوه بر این ؛ به لطف استفاده از کوتینگ ASC حالت هایی همچون روح و فلیر در این لنز به مقدار قابل توجهی تحت کنترل در آمده اند و به موجب این حالت در زمان عکاسی از سوژه های ضد نور شده ؛ کیفیت تصویر همچنان حفظ می گردد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

3 – قدرت اتوفوکوس با دو موتور نانو USM

سیستم اتوفوکوس موجود در لنز کانن RF70-200mm f/4L IS USM   با استفاده از دو موتور نانو USM به حرکت در می آید و در این طراحی منحصر به فرد ؛ دستیابی به اتوفوکوس دقیق ، با سرعت قابل ملاحظه ای در طول تمام زمان های عکاسی امکان پذیر می گردد . تعقیب نقطه فوکوس در طول زمان فیلمبرداری ؛ دارای حالی کاملا نرم و بدون صدا می باشد زیرا هر یک از موتور های نانو USM موجود در این لنز از عملکردی کاملا مستقل برخوردار بوده و گروه های فوکوس دهی مجزا از هم را به حرکت در می آورند .

سیستم کنترل فوکوس شناور و بدون صدای الکترونیکی موجود در لنز کانن RF70-200mm f/4L IS USM   کنترل بسیار عالی سیستم اتوفوکوس را در قالب یک بدنه بسیار کوچکتر و کم حجم تر ارایه نموده است .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

4 – 5 استاپ کاهش لرزش تصویر و 7/5 استاپ کاهش در لرزش به همراه دوربین های EOS R5/R6

این لنز مجهز به یک سیستم استابیلایزر داخلی جهت کاهش لرزش تصاویر است . و در زمان استفاده از این لنز به همراه دوربین های کانن EOS R/RP ؛ سیستم Dual Sensing IS  را فعال نموده و همزمان با شناسایی و تحلیل اطلاعات لرزش تصویر که از سنسور ژیرو و سنسور CMOS دوربین به دست می آیند ؛ کاهش لرزش تصویر به میزان 5 استاپ سرعت شاتر را امکان پذیر می نماید .

استفاده از این لنز به همراه دوربین های کانن EOS R5/R6 ؛ در تطابق با استابیلایزر داخل بدنه این دوربین ها کاهش لرزش تصویر به میزان 7/5 استاپ سرعت شاتر را پدید می آورد .

نکته : این لنز دارای سه مود عملکرد استابیلایزر است که استفاده از آن برای کاربران حرفه ای در سبک های عکاسی طبیعت و حیات وحش ؛ پیش بینی شده است .

6 نکته شگفت انگیز در رابطه با دوربین کانن EOS R5

5 – نزدیکترین فاصله فوکوس دهی به میزان 60 سانتیمتر

یکی از اصلی ترین مزیت های استفاده از سیستم تنظیم فوکوس شناور با دو موتور نانو USM ؛ به وجود آمدن نزدیکترین فاصله فوکوس دهی کوتاهتر در مقایسه با سایر لنز های همرده می باشد . بنا بر اعلام نمایندگی تعمیر دوربین کانن ؛ این لنز دارای کوتاهترین فاصله فوکوس دهی در مقایسه با تمامی لنز های زوم تله فتو ساخت کانن است و از این روی امکان عکاسی از سوژه های ماکرو در حالت تله فتو بااستفاده از این لنز ؛ به وجود آمده است .

 

کمپانی کانن لنز RF 70-200mm F4L IS USM را معرفی نمود .

نسخه جدید لنز محبوب 70-200mm F4L و F2.8L به زودی ارایه می شود

 

نظرات