بررسی لنز جدید پاناسونیک Panasonic Leica 25-50mm F1.7 ASPH

بررسی لنز جدید پاناسونیک Panasonic Leica 25-50mm F1.7 ASPH

 

مقدمه :

لنز جدید پاناسونیک 25-50mm F1.7 ASPH یکی از جدید ترین محصولات کمپانی پاناسونیک است که برای دوربین های میکرو چهارسوم طراحی شده است . این لنز فاصله کانونی معادل 50-100mm را تحت پوشش قرار داده و دیافراگم ثابت F1.7 را در طول تمامی فواصل کانونی خود حفظ می نماید . اما در هر صورت باید به این نکته توجه داشته باشیم که این محصول به مقدار زیادی دارای شباهتهایی با لنز قدیمی و مخصوص فیلمبرداری 10-25mm F1.7 می باشد.

اگر فاصله کانونی 10-25mm را بتوان در محدوده واید به نرمال پرایم نامگذاری نمود در سمت مقابل فاصله کانونی 25-50mm به شما اجازه می دهد تا زاویه دید معادل با حالت های 50mm, 85mm و 100mm  را به دست بیاورید .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک - تعمیر لنز پاناسونیک

ویژگی های اصلی

لنز پاناسونیک 25-50mm F1.7 به رغم برخورداری از یک دامنه زوم متوسط ، یک لنز نسبتا پیچیده به شمار می آید . در ساختار اپتیکال این لنز از 16 المنت در 11 گروه استفاده شده است و از جمله این المنت ها به یک عدسی نیمه کروی ، سه عدسی ED و یک عدسی UHR می توان اشاره نمود .همچنین دیافراگم 9 تیغه ای مدور این لنز قادر است تا بوکه های نرم و مدور را در پس زمینه تصویر به وجود بیاورد .

حداقل فاصله فوکوس دهی این لنز 28 سانتیمتر در حالت واید و 31 سانتیمتر در حالت 50 میلیمتر بیان شده است و با استفاده از این ویژگی ها حداکثر بزرگنمایی به میزان 0.21x را می توان به دست آورد . با توجه به برخورداری از یک دیافراگم ثابت f1/7 ، بدنه این لنز نسبتا حجیم و بزرگ به نظر می رسد اما وزن آن چندان سنگین نبوده و به خصوص بر روی بدنه دوربین های گریپ دار ، این لنز تعادل خود را به خوبی حفظ می نماید .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک - تعمیر لنز پاناسونیک

ابعاد بدنه

طراحی این لنز به گونه ای انجام شده است که ابعاد بدنه خارجی آن دقیقا شبیه به لنز قدیمی تر 10-25mm F1.7 به نظر برسد . طول بدنه آن 127.6mm بوده و قطر آن به 87.6mm می رسد . بر روی بدنه خارجی سه حلقه کنترل برای تنظیمات زوم ، فوکوس و دیافراگم قرار داده شده اند .

لنز پاناسونیک 25-50mm با وزن 654g تقریبا یک لننز سبک وزن است و در مقایسه با مدل10-25mm در حدود 32 گرم سبک تر به نظر می رسد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک - تعمیر لنز پاناسونیک

رینگ ها

تمامی رینگ های موجود بر روی بدنه لنز 25-50mm دارای بافت ریز بوده و به شما اجازه می دهند تا آنها را به راحتی در دست گرفته و عملیات مورد نظر خود را انجام دهید . حرکت نرم و بدون صدای رینگ دیافراگم به دلیل آن بوده است که پاناسونیک به طور خاص به حالت های فیلمبرداری با این لنز توجه نموده است .و در حالیکه حرکت نرم و روان حلقه دیافراگم امکان تنظیم آنرا فراهم می آورد از سوی دیگر ، شعاع گسترده چرخش لنز نیز به معنای آن می باشد که تنظیم آسان اعداد دیافراگم بدون هر گونه خطا در مشاهده تنظیمات میسر می باشد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک - تعمیر لنز پاناسونیک

تنظیم فوکوس

همانند لنز 10-25mm F1.7  ، لنز جدید پاناسونیک 25-50mm نیز دارای مکانیسم کلاچ فوکوس است . زمانی که شما رینگ فوکوس را به عقب می کشید ، مقیاس تنظیم فاصله در قسمت زیرین آن نمایان می شود که در زمان استفاده از فوکوس دستی این لنز قابل استفاده خواهد بود . همچنین این حالت موجب می شود تا عملکرد فوکوس لنز از حالت حساسیت به سرعت ، به یک واکنش خطی تغییر یابد .

لنز پاناسونیک 25-50mm نیز همانند تمامی لنز های موجود برای سیستم های میرورلس دارای عملکرد فوکوس با سیم است و حتی زمانی که لنز در حالت فوکوس دستی قرار دارد نیز مکانیسم فوکوس با سیم فعال می باشد .

اما در هر صورت ، این لنز دارای تنفص فوکوس بسیار ناچیزی است و این امر بدان معنا می باشد که فوکوس مجدد با کمترین نیاز به تغییر کادر بندی ، بدون نیاز به تغییر زوم و یا خارج کردن سوژه از کادر ، امکان پذیر می باشد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک - تعمیر لنز پاناسونیک

اتوفوکوس

اگر چه حالت فوکوس دستی این لنز به میزان بیشتری مورد دقت قرار داده شده است اما هنوز هم عملکرد اتوفوکوس آن در وضعیت قابل توجهی قرار دارد . تقویت کننده های خطی موجود در درون بدنه لنز موجب می شوند تا دستیابی به یک فوکوس نرم ، سریع و بدون صدا امکان پذیر گردد و در این حالت حتی در زمان عکاسی با سرعت 240 فریم در ثانیه نیز حالت اتوفوکوس لنز حفظ می گردد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک - تعمیر لنز پاناسونیک

هود / مهر و موم

لنز پاناسونیک 25-50mm F1.7 دارای یک هود لوله ای عمیق است که به صورت محکم بر روی قسمت ابتدایی لنز قفل می شود .

همچنین وجود یک واشر درزگیر کوچک در انتهای لنز موجب می شود تا این لنز در برابر شرایط محیطی تا حدی مقاوم باشد .

 

نقد و بررسی اولیه دوربین پاناسونیک Panasonic Lumix DC-GH5 II

دوربین جدید پاناسونیک Panasonic Lumix DC-G100 معرفی شد .

 

 

 

 

 

نظرات