نقد و بررسی اولیه دوربین پاناسونیک Panasonic Lumix DC-GH5 II

نقد و بررسی اولیه دوربین پاناسونیک Panasonic Lumix DC-GH5 II

دوربین جدید پاناسونیک Panasonic Lumix DC-GH5 Mark II یک نسخه به روز رسانی شده از دوربین های رده میکرو چهارسوم این کمپانی به شمار می آید که بیشتر برای استفاده در زمان های فیلمبرداری طراحی شده اند .این دوربین نسبت به مدل های اصلی و قدیمی تر امکانات بیشتری را ارایه نموده و به همراه مدل پیشرفته تر GH6 به بازار ارایه خواهد شد.

دوربین جدید پاناسونیک GH5 II دارای موتور پردازشگر 'Venus' است که عینا در فناوری دوربین فول فریم S1H نیز از همین پردازشگر استفاده شده است . با استفاده از این ویژگی ، دوربین پاناسونیک GH5 II قادر است تا فوتیج های 10-bit 4K را در 50 یا 60 فریم بر ثانیه فیلمبرداری نموده و سیستم اتوفوکوس بهتر و پیشرفته تری را نیز به همراه آن ارایه نماید .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک

ویژگی های اصلی دوربین پاناسونیک Panasonic Lumix DC-GH5 II عبارتند از :

فیلمبرداری UHD یا DCI 4K 10-bit 4:2:0 در 60p بدون کراپ

فیلمبرداری UHD یا DCI 4K 10-bit 4:2:2 در 30p بدون کراپ

استابیلایزر تصویر با قدرت 6.5 استاپ

برخورداری از V-Log L

ال سی دی پشت بدنه با کیفیت 3.0" 1.84M-dot

ویزور الکترونیکی با کیفیت 3.68M-dot با بزرگنمایی 0.76x

قابلیت ارایه پخش زنده با استفاده از Wi-Fi یا تلفن هوشمند .

اتوفوکوس پیشرفته با قابلیت تشخیص چهره / چشم / بدن

سوکت USB-C با قابلیت شارژ باتری

 

اتوفوکوس

استفاده از یک پردازشگر قوی تر به دوربین پاناسونیک GH5 II اجازه داده است تا از قابلیت اتوفوکوس پیشرفته تشخیص چشم / چهره / بدن انسان و حیوانات همانند تمامی مدل های پیشرفته تر پاناسونیک برخوردار باشد . اما علاوه بر برخورداری از الگوریتم های پیشرفته تر اتوفوکوس ، این دوربین از سرعت خوانش سنسور بالاتری برخوردار بوده و این امر بدان معنا می باشد که این دوربین می تواند سیستم اتوفوکوس خود را در 48 فریم بر ثانیه در زمان تصویر برداری 24p هدایت نماید .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک

قابلیت های پیشرفته تر در فیلمبرداری

همچنین این پردازشگر جدید به ما اجازه می دهد تا در زمان استفاده از دوربین پاناسونیک GH5 II فوتیج های 10-bit 4:2:0 4K 50/60p را به راحتی در اختیار داشته باشیم . فوتیج های 10-bit با فریم ریت بالاتر با استفاده از کدک H.265 ثبت و ذخیره می شوند .

علاوه بر فیلمبرداری 10-bit در فریم ریت های سریعتر ، دوربین GH5 II قادر به ارایه All-I در 29.97p و 23.98p می باشد که پیش از این تنها برای فیلمبرداری فوتیج های 24.00p امکان پذیر می بود .

علاوه بر ویژگی ها و امکانات پیشرفته فیلمبرداری ؛ دوربین جدید پاناسونیک GH5 II دارای برخی از ابزار های کمکی مدل های جدید تر نیز می باشد . از  جمله این امکانات به کادر قرمز رنگ اطراف تصویر در زمان فیلمبرداری ، و انتخاب گسترده تر حالت های راهنمای انتخاب ابعاد تصویر و توانایی فیلمبرداری با حالت عمودی را باید اشاره نمود .

قابلیت پخش زنده :

دوربین جدید پاناسونیک GH5 II دارای گزینه های پیشرفته تری برای پخش زنده تصاویر است و با استفاده از یک به روز رسانی و به همراه اتصال کابل USB به تلفن هوشمند یا اتصال LAN قادر به استریم زنده تصاویر است .

انجام استریم WIFI تلفن هوشمند با استفاده از نرم افزار Lumix Sync app. امکان پذیر می گردد .. همچنین شما می توانید برای استریم تصاویر زنده از تنظیمات نرم افزار شبکه ای لومیکس در سیستک های مک و ویندوز استفاده کنید .

برای انجام پخش زنده تصاویر شما باید از استاندارد های RTMP/RTMPS استفاده نمایید که با این وجود دوربین قادر خواهد بود تا پخش زنده مستقیم در یوتیوب و فیسبوک و هر سرویس پشتیبانی کننده از این پروتکل را انجام دهد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک

استابیلایزر پیشرفته :

دوربین پاناسونیک GH5 II دارای سیستماستابیلایزر داخل بدنه است که قادر به کاهش لرزش تصویر به میزان 6.5EV می باشد . این حالت قدرت تثبیت تصویر به میزان 1.5EV بیشتر از مدل های قدیمیتر را را به وجود آورده است و بر اساس اعلام پاناسونیک با استفاده از این ویژگی ها لنز های تله فتو بلند که مجهز به سیستم Dual IS 2 هستند نیز به خوبی با این دوربین سینک می شوند .

 

مودهای رنگی جدید

کمپانی پاناسونیک دو مود رنگی جدید به این دوربین افزوده است . این مود ها ، حالت هایی با پروفایل L.ClassicNeo و 'nostalgic' هستند که از اشباع و کنتراست پایین تری نسبت به مود های رنگی برخوردار هستند . مود L.Monochrome S نیز یک مود سیاه وسفید ملایم است که بنا بر اعلام پاناسونیک ، برای تصویر برداری پرتره مناسب می باشد .

مود های Cinelike D2 و Cinelike V2 ، نسخه های کم کنتراست و آماده مصرفی هستند که حالت رنگهای سینمایی را در زمان فیلمبرداری به وجود می آورند.  اما نکته قابل توجه آن است که در حالت استفاده از این مود ؛ نرخ ایزو پایه افزایش نیافته و آنها همچنان از حالت فول فریم دوربین های سری 'S' پاناسونیک برخوردار خواهند بود .

شکل ظاهر بدنه :

بدنه ظاهری دوربین GH5 II هیچگونه تغییر محسوسی را نسبت به مدل GH5S ارایه نمی دهد و از تمامی ویژگی های ظاهری مدل های سری GH برخوردار خواهد بود . دکمه رکورد فیلم بزرگ و قرمز رنگ در بالای بدنه ، و دکمه های مخصوص تنظیم WB, ISO, Exposure Comp وو Photo Style بر روی بدنه این دوربین به چشم می خورند . جوی استیک اتوفوکوس در پشت بدنه ،سوئیچ تنظیم AF در کنار دکمه AF-ON به چشم می خورند .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک

صفحه نمایش :

صفحه نمایش پشت دوربین GH5 II نسبت به مدل  های قبلی کمی کوچکتر است و با ارایه نسبت ابعاد تصویر 3:2 ، رزولوشن آن کمی افزایش یافته است . با این وجود مهمترین تفاوت صفحه نمایش این دوربین ، روشنایی بیشتر آن است که استفاده از دوربین در فضاهای بیرونی را آسانتر می نماید .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک

ویزور :

ویزور این دوربین کاملا مشابه با مدل های قدیمی تر است و هیچگونه تفاوت محسوسی را نمایش نمی دهد . ویزور الکترونیکی 3.68M dot OLED با بزرگنمایی اپتیکال 0.76X همچنان در این دوربین استفاده می شود اما افزایش سرعت دوربین اجازه داده است تا نرخ تازه سازی تصویر در ویزور به 120Hz افزایش یابد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک

منو و تنظیمات :

برای دوربین جدید پاناسونیک GH5 II از یک سیستم منو و تنظیمات به روز رسانی شده استفاده شده است . منو های این دوربین از یک چیدمان منطقی برخوردار بوده و هر آیکون دارای یک خلاصه راهنما از عملکرد های تنظیمات داخلی آن می باشد . همچنین در منو های این دوربین انواع فیلتر های فیلمبرداری برای مود های مختلف تصویر را می توان به دست آورد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک

باتری :

برای دوربین پاناسونیک GH5 II از یک باتری کاملا جدید و قدرتمند استفاده شده است . این باتری جدید که DMW-BLK22 نام دارد دارای ظرفیت 16Wh بوده و در هر مرتبه شارژ کامل قدرت ثبت 410 عکس را به وجود می آورد .

به همراه این دوربین یک شارژر خارجی نیز ارایه شده است که قادر به پشتیبانی هر دو گروه از باتری های BLK22 و مدل قدیمی تر BLF19 می باشد . همچنین همانگونه که بیان شد ، دوربین GH5 II دارای قابلیت شارژ با استفاده از USB-C نیز می باشد.

 

رونمایی از دوربین جدید پاناسونیک S1H - اولین دوربین میرورلس با کیفیت 6K

 

نقد و بررسی دوربین پاناسونیک Panasonic Lumix DC-G95

 

دوربین جدید پاناسونیک Panasonic Lumix DC-G100 معرفی شد .

 

نظرات