10 راهکار برای پیشرفت در عکاسی از محیط های داخلی

10 راهکار برای پیشرفت در عکاسی از محیط  های داخلی

هنر عکاسی , یک هنر برای به وجود آوردن یک صحنه یا حالتی خاص از یک سوژه معمولی است و همانند تمامی هنر های دیگر ؛ خلاقیت و مهارت های ذاتی فرد ؛ تاثیر زیادی در تولید آن به وجود می آورد . یکی از نکات مثبت در رابطه با موقعیت های عکاسی آن است که همواره راه های زیادی برای پرورش و ظهور و بروز خلاقیت ها در آن وجود دارند و در این مطلب برخی از نکاتی را مورد اشاره قرار می دهیم که به شما کمک می کنند تا خلاقیت های بیشتری را در زمان عکاسی به دست آورید  .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

1 – وایت بالانس

وایت بالانس تصویر ؛ تاثیر بسیار زیادی بر حالت و مود کلی تصویر ایجاد می نماید . بسیاری از دوربین های مدرن امروزی حالت های مختلفی را برای تنظیمات وایت بالانس ارایه می دهند که به عکاس کمک می کنند تا حالتی خاص و ویژه را به همراه عکس خود ایجاد نمایند . در عکاسی از سوژه های پرتره در محیط های داخلی ؛ تنظیمات  وایت بالانس یکی از اولین اولویت های عکاسی به شمار می آید زیرا میزان سرد یا گرم شدن  فضای کلی تصویر ؛ به مقدار زیادی بر معنا و مفهوم آن نیز اثر گذار می باشد .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

2 – از فلاش روی دوربین دوری کنید.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که عکاسان مبتدی انجام می دهند آن است که در محیط های داخلی از فلاش روی دوربین استفاده می کنند . فلاش روی دوربین به سبب برخورداری از یک ماهیت کمتر کنترل شونده ؛ موجب از بین رفتن تعادل رنگ های موجود در محیط می شود و در بسیاری از موارد به هم ریختگی رنگ ها در اثر استفاده از فلاش روی دوربین ؛ حتی با تنظیم دقیق وایت بالانس نیز قابل اصلاح نمی باشد .

در محیط های بسیار کم نور داخلی ؛ بهترین راهکار برای عکاسی آن است که به نور موجود در صحنه بیفزایید و یا اینکه از یک لنز سریع ( دارای دیافراگم بسیار باز ) برای عکاسی استفاده نمایید . این روش کنترل بیشتری بر فرایند عکاسی را در اختیار شما قرار می دهد و در نهایت تصویر با رنگ های واقعی تر را به دست خواهید آورد .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

3- در زمان عکاسی هر دو چشم خود را باز نگه دارید .

بسیاری از افراد در زمان عکس گرفتن با دوربین ؛ یکی از چشم های خود را می بندند . در صورت تکرار این حالت برای مدت زمان طولانی پدیده ای به نام ( تونل دید ) برای چشم افراد به وجود می آید .

در صورتی که به صورت حرفه ای و تمام وقت مشغول عکاسی هستید ؛ باز نگه داشتن هر دو چشم در زمان عکاسی را تمرین کنید . باز نگه داشتن هر دو چشم ؛ همچنین موجب می شود تا درک صحیح تری از کل قاب تصویر مورد ثبت خود داشته باشید .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

4 – نقاط خاص را شناسایی کنید .

در هر یک از موقعیت های مکانی ؛ همواره نقاط خاصی وجود دارند که برای عکاسی مناسب هستند . پیدا کردن این نقاط خاص به شما کمک می  کند تا تصاویر تاثیرگذار تر را به وجود آورید  . به عنوان مثال در یک گوشه از آشپرخانه ؛ محلی در اتاق پذیرایی یا حتی در اتاق خواب منزل نیز نقاط خاصی را برای تهیه عکس هایی با نظم و هارمونی بیشتر می توان پیدا نمود . به طور کلی تلاش کنید تا پس زمینه هایی با رنگ ثابت و خنثی و یک یا دو منبع نور نسبتا پر قدرت را در هر موقعیت قرار دهید .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

5 – از سریعترین تنظیمات استفاده کنید .

پیش از این اشاره شد که تا حد امکان بدون فلاش عکاسی کنید . برای عکاسی بدون فلاش لازم است تا به مقدار زیادی بر تنظیمات و گزینه های داخلی دوربین خود تسلط داشته باشید . آگاهی از تنظیمات مناسب برای ایزو ، شاتر و دیافراگم در هر یک از محیط های عکاسی به شما کمک می کند تا در هر موقعیت بهترین تنظینات برای عکاسی را در سریعترین زمان ممکن به دست آورید .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

6 – از درب ها و پنجره ها استفاده کنید .

تسلط بر نورپردازی ؛ یکی از مهارت هایی است که به مرور زمان به دست آورده می شود و هر اندازه در آن به مهارت بیشتری دست پیدا کنید ؛ در نهایت آثاری متفاوت تر را به وجود خواهید آورد . به طور معمول عکاسان مبتدی تلاش می کنند تا با ارایه نور بسیار زیاد ؛ احتمال به وجود آمدن هر گونه سایه در درون تصویر را از بین ببرند .

به عنوان یک راهکار خلاقانه توصیه می شود تا از نور وارد شونده از درب ها و پنجره ها نهایت استفاده را ببرید . این موقعیت ها به عنوان یک منبع نور طبیعی عمل نموده و فرایند عکاسی را برای شما به مقدار زیادی آسانتر می نمایند .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

7 – بر دوربین خود تسلط داشته باشید .

در درون تنظیمات دوربین گزینه های بسیار زیادی وجود دارند و اغلب زمان ها این امکانات و گزینه ها نادیده گرفته می شوند . تلاش کنید تا امکانات و گزینه های مختلف موجود در درون دوربین خود را شناسایی نمایید . به عنوان مثال در کنار تنظیمات ایزو ؛ همیشه گزینه هایی برای کنترل نویز ایزو بالا ؛ یا تعیین محدوده ایزو در حالت خودکار نیز وجود دارند که باید نسبت به آنها آگاهی داشته باشید .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

8 – سعی کنید هنرمند باشید .

البته در واقع شما یک هنرمند هستید اما زمانی که تلاش می کنید تا خلاقیت های خود را در قالب به وجود آوردن یک تصویر به ظهور برسانید ؛ به سطح بالاتری از هنر دست پیدا می نمایید . عکاسی از سوژه های متفاوت ؛ عکاسی با نور های مختلف ؛ عکاسی سیاه و سفید و ... از جمله راه هایی هستند که به شما کمک می کنند تا سطح متفاوتی از هنر را تجربه نمایید .

9- HDR

عکس های HDR  تصاویری هستند که با ترکیب حالت های مختلفی از نوردهی به وجود آمده اند و در درون آنها سایه ها و هایلایت ها از جزئیات و گستردگی بالاتری برخوردار می باشند . در موقعیت هایی که منبع نور پشت سوژه قرار دارد و یا در موقعیت های پر کنتراست استفاده از تکنیک های HDR یکی از شیوه های غلبه بر وضعیت دشوار نور به شمار می آید .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیرات کانن - تعمیرات نیکون

10 – خلاق باشید .

یکی از بزرگترین توصیه ها برای موفقیت در هر سبک هنری آن است که سعی کنید خلاق باشید . شما مجاز هستید تا از هر روش برای منحصر به فرد شدن تصاویر خود استفاده نمایید. استفاده از نور های متفاوت ؛ عکاسی در موقعیت های مکانی متفاوت ؛ پس زمینه های تاثیرگذار و ... اموری هستند که به بروز خلاقیت بیشتر در طول زمان عکاسی کمک می نمایند .

آموزش استفاده از فلاش روی دوربین ؛ در محیط های داخلی

روش انجام وایت بالانس سفارشی برای دستیابی به بهترین رنگ در عکاسی از محیط های داخلی

چند نکته در رابطه با عکاسی در محیط های کم نور داخلی

نکاتی برای ترکیب بندی بهتر تصاویر با استفاده از امکانات داخلی دوربین

 

نظرات