نکالت قابل توجه در لنز های ماکرو و تله فتو

نکالت قابل توجه در لنز  های ماکرو و تله فتو

در این مقاله ، برخی از نکات قابل توجه در لنز های ماکرو و لنز های تله فتو را مورد اشاره قرار می دهیم .

1 – مقیاس فاصله

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین

 

A : نسبت بزرگنمایی

B : فاصله کانونی

در قسمت شاخص یا مقیاس فاصله ، فاصله کانونی لنز ( فاصله مرکز سنسور تا نقطه فوکوس ) نمایش داده می شود. با توجه به نوع و مدل لنز شما در این مقیاس ، نسبت بزرگنمایی تصویر نیز ممکن است نمایش داده شود. در این تصویر ، مقیاس فاصله کانونی لنز با رنگ سفید نمایش داده شده است و به عنوان مثال ، زمانی که شاخص در وضعیت 3m قرار دارد این حالت بدان معنا می باشد که سوژه موجود در فاصله 3 متری از صفحه کانونی دوربین ، در فوکوس قرار خواهد داشت .

همچنین دراین تصویر ، حالت فوکوس در بی نهایت را نیز می توان مشاهده نمود . همچنین در برخی از لنز ها ، مقدار بزرگنمایی تصویر نیز قابل نمایش می باشد . به طور خاص در زمان استفاده از لنز های ماکرو ، بالاترین نسبت بزرگنمایی تصویر را درنزدیک ترین فاصله فوکوس دهی لنز می توان به دست آورد . برای به وجود آوردن این حالت ، لنز را در وضعیت فوکوس دستی قرار داده و فاصله کانونی خود را متناسبا تنظیم کنید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین

در دوربین های EOS R ، مقیاس فاصله را در درون ویزور الکترونیکی دوربین نیز می توان مشاهده نمود . لنز  های RF به طور معمول فاقد پنا مقیاس فاصله هستند و ازاین روی شما می توانید تا در هر یک از حالت های عکاسی با ویزور و یا عکاسی با استفاده از صفحه ال سی دی دوربین ، مقیاس فاصله را در درون کادر تصویر مشاهاه نمایید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین

2 – سوئیچ انتخاب گر دامنه فاصله فوکوس دهی

کلید انتخاب فاصله فوکوس دهی لنز که به آن سوئیچ تعیین محدوده فوکوس نیز گفته می شود به شما اجازه می دهد تا محدوده فوکوس دهی لنز در یک دامنه تعیین شده را مشخص نمایید . این ویژگی برای کاهش حالت های سردرگم شدن فوکوس و در موقعیت هایی که سوژه در یک فاصله مشخص و نسبتا نزدیک به لنز قرار دارد، قابل استفاده می باشد.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین

3 – مود های استابیلایزر لنز

در کنار سوئیچ استابیلایزر تصویر که شما را قادر می سازد تا وضعیت استابیلایزر را در حالت خاموش یا روشن قرار دهید ، در لنز های حرفه ای تله فتو یک سوئیچ انتخاب کننده مود استابیلایزر با سه حالت مختلف وجود دارد.

 

مود1 : سوژه های ثابت

در این مود ، حالت های بلور شدن سوژه در اثر حرکتدر تمامی جهت ها ، بر طرف می شود .

مود 2 – سوژه های متحرک / پنینگ

در این مود لنز جهت حرکت پنینگ را تشخیص داده و و در زمان انجام حالت پنینگ به صورت عمودی یا افقی ، حالت حرکتی دوربین در جهت انجام پن را اصلاح می نماید . این مود برای عکاسی یا تصویر برداری از سوژه های متحرک که دارای جهت حرکت مشخصی هستند ؛ قابل استفاده می باشد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین

مود 3 : سوژه های متحرک غیر قابل پیش بینی

در هر یک از مود های تثبیت تصویر 1 یا 2 ، حالت تثبیت تصویر و کاهش لرزش آن در زمانی اتفاق می افتد که شما دکمه شاتر را تا نیمه فشار داده باشید و این حالت بدان معنا می باشد که دید شما از سوژه در درون ویزور نیز به صورت تثبیت شده خواهد بود. اما در هر صورت این حالت ممکن است موجب بروز برخی حالت های غیر طبیعی به خصوص در زمان تعقیب سوژه با مسیر حرکت غیر قابل پیش بینی شود. IS Mode 3 این مشکل را با انجام تثبیت تصویر تنها در طول زمان نوردهی برطرف می نماید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین

4 – رینگ های مانت سه پایه :

وزن و طول بدنه لنز های تله فتو موجب می شود تا قسمت ابتدایی بدنه آنها بسیار سنگین باشد و به همین دلیل در زمان قرار دادن آنها بر روی بدنه دوربین ، نوعی حالت عدم تعادل را به وجود می آورد . وزن سنگین این لنز ، فشار مضاعفی را به مانت و بدنه دوربین نیز وارد می آورد . برای به دست آوردن بهترین حالت پایداری و تعادل در زمان استفاده از این لنز ها ؛ تمهیداتی را بر روی بدنه خود لنز باید به وجود آورد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین

در لنز های مانت L و و در لنز های سوپر تله فتو ، یک حلقه نگهدارنده و اتصال لنز بر روی سه پایه مشاهده می شود. حلقه اتصال دهنده لنز با سه پایه به گونه ای طراحی شده است که شما امکان می یابید تا لنز و دوربین را در هر جهت دلخواه برای عکاسی بچرخانید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین

5 – دکمه پیش تنظیم فوکوس

در زمان کار با بسیاری از لنز های سوپر تله فتو و در حالتهایی که به واکنش بسیار سریع برای ثبت یک صحنه نیاز است ، یک گزینه پیش تنظیم فوکوس بر روی لنز را برای تنظیم فاصله فوکوس دهی لنز می توان تعیین نمود . با استفاده از این ویژگی شما بلافاصله میتوانید تا نقطه فوکوس لنز و دوربین خود را در فاصله از پیش تعیین شده قرار دهید و فاصله از قبل تعیین شده در لنز را بلافاصله به دست آورید .

 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن
آشنایی با بخش تعمیر دوربین نیکون
آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی

 

نظرات