چگونه پهپاد گم شده یا دزدیده شده خود را ردیابی کنیم ؟

چگونه پهپاد گم شده یا دزدیده شده خود را ردیابی کنیم ؟

پهباد ها نیز مثل تمامی وسایل الکترونیکی دیگر ، طعمه های بسیار لذیذی برای سارقان می باشند. همه روزه گزارش های بسیار زیادی در رابطه با گم شدن یا دزدیده شدن پهباد ها به دست ما می رسند و با توجه به جدید بودن فناوری موجود در این سیستم ها ، تقریبا هیچ مرجعی برای ردیابی و بازپس گیری پهباد های گم شده یا دزدیده شده وجود ندارد .

گم شدن پهباد در اثر از دست دادن سیگنال ، سقوط کردن در محل های نا شناس ، از رادار خارج شدن پهباد در طول زمان پرواز و ... از جمله مواردی هستند که موجب می شوند تا شما به پرنده بدون سرنشین کاربردی و احتمالا گران قیمت خود دسترسی نداشته باشید . در اینجا راهکاری را مورد اشاره قرار می دهیم که به تازگی کمک نموده است تا اطلاعات پهباد های گم شده یا دزدیده شده در یک محل جمع آوری شده و احتمالا راحت تر بتوان وسیله دزدیده شده را بازپس گرفت .

عبارت Stolen Drone Info را در اینترنت جستجو کنید . این سایت یک مرجع قدرتمند است که اطلاعات پهباد ها از تمامی مراجع فروش و عرضه پهباد ها در سراسر جهان را اسکن می کند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

در صنعت پرنده های بدون سرنشین هیچ مرجع مرکزی برای جمع آوری اطلاعات این دستگاه ها وجود ندارد . البته در تمامی نقاط جهان برای به پرواز در آوردن یک پرنده بدون سرنشین به انجام ترتیبات قانونی و اخذ مجوز های لازم نیاز خواهید داشت  . در بسیاری از نقاط ، دستورالعمل های قانونی برای به پرواز درآوردن یک پهباد را به صورت آنلاین در اختیار شما قرار می دهند که شما باید از آنها پیروی کنید. سایت Stolen Drone Info یا SDI تمامی سایتهای اوپن سورس ( مرجع باز ) را بررسی می کند و هرگونه سرنخی که از به پرواز درآمدن یک پهباد دزدیده شده ( یتا گم شده ) وجود داشته باشد را جمع آوری می کند. اگر یک پهباد در هر نقطه از جهان به پرواز درآمده باشد ، اطلاعات پرواز و بسیاری از اطلاعات داخلی آن در یکی از این سایت های اوپن سورس احتمالا ثبت می شود. و با کمک SDI شما می توانید اطلاعات به پرواز درآمدن این پهباد را به دست بیاورید.

زمانی که پهباد شما گم می شود یا به هر دلیل آنرا از دست می دهید، وارد SDI شوید و اطلاعات دستگاه را در آن وارد نمایید . در اینجا لازم است تا تمامی شناسه ها و اطلاعات خواسته شده را به صورت دقیق وارد کنید زیرا هر اندازه که اطلاعات دقیقتری را در این سایت ارایه نمایید ، شانس پیدا شدن دستگاه دزدیده شده خود را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش داده اید .

همیشه به این نکته توجه داشته باشید، زمانی که یک پهباد دزدیده می شود ، کمپانی سازنده هیچ مسئولیتی را بر عهده نمی گیرد . آنها هیچ کاری برای ردیابی دستگاه شما انجام نمی دهند و در تمامی کتابهای راهنما و دستورالعمل های استفاده از دستگاه به این نکته اشاره شده است که شرکت سازنده هیچ گونه مسئولیتی در قبال گم شدن یا دزدیده شدن دستگاه را بر عهده نمی گیرد .اما هر پهپاد برای به پرواز در آمدن باید مجموعه ای از اقدامات و تنظیمات قانونی را انجام دهد و زمانی که این کار را انجام می دهد ردپای آن در بخش های نسبتا زیادی ثبت می شود.  همانگونه که اشاره شد SDI انواع سایت های اوپن سورس را بررسی می کند تا نشانه ای از یک پهپاد گم شده یا دزدیده شده را پیدا کند و زمانی که یک پهپاد روشن می شود و به پرواز در می آید ؛ به احتمال بسیار زیاد ، اطلاعات آن در یکی از مجموعه های راهبری پرواز ها به ثبت می رسد ، SDI تلاش می کند تا این اطلاعات را به دست بیاورد .

زمانی که یک فرد پهپاد خود را گم می کند ، او میتواند وارد این وبسایت شده و انواع اطلاعات لازم برای شناسایی دستگاه خود را بر اساس فرم های موجود در وبسایت ، وارد نماید. همچنین در این وبسایت قسمت هایی برای درج اطلاعات قانونی ، شماره مجوز ها و سایر مواردی که شناسایی یک دستگاه را آسان تر می سازد ،‌وجود دارد .

مجددا تاکید می شود ، زمانی که یک پهپاد گم شده یا دزدیده می شود ، شرکت های سازنده به ندرت اقدام خاصی برای شما می توانند انجام دهند. آنها هیچگاه برای ردیابی و یا قفل کردن دستگاه شما اقدام نخواهند کرد . SDI یک ابزار مطمئن است که با بررسی سیگنال های به دست آمده از 300 مرجع مختلف به افراد مختلف کمک می کند تا پهپاد های گمشده خود را پیدا کنند .

کارشناسان SDI بر این باورند که پهپاد های گم شده یا دزدیده شده ، به احتمال بسیار زیاد برای فعالیتهای مجرمانه ( مثل قاچاق مواد مخدر یا قاچاق انسان ) مورد استفاده قرار داده می شوند و با توجه به ثبت قانونی پهپاد ها در کشور های مختلف ، هرگونه فعالیت غیر قانونی آنها ، احتمالا به پای صاحب اصلی آن نوشته خواهد شد .بنابراین صاحبان پهپاد ها می بایست اطلاعات دستگاه خود را در سایت هایی نظیر SDI ثبت کنند تا در صورت گم یا دزدیده شدن دستگاه ، در سریعترین زمان ممکن ، نسبت به ردیابی آن بتوان اقدام نمود.

 

لینکهای مفید :

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن

آشنایی با بخش تعمیر دوربین نیکون

آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی

 

 

نظرات