چگونه یک عکاس خجالتی نباشیم ؟

چگونه یک عکاس خجالتی نباشیم ؟

آیا شما از آن دسته عکاسانی هستید که در زمان عکاسی در یک جمع یا گروه از افراد دچار احساس سردرگمی و خجالتی بودن می شوید. آیا زمانی که دیگران به شما نگاه می کنند دست و پای خود را گم می کنید و نمی توانید عکاسی کنید؟ شما به عنوان یک عکاس باید بتوانید مهارت ها و توانایی های خود را در هر یک از موقعیت های کاری نمایش دهید و شما باید بتوانید کیفیت کار خود را در بهترین سطح همیشه به معرض ظهور برسانید. در این مطلب برخی از نکاتی را مورد اشاره قرار داده ایم که به شما کمک می کنند تا با اعتماد به نفس بیشتری عکاسی کنید و توانایی های خود را در عکاسی خیابانی و محیط های شلوغ تا حد قابل ملاحظه ای ارتقا دهید.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

1- روی هدف خود متمرکز شوید. 

زمانی که در خیابان یا هر مکان شلوغ دیگری عکاسی می کنید ،‌این احساس که همه افراد تنها دارند به شما نگاه می کنند و شما را مورد قضاوت قرار می دهند ممکن است به سراغ شما بیاید . در این لحظات ، به جای آنکه نگران نگاه های دیگران باشید ،‌تلاش کنید تا روی هدف خودتان متمرکز باشید . یک شیوه عالی برای انجام این کار آن است که سه سئوال زیر را در ذهن خودتان مرور کنید :

من دارم از چه چیزی عکس می گیریم ؟

چگونه باید از این سوژه بهترین عکس را بگیرم ؟

چرا باید از این سوژه عکس بگیرم ؟

در طول زمان عکاسی هر چیز دیگر که باعث بر هم خوردن تمرکز شما می شود را فراموش کنید. تنها باید تلاش کنید تا روی هدف و سوژه عکاسی خود متمرکز باشید.

 

2- وسواس ذهنی خود را کنترل کنید.

ممکن است در درون فکر خود دایما در حال ایراد گرفتن از خودتان باشید و هر کاری که انجام می دهید رضایت بخش ندانید. زمانی که در یک محیط شلوغ و پر رفت و آمد مثل خیابان عکاسی می کنید ، برای شما لازم و ضروری است تا وسواس های بی مورد را از ذهن خود دور کنید. راه حل ساده برای رسیدن به یک حالت ایده آل در این زمان آن است که به ندای وسواس ذهنی خودتان اصلا گوش ندهید . چند نفس عمیق بکشید و در ریلکس ترین حالت ممکن دوربین را مقابل چشمان خود قرار دهید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

3- حالت های ذهنی و احساسی خود را کنترل کنید .

اگر در یک مکان پر ازدحام دچار سردرگمی بسیار شدیدی می شوید ، ابتدا تلاش کنید تا دنیای خود را از دیگران جدا نموده و یک حالت راحت و آسوده را برای خودتان به وجود آورید . یکی از بهترین کار ها برای جدا کردن خود از شلوغی محیط ،‌ قرار دادن هدفون بر روی گوش ها و شنیدن موسیقی های دلخواه خود می باشد. اینکار باعث می شود تا تمرکز ذهنی بیشتری داشته باشید و زودتر در یک وضعیت راحت و متمرکز برای عکاسی قرار بگیرید .

اگر در درون خود احساسات منفی و مزاحم دارید ، شنیدن یک موسیقی خود به شما کمک می کند تا بر جریانات منفی به وجود آمده از این حالت ها به راحتی غلبه کنید. شما باید بتوانید دقیق و متمرکز باشید و هرگونه افکار مخرب و هیجانات غیر واقعی را در طول زمان کار ، از خودتان دور کنید.

 

4- مغرور و خودخواه نباشید .

در محیط های پر ازدحام ، احترام گذاشتن به دیگر افراد ، اهمیت فوق العاده زیادی دارد . همانگونه که انتظار دارید تا دیگران به شما احترام بگذارند ، فراموش نکنید که شما نیز باید به دیگران احترام بگذارید. در دست داشتن یک دوربین ( احتمالا گران قیمت ) نباید موجب شود تا خود را تافته جدا بافته از دیگران به شمار آورید. یکی از اصلی ترین اصول برای برقراری ارتباط صمیمانه با افراد و سوژه های موجود در هر محیط آن است که کنترل صحنه ها و سوژه ها تا حد امکان در دست شما باشد . احرام گذاشتن به دیگران و بر لب داشتن یک لبخند محبت آمیز موجب جلب همکاری دیگران و برانگیختن حس احترام آنها به شما در طول زمان های عکاسی تان خواهد شد .

همچنین این نکته دارای اهمیت بسیار زیادی است که پذیرای افراد دیگر در طول زمان کار خودتان باشید . اگر مردم از شما سئوالی دارند با مهربانی به آنها پاسخ دهید و فراموش نکنید که به آداب ، فرهنگ ها ، رسوم و قوانین همه افراد ، باید احترام بگذارید ..

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

5- هیچ کس به شما بیش از حد اهمیت نمی دهد .

شما ممکن است این احساس را داشته باشید که همه افراد دایما در حال نگاه کردن به شما هستند. اما این فقط شما هستید که چنین احساسی دارید . در واقعیت همه انسان ها دارای تفکرات و مشغولیت های ذهنی مخصوص به خودشان هستند و هر کس به کار ‌، موقعیت حرفه ای ، گرفتاری  های خانوادگی ، احساسات و عواطف خودش مشغول است . علاوه بر این امروزه تقریبا تمامی مردم نکات قابل توجه بسیار زیادی را در تلفن های همراه خود حمل می کنند که وقت زیادی را برای نگاه کردن شما به آنها نمی دهد . بنابراین نگران نباشید . دیگران چندان به شما اهمیت نمی دهند و به زودی از کنار شما عبور کرده و حتی ممکن است به زودی شما را فراموش کنند.

 

لینکهای مفید

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن

آشنایی با بخش تعمیر دوربین نیکون

آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی

 

 

 

نظرات