نکاتی برای گرفتن عکس های زیبا در زمان بارش باران

نکاتی برای گرفتن عکس های زیبا در زمان بارش باران

 

در بررسی نکات نگهداری از دوربین به این نکته اشاره کرده ایم که رطوبت یکی از اصلی ترین دشمنان دوربین عکاسی شما می باشد و در صورت وارد شدن رطوبت به بخشهای داخلی دوربین ، مشکلات زیادی برای دوربین شما به وجود خواهد آمد. بسیاری از عکاسان نیز عکاسی کردن در هوای نسبتا گرم و آفتابی را در مقایسه با روز های بارانی ترجیح می دهند. اما در هر صورت در زمان های بارش باران نیز صحنه های بسیار جذابی برای عکاسی وجود دارند و اگر تمایل دارید تا نوع متفاوتی از هنر عکاسی را تجربه کنید ، عکاسی در زمان های بارش باران را به شما توصیه می کنیم . در این مطلب برخی از نکاتی را مورد اشاره قرار داده ایم که به شما کمک می کنند تا در زمان های بارندگی عکسهای زیبا و جذابی را ثبت کنید.

 

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

1 – حتما چتر به همراه داشته باشید.

اگر در روزهای بارانی برای عکاسی از سوژه های فضای باز اقدام می کنید ، حتما یک چتر بزرگ به همراه خود داشته باشید  . همراه داشتن چتر محافظت کافی در برابر نفوذ مستقیم رطوبت به درون بخشهای داخلی دوربین را به وجود می آورد و موجب خشک نگه داشته شدن دوربین در طول زمان های عکاسی خواهد شد.

روشهای مختلفی برای نگه داشتن چتر وجود دارند . اگر شما از یک چتر پایه دار بزرگ استفاده می کنید که مشکلی نخواهید داشت  و به راحتی می توانید از ناحیه زیر چتر برای عکاسی استفاده کنید . در صورت استفاده از یک چتر دستی ، حتما از دستیار خود بخواهید که در ثابت نگه داشتن چتر به شما کمک کند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

2- از لنز های استابیلایزر دار استفاده کنید.

در مواقع عکاسی در بارش باران ، زمانی برای ثابت قرار دادن دوربین بر روی سه پایه وجود ندارد و شما باید حتما از دوربین بر روی دست خود استفاده کنید . عکاسی کردن با ویزور و در شرایط دوربین روی دست نیازمند مهارت های حرفه ای در کادر بندی ، نورسنجی و فوکوس کردن می باشد و علاوه بر این ثابت نگه داشتن دوربین برای به دست آوردن بهترین حلت شارپ تصاویر نیز یکی از چالش های پیش روی شما می باشد.

برای به دست آوردن بهترین نتایج در شرایط عکاسی با دوربین روی دست ، شما باید از یک لنز استابیلایزر دار استفاده کنید . استابیلایزر داخلی لنز ، قادر است تا لرزش های دست شما را تا حدی کنترل نموده و به شما این امکان را می دهد تا با کمک آن تصاویر شارپ تر و با جزئیات بالاتر را به دست بیاورید.

علاوه بر این ، توجه داشته باشید که دوربین های مدرن امروزی حتی در شرایط استفاده از حساسیت ISO 400-1600 نیز تصاویری با کیفیت مطلوب را ارایه می دهند . در زمان های عکاسی در هنگام بارندگی ، ایزو دوربین خود را به حدی افزایش دهید که به شما اجازه دهد تا سرعت شاتر مناسب برای از بین بردن لرزش های دست خود را پیدا کنید.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

3 – در صورت امکان از کاور ضد آب دوربین استفاده کنید.

در شرایطی که شدت بارندگی زیاد است و با وزش باد جهت بارش قطرات تغییر می کند ، احتمال ورود رطوبت به بخشهای داخلی دوربین شما تا حد زیادی افزایش پیدا می کند. برای برخی از مدل های دوربین انواع خاصی از کاورهای ضد آب و ضد نفوذ رطوبت ساخته می شوند و شما می توانید با استفاده از آنها ، احتمال ورود رطوبت به بخش های داخلی دوربین را تا حد زیادی کاهش دهید.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

4- از یک محل سرپوشیده استفاده کنید یا از داخل خودرو عکاسی کنید.

اگر با خودرو برای عکاسی در آب و هوای بارانی اقدام می کنید ، بهترین محل برای در امان ماندن از بارش باران ، داخل خودروی شما می باشد. خودرو خود را در یک محل مطمئن قرار دهید و پایین کشیدن پنجره ها فضای کافی برای مشاهده محیط بیرونی را به وجود آورید. همچنین اگر امکان استفاده از مکان های سرپوشیده را دارید ، حتما از این فضا ها استفاده کنید.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

5- حتی الامکان از تعویض لنز خودداری کنید.

باز کردن لنز از بدنه دوربین و بستن یک لنز دیگر به جای آن  ، به احتمال خیلی زیاد زمان کافی برای ورود رطوبت به بخشهای داخلی بدنه دوربین شما را به وجود می آورد. در مواقع عکاسی به همراه بارش باران مناسب ترین لنز برای نوع کار خود را انتخاب نمایید و دقت کنید که در تمام زمان عکاسی خود به تعویض لنز نیازی نداشته باشید. به طور معمول لنز های زوم برای عکاسی در این شرایط بهترین گزینه به شمار می آیند و به دلیل اینکه در زمان های بارندگی در یک محیط نسبتا کم نور قرار می گیرید ، لنز های زوم با دیافراگم نسبتا باز ، گزینه های مناسب تری خواهند بود. در این موقعیت ها استفاده از لنز های زوم حرفه ای مثل 24-70mm یا 70-200mm را توصیه می نماییم .

 

6 – از لوازم جانبی مناسب استفاده کنید.

علاوه بر کاور ضد آب شما می توانید از کیف مخصوص ضد رطوبت نیز برای حمل و نقل دوربین در هوای بارانی استفاده کنید. همچنین در اختیار داشتن انواع مناسبی از فیلتر های عکاسی ( فیلتر پلاریزه ) نیز به شما کمک می کند تا تصاویری با جلوه های خاص را به دست بیاورید. همراه داشتن پارچه های مخصوص تمیز کننده لنز و دوربین نیز یکی از ملزومات ضروری در آب و هوای بارانی به شمار می آید.

 

7- از اپلیکیشن های هواشناسی استفاده کنید.

شما یک ابزار عالی برای کمک به برنامه ریزی عکس های خود در هوای بارانی در جیب خود دارید - تلفن همراه شما. یک برنامه آب و هوای خوب به شما این امکان را می دهد که تصویر ماهواره ای را با انیمیشنی که مسیر ابرهای بارانی  پیش بینی شده را نشان می دهد، مشاهده کنید. داشتن اطلاعات در مورد کارهایی که طوفان انجام می دهد به شما کمک می کند فرصت های عکاسی خود در این آب و هوا را به حداکثر برسانید.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

8- مراقب شرایط خاص و فوتوژنیک باشید

یکی از نکات مورد علاقه در مورد یک روز بارانی این است که اغلب شرایط خاص بیشتری را برای عکاسی به ارمغان می آورد، و گاهی اوقات  این شرایط به شیوه ای کاملاً تماشایی پدیدار می شوند . آبشارهایی که در زمان های عادی  کوچک یا خشک هستند در هنگام بارندگی و پس از بارندگی پر و زیبا خواهند بود. رنگ‌های پاییزی  به مقدار بسیار زیادی اشباع می‌شوند و سنگ‌ها و زمینی که معمولاً کسل‌کننده به نظر می‌رسند، غنای تازه‌ای خواهند داشت.

حرکت به سمت ارتفاعات بالاتر در یک روز بارانی می تواند شما را در شرایط مه مانند پر از جو غوطه ور کند، یا ممکن است شکاف هایی را در ابرها ببینید که در آن پرتوهای خورشید به پایین می ریزد. بسیاری از عکاسان همیشه به دنبال رنگین کمان، رعد و برق، تگرگ و احتمال تبدیل شدن باران به برف هستند. این شرایط آب و هوایی خاص می تواند درامی را که ما عکاسان آرزوی آن را داریم به ارمغان بیاورد و برخی از تصاویر مورد علاقه را در روزی که فقط با باران شروع شد ارائه کرده اند.

 

9. عکس های خود را ویرایش کنید

بیشتر زمان ها ، عکاسی در آب و هوای بارانی منجر به تولید فایل هایی می شود که فاقد رنگ و روح لازم برای ارایه می باشند. عکس های بدون کنتراست و غبار گرفته یکی از رایجترین مشکلات عکاسی در آب و هوای بارانی به شمار می آید و  افزودن  مقداری کنتراست، وضوح و دامنه دینامیکی  به میزان بالاتر از جریان کار استاندارد خود تفاوت های بزرگی را در عکسهای ثبت شده در آب و هوای بارانی به وجود می آورد.  برای به دست آوردن بهترین نتیاج در زمان ویرایش عکسهای خود ، از فرمت RAW در طول زمانهای عکاسی استفاده کنید.

 

نتیجه

در حالی که روزهای بارانی ممکن است خسته کننده به نظر برسند و گاهی اوقات عکاسان را وادار کنند که در داخل خانه خلوت کنند، اما ما آموخته ایم که آنها پتانسیل زیادی برای تولید عکس های زیبا در این شرایط نیز وجود دارند. با داشتن این نکات و ایده ها برای عکس گرفتن در باران، به احتمال زیاد برای بیرون رفتن از منطقه راحتی خود و درگیر شدن با شرایط آب و هوایی پاداش دریافت خواهید کرد. امیدوارم در این مقاله برای گردش روز بارانی بعدی خود الهام بگیرید و لطفاً نکاتی را که برای شما مفید بوده است در نظرات به اشتراک بگذارید.

لینک های مفید :
آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن
آشنایی با بخش تعمیر دوربین نیکون
آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی

 

 

نظرات