مقایسه دوربین های کانن EOS R3 , EOS R5

مقایسه دوربین های کانن EOS R3 , EOS R5

دوربین کانن EOS R3 پیشرفته ترین دوربین میرورلس فول فریم کانن است که به همراه تعدادی از دوربین های پیشرفته دیگر این کمپانی به تازگی به بازار محصولات عکاسی ارایه شده است. دوربین کانن EOS R5 نیز یک محصول نسبتا جدید است و به عنوان یک جایگزین کاملا پیشرفته و شایسته به جای محصولات DSLR در سری 5D وارد بازار شده است. اما چرا دوربین R3 را یک دوربین متفاوت و متمایز باید به شمار آوریم و آیا این دوربین ارزش هزینه بالاتر را دارد ؟

مقایسه میان مدل های R3  و R5 تفاوت های آشکار همانند تفاوت های میان سری دوربین های 5D و 1D کمپانی کانن را نمایان نمی کند اما در هر صورت در بین این مدل های پیشرفته تفاوت های قابل ملاحظه ای وجود دارند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

سنسور

سنسور قلب یک دوربین است و در درون بدنه این دو دوربین ، از دو سنسور کاملا متفاوت استفاده شده است. برای دوربین EOS R5 از یک سنسور CMOS با نوردهی از جلو استفاده شده است و البته این سنسور از عملکرد بسیار مطلوبی در سرعت و کیفیت ارایه تصویر برخوردار می باشد . اما در زمان استفاده از شاتر الکترونیکی این دوربین تنها قادر به استفاده از مود 12-bit است و تنها قادر به خوانش با سرعت 1/60th ثانیه از کل سطح سنسور است که این امر به معنای آن است که در حالت شاتر الکترونیکی و تصویر برداری از سوژه های دارای حرکت احتمال بروز خطا و اعوجاج تصویر وجود دارد .

دوربین کانن EOS R3 از یک سنسور بسیار پیشرفته تر استفاده شده است که از حالت BSI متداول فراتر رفته و به نوعی یک سنسور Stacked CMOS با سرعت خوانش بسیار بالاتر می باشد. شاتر الکترونیکی این دوربین با سرعت خوانش سطح سنسور در 1.200th ثانیه همراه می باشد که به میزان 1.3 سریعتر از مدل قبل می باشد .سرعت خوانش سریعتر سطح سنسور همچنین به معنای سینک شاتر در 1.180 ثانیه می باشد و در این شرایط تنها به میزان کمی کند تر از شاتر مکانیکی خواهد بود.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

سرعت عکاسی :

 تفاوت در سرعت خوانش سطح سنسور ، تفاوت های اساسی در بخشهای دیگر را نیز به وجود می آورد و یکی از این موارد شرایط استفاده از شاتر الکترونیکی و سریعترین حالتهای عکاسی با هر یک از این دو دوربین می باشد. بنابراین اگر چه دوربین R5 قادر به عکاسی با سرعت 20 فریم بر ثانیه است اما دوربین R3 از این لحاظ قادر به دستیابی به سرعت 30 فریم بر ثانیه خواهد بود.

سرعت خوانش از سطح سنسور که در دوربین R3 در سطح بسیار بالاتری قرار دارد بدان معناست که حتی در زمان عکاسی از سوژه های بسیار سریع نیز از شاتر الکترونیکی دوربین به راحتی می توان استفاده نمود و در این حالت شما قادر به ثبت 30 فریم در هر ثانیه هستید. اما دردوربین R5 در این شرایط باید از مود شاتر مکانیکی با سرعت 12 فریم بر ثانیه استفاده نمود.

البته با توجه به نوع صحنه و شرایط موجود در سوژه همواره سناریو های دیگری را می توان در نظر گرفت و با استفاده از تکنیک های عکاسی و تصویر برداری می توان بر صعفهای موجود در دوربین غلبه کرد اما در هر صورت لازم است توجه داشته باشیم که دوربین R3 در تصویر برداری از صحنه های اکشنو پرتحرک ، دارای عملکرد بسیار بهتری از دوربین R5 می باشد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

رزولوشن :

همانند رابطه موجود در میان دوربین های 1D / 5D ، اگر شما در پی به دست آوردن تصاویر استودیو یا فضای باز با رزولوشن بسیار بالا هستید ،‌ دراینجا نیز دوربین کوچکتر ، عملکرد بسیار بهتری را ارایه می دهد. سنسور 45MP FSI CMOS موجود در دوربین R5 رزولوشن تصویر بسیار مناسبی را ارایه می دهد و از لحاظ دامنه دینامیکی نیز در وضعیت کاملا قابل قبولی قرار دارد. از بسیاری لحاظ این دوربین دارای رزولوشنی شبیه به سونی  a7R IV است اما درهر صورت عملکرد کاهش نویز آن در تصاویر RAW کمی ضعیف تر به نظر می رسد.

دوربین R3 دارای یک سنسور 24 مگاپیکسلی است که از این لحاظ تطابقی با R5 ندارد اما به هر روی این دوربین ثبت نسبتا دقیق جزئیات را در اختیار کاربر قرار می دهد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

فیلمبرداری

رزولوشن بالاتر در دوربین EOS R5 عملکرد بهتر آن در زمان فیلمبرداری را نیز ارایه می نماید. این دوربین قادر به ثبت فوتیج های 8K در 30p است که در ساده ترین حالت R3 قادر به انجام آن نیست . اما در هر صورت دستیابی به رزولوشن 8K نیز بدون دردسر نیست و ضریب کراپ نسبتا سنگینی در این شرایط اعمال می شود .اما دوربین R3 قادر است تا فاصله خود در فیلمبرداری را کاهش دهد . اگر چه دوربین R5 فوتیج های 4K را از ناحیه 8K سطح سنسور به دست می آورد اما 4K این دوربین در 60p از ناحیه 6K به دست می آید و از این روی 4k/60p دوربین R3 را در دوربین R5 نمی توان به دست آورد.همچنین دوربین R3 دارای کانکتور هایی بر روی قسمت کفشک است که امکان اتصال یک میکروفون خارجی XLR را فراهم می آورد.

هر دو این دوربین ها دارای مشکل افزایش دمای داخلی دوربین در زمان فیلمبرداری با رزولوشن بالا هستند اما به گفته کانن در رزولوشن 4K تا 30p مشکل خاصی وجود ندارد . در دوربین کانن EOS R5 دستیابی به فوتیج های 4Kاوورسمپل دارای محدودیت های خاص خود می باشد اما دوربین EOS R3 با برخورداری از یک باتری بزرگتر ، مشکل چندانی در طول زمان های فیلمبرداری ندارد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

ویزور و صفحه نمایش

برای هر دو این دوربین ها از یک صفحه ال سی دی بازشونده و چرخان با قابلیت کنترل به صورت لمسی استفاده شده است که این ویژگی به طور خاص در طول زمان های فیلمبرداری مفید واقع می شود. در دوربین R3 ژانل ال سی دی دارای رزولوشن بالاتری است و با کیفیت 4.15 میلیون پیکسل رزولوشن 1440 x 960 پیکسل را به وجود می آورد .در دوربین R5 صفحه ال سی دی با کیفیا 2.1 میلیون نقطه تصاویری با رزولوشن 1024 x 680 را ارایه می دهد .

هر دو این دوربین ها دارای پانل ویزور الکترونیکی با کیفیت 5.76 میلیون نقطه با بزرگنمایی 0.76 x می باشند. تنظیمات دیوپتر این ویزور  ها در -4.0 to +2.0 قابل انجام است . هر دو ویزور دارای قدرت عملکرد در 120Hz هستند اما یک تفاوت عمده وجود دارد و این تفاوت آن است که در دوربین R3 مود شبیه سازی ویزور اپتیکال نیز وجود دارد که در آن از یک دامنه دینامیکی گسترده تر برای به دست آوردن تصویری واقعی تر استفاده می شود.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

سیستم اتوفوکوس

برای دوربین کانن EOS R3 از سیستم اتوفوکوس پیشرفته تری استفاده شده است و دلیل این امر ، گستره کاربران حرفه ای تری هستند که قرار است از این دوربین استفاده کنند.

در هر دو این دوربین ها از سیستم تعقیب سوژه با قابلیت تشخیص و تعقیب انسان استفاده شده است . این سیستم از قابلیت یادگیری ماشین برخوردار است و تشخیص چشم ، چهره و سر انسان را به خوبی یاد می گیرد. در زمان کار با این دوربین ها حتی اگر سوژه از دوربین روی بگرداند ، به محض مشاهده مجدد چهره ، دوربین قادر به تشخیص و تعقیب آن است.

هر دو این دوربین ها انواع مختلفی از پرندگان و حیوانات را تشخیص داده و مورد تعقیب قرار می دهند اما در دوربین R3 سیستم اتوفوکوس دارای قابلیتی است که با استفاده از آن دوربین می تواند ورزشهای موتوری و موتورسواران را نیز تشخیص داده و یک سوژه موتور سوار را نیز تعقیب نماید.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

کنترل اتوفوکوس با چشم

جدا از تفاوت ها در طراحی و ساختار ظاهری این دو دوربین ،‌یکی از اصلی ترین تفاوت های موجود میان دوربین های R3, R5 توانایی کنترل اتوفوکوس با چشم در دوربین Canon EOS R3 میباشد.

کنترل اتوفوکوس با چشم ، یک شیوه بسیار جذاب و خلاقانه است که با استفاده از آن به سرعت می توان محل دقیق نقطه فوکوس را مشخص نمود . این سیستم به طور خاص برای عکاسی از سوژه های بسیار پرسرعت مناسب است و در حین حفظ سرعت از دقت بسیار بالایی نیز برخوردار است .

البته دوربین R5 بیشتر برای عکاسی طبیعتو حیات وحش طراحی شده است و از این روی دوربین R3 را برای عکاسی از صحنه های متحرک ؛ مراسم و عروسی و هر صحنه ای که حرکت در آن وجود دارد ، باید مناسب بدانیم .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

طول عمر باتری

در زمان استفاده از ال سی دی ، دوربین R5 طول عمر باتری برای ثبت 320 شات را ارایه می دهد و این در حالی است که دوربین R3 طول عمر کافی برای ثبت 760 شات را ارایه خواهد داد .

یکی از چالش های اصلی استفاده از باتری ، در زمان کار با ویزور الکترونیکی دوربین ها به وجود می آید و دراین رابطه هر دو دوربین R3, R5 به گونه ای طراحی شده اند که امکاناتی شبیه به دوربین های DSLR را در اختیار بگذارند.هر دو این دوربین ها در حالت 'smooth' که سریعترین مود ویزور است ، با کاهش شدید طول عمر باتری مواجه می شوند که این میزان ثبت 440 شات برای R3  و ثبت 220 شات برای دوربین R5 می باشد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

نتیجه گیری

در مجموع دو دوربین R3 , R5 طیف گسترده ای از امکانات دوربین های DSLR  و میرورلس پیشرفته را به همراه لنز های مانت RF به وجود می آورند و ناگفته پیداست که مهندسین کمپانی کانن در حال سوق دادن آینده عکاسی حرفه ای به سمت دوربین های میرولس فوق پیشرفته می باشند. هر دو دوربین دارای قابلیت های منحصر به فردی بوده و تصمیم گیری برای انتخاب هر یک از آنها ، به نوع نیاز های موجود در زمان عکاسی و یا سبک عکاسی هر فرد ، مرتبط خواهد بود .

دوربین کانن R5 ، با سرعت و رزولوشن بالا برای عکاسی و تصویر برداری از انواع مختلفی از سوژه ها مناسب است اما برای کار کردن با سوژه های بسیار پر سرعت قطعا شما به یک دوربین R3 نیاز خواهید داشت. کنترل اتوفوکوس با چشم نیز یکی از ویژگی های بسیار جذاب دوربین R3 است و در کنار آن باید به این نکته اشاره نماییم که R3 از قابلیت های بهتری در فیلمبرداری برخوردار است زیرا 4K/30p آن بدون بروز مشکل گرم شدن دوربین بوده و شما را قادر می سازد تا در مدت زمان طولانی تری فوتیج های با کیفیت تری را ضبط کنید.

لینکهای مفید

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن

آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی

 

 

 

نظرات