نکاتی که در زمان خرید اولین دوربین باید به آن توجه داشته باشید .

نکاتی که در زمان  خرید اولین دوربین باید به آن توجه داشته باشید .

 

اگر شما تصمیم گرفته اید تا به صورت جدی به حرفه عکاسی فکر کنید و قصددارید تا اولین دوربین خود را تهیه کنید در انتخاب اولین دوربین خود به نکات زیادی باید توجه داشته باشید. هر یک از دوربین های موجود در بازار محصولات عکاسی دارای امکانات و گزینه های بسیار زیادی هستند و شما از بین گزینه های مختلف ، مناسب ترین دوربین برای نوع کار خود را باید انتخاب نمایید . در این مطلب ، برخی از نکاتی را که در زمان خرید اولین دوربین باید به آن توجه داشته باشید را مورد اشاره قرار می دهیم .

 

1- آیا تمایل دارید تا از لنز های مختلفی استفاده کنید ؟

دوربین های عکاسی نسبتا حرفه ای در هر دو گروه میرورلس و آینه دار ، از قابلیت تعویض لنز برخوردار هستند و به شما اجازه می دهند تا با یک بدنه دوربین انواع مختلفی از لنز ها را مورد استفاده قرار دهید . تغییر سبک عکاسی شما با تغییر لنز دوربین امکان پذیر است . همچنین قابلیت تعویض لنز در این دوربین ها به شما اجازه می دهد تا از سوژه های مختلف در فواصل و اندازه های مختلفی عکاسی کنید .

دوربین های غیر حرفه ای( مثل انواع دوربین های کامپکت و خانگی ) فاقد قابلیت تعویض لنز هستند . بسیاری از دوربین های غیر حرفه ای ( موبایل ) یا لنز ندارند و یا اینکه یک لنز زوم کننده ساده و ابتدایی به بدنه دوربین متصل شده است و هیچگاه از آن جدا نمی شود . قابلیت زوم در این لنز ها اگر چه یک عملکرد مفید است اما برای اینکه در سبک های مختلف عکاسی کار کنید و یا قادر باشید تا از سوژه های مختلف و متفاوتی عکاسی نمایید ؛ چندان مفید واقع نمی شوند . بنابراین قابلیت تعویض لنز در یک دوربین ، یکی از اولین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

لنز کیت که معمولا به همراه با دوربین DSLR/بدون آینه  به فروش می رسد ، معمولاً یک لنز زوم یا سوپرزوم استاندارد است که عکاسی از بیشتر سوژه‌های روزمره را پوشش می‌دهد. با این حال، اگر هزینه های تعمیر و نگهداری کمتر را ترجیح می دهید یا صرفاً دوست دارید همه کارها را تنها با یک دستگاه انجام دهید، شما می توانید یک دوربین کامپکت تهیه کنید. دوربین‌های سری PowerShot Canon دارای سنسور تصویر 1 اینچی هستند که بزرگ‌تر از چیزی است که در اکثر دوربین‌های گوشی‌های هوشمند می‌بینید. آنها همچنین دارای ویژگی هایی هستند که می توانید در دوربین های بدون آینه و DSLR پیدا کنید مانند:

- فوکوس خودکار و ردیابی سریع

- سرعت عکسبرداری مداوم بالا

- حالت های نوردهی دستی و نیمه اتوماتیک

- عملکرد ISO بالا

- اتصال وای فای و بلوتوث

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

به این نکات نیز توجه داشته باشید :

اگر موارد زیر برای شما مهم است، بهتر است یک دوربین بدون آینه یا DSLR انتخاب کنید:

کیفیت تصویر

لنزهای زوم دوربین کامپکت باید کوچک باشند و این عاملی است که طراحی لنز را محدود می کند. لنزهای قابل تعویض خوب دارای شیشه های ویژه و سایر ویژگی های طراحی هستند که برای ارائه بهترین کیفیت تصویر طراحی شده اند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

عمق میدان کم و بوکه

ترکیب شدن محدودیت‌های طراحی لنز و سنسور تصویر کوچک‌تر به این معنی است که تحت تنظیمات و شرایط عکسبرداری یکسان، بوکه ایجاد شده توسط یک دوربین کامپکت احتمالاً  چندان قابل توجه نمی باشد و در زمان کار با این لنز و دوربین ها از کنترل چندانی بر عمق میدان دید در عکس خود برخوردار نمی باشید.

تفاوت بوکه و عمق میدان

نگاهی دقیق به مفهوم عمق میدان در عکاسی

2- APS-C یا فول فریم ؟

اگر تصمیم گرفته اید تا یک دوربین با قابلیت تعویض لنز را انتخاب کنید ، اکنون باید به اندازه سنسور دوربینی که انتخاب می کنید نیز فکر کنید . انتخاب از بین دوربین های دارای سنسور APS-C یا فول فریم همیشه یک مسئله مهم است . البته بررسی تمام مزیت ها و تفاوت های موجود میان دوربین های فول فریم و APS-C نیازمند یک مقاله مجزا می باشد اما در هر صورت اولین عاملی که باعث می شود تا یکی از این گزینه ها را انتخاب کنید ، مسئله بودجه است . دوربین های حرفه ای با سنسور فول فریم معمولا دوربین های گران قیمت تری هستند و خرید یکی دوربین فول فریم به بودجه بندی بالاتری نیاز دارد . اما دوربین های کراپ سنسور یا ApS-C دوربین های ارزان قیمت تری هستند و اگر چه نسبتا به دوربین های کاملا حرفه ای ، اندازه سنسور کوچکتری دارند اما بسیاری از گزینه ها و کنترل های موجود در دوربین های حرفه ای تر را نیز در اختیار شما قرار می دهند .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

بسیاری از کمپانی های تولید کننده دوربین انواع مختلفی از مدل های APS-C و فول فریم را تولید می کنند و شما همواره می توانید از میان یکی از این مدل ها بهترین انتخاب را داشت باشید. اگر در انتخاب یکی از این گزینه ها دچار شک وتردید هستید ، استفاده از مشاوره خرید دوربین در فروشگاه مرکزی ایده آل دوربین یکی از راهکارهایی است که به شما کمک می کند تا به سرعت به بهترین انتخاب دست پیدا کنید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

دوربین فول فریم یا دوربین APS-C ؟ کدام را انتخاب کنیم ؟

3- انتخاب نوع مانت لنز

آگاهی از نوع مانت لنز در دوربینی که انتخاب می کنید ، یکی از مهمترین نکات بعد از تعیین نوع دوربین فول فریم یا APS-C شما می باشد. به طور معمول کمپانی های مختلف لنز هایی با انواع مانت متفاوت را تولید می کنند و شما باید آگاهی داشته باشید که چه نوع مانت لنز برای دوربین شما مناسب می باشد. به عنوان نمونه ، کمپانی کانن دارای انواع لنز با مانت های زیر می باشد :

مانت RF برای دوربین های فول فریم میرورلس کانن

مانت EF برای دوربین های فول فریم DSLR

مانت EF-S برای دوربین های DSLR با سنسور APS-C

مانت EF-M برای دوربین های میرورلس با سنسور ApS-C

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

اگر شما تمایل دارید تا در زمان های بعد نسبت به تغییر بدنه دوربین خود اقدام کنید ، در خرید لنز  باید دقت بسیار زیادی داشته باشید . همواره تلاش کنید تا لنز هایی را انتخاب نمایید که در زمان های بعدی بتوانید از آن به همراه بدنه دوربین های دیگر نیز استفاده نمایید .

4- آیا نوع ویزور دوربین برای شما اهمیت دارد ؟

در بررسی گزینه های موجود در دوربین های مختلف ، یکی از مسائلی که باید به آن توجه داشته باشید ، مسئله نوع ویزور موجود در دوربین است . البته بسیاری از دوربین های کامپکت و دوربین های غیر حرفه ای فاقد ویزور هستند و در زمان کار با آنها تصویر را فقط بر روی صفحه ال سی دی دوربین می توان مشاهده نمود .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

همچنین باید توجه داشته باشید که بر خلاف دوربین های DSLR که دارای ویزور اپتیکال هستند ، بسیاری از دوربین های میرورلس حرفه ای دارای ویزور الکترونیکی یا EVF هستند.

مود شبیه سازی ویزور اپتیکال چیست و چه کاربردی در دوربین Canon R3 دارد ؟

 

در شرایط و موقعیت های زیر استفاده از ویزور دوربین دارای اهمیت فوق العاده زیادی می باشد:

- برای عکاسی در فضای باز در نور روز روشن، زمانی که دیدن صفحه LCD عقب سخت می شود

- برای تمرکز بهتر روی سوژه های مورد عکاسی

- برای نگه داشتن دوربین در حالت پایدارتر

- هنگام عکاسی در نور کم، در شرایطی که نور صفحه LCD حواس سایر افراد اطراف را پرت نکند

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

EVF چه تفاوتی با ویزور موجود در دوربین های DSLR دارد؟

ویزور اپتیکال  (OVF) در دوربین های DSLR تصویری را که مستقیماً از لنز منعکس شده در آینه نشان می دهد. در همین حال، تصویر موجود در یک ویزور الکترونیکی  EVF درست مانند تصویر نمایشگر Live View روی صفحه LCD از پردازشگر تصویر عبور کرده است. این امکان نمایش اطلاعات بیشتر و پیش نمایش اثرات نوردهی، تعادل رنگ سفید یا تنظیمات رنگ را فراهم می کند.

آیا در دیدن تصویر موجود در نمایشگر LCD عقب به دلیل تابش نور خورشید مشکل دارید؟ منظره یاب الکترونیکی راهی برای نجات شما است ! پوشش اطلاعاتی موجود بر روی یک EVF اساساً مانند روی صفحه نمایش LCD پشتی است که دیدن اثرات تنظیمات مختلف را آسان می کند. اگر فوکوس خودکار لمسی و کشیدنی را روی دوربین بدون آینه خود فعال کنید، می‌توانید نقطه فوکوس خودکار را به‌طور مستقیم بدون برداشتن چشم از منظره یاب با ضربه زدن یا کشیدن انگشت خود روی صفحه لمسی LCD، کنترل کنید.

مزایای EVF

- قابلیت پیش نمایش نوردهی و تنظیمات رنگ

- نمایش اطلاعات

- افزایش نور موجود در ویزور که می تواند به شما کمک کند در تاریکی بهتر ببینید

- عملکردهایی مانند زوم کردن روی تصویر برای بررسی فوکوس

- نیازی به آینه ندارد به کوچک نگه داشتن دوربین کمک می کند

 

مزایای OVF

- نمای مستقیم و بدون تاخیر از صحنه

- واضح ترین تصویر

- مصرف باتری بسیار کمتری نسبت به EVF دارد

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

5- کلید ها و کنترل های موجود روی بدنه دوربین

مدل  های مختلف دوربین دارای انواع کلید های کنترل بر روی بدنه خود هستند که به شما اجازه می دهند تا در طول زمان های عکاسی کنترل تنظیمات دوربین را در دست بگیرید. انواع دایل ها ( کلید های گردان ) بر روی بدنه دوربین وجود دارند که تنظیمات مختلفی را با استفاده از آنها می توان تغییر داد. همچنین دوربین های مختلف دارای گزینه های متفاوتی در منو تنظیمات و یا منو تنظیمات سریع خود هستند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

کفشک

کفشک دوربین به شما اجازه می دهد تا انواع مختلفی از لوازم جانبی را به همراه دوربین خود استفاده کنید. اگر تمایل دارید از فلاش های اسپید لایت بر روی دوربین خود استفاده کنید ، یا اینکه یک میکروفون نسبتا حرفه ای را بر روی بدنه دوربین قرار دهید ، وجود کفشک دوربین اهمیت فوق العاده زیادی دارد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

فلاش داخلی دوربین

بسیاری از دوربین های نیمه حرفه ای دارای یک فلاش داخلی هستند که در شرایط کم نور از آن می توان استفاده نمود. به طور دوربین های سطح حرفه ای فاقد گزینه فلاش داخلی هستند.

بدنه ساده یا کلید های کنترل بی شمار ؟

تعداد زیادی از مدل های جدید موجود در بازار محصولات عکاسی دارای صفحه ال سی دی لمسی هستند که کنترل دوربین به راحتی با آن قابل انجام می باشد. اما دوربین های سطح حرفه ای ( فول فریم ) دارای تعداد زیادی از دکمه های کنترل کننده بر روی بدنه خود هستند که شما باید کار کردن با آنها را یاد بگیرید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

6- سبک عکاسی

نهایتا در انتخاب یک دوربین ، به سبک عکاسی مورد علاقه خود نیز باید توجه داشته باشید . اگر شما یک عکاس پرتره هستید ، اگر به عکاسی در فضای باز یا فضاهای بسته داخلی علاقه دارید ، اگر به عکاسی در منظره و طبیعت علاقه دارید ، اگر شما به عکاسی از صحنه های پر تحرک علاقمند هستید ، اگر تمایل دارید تا از حیوانات و حیات وحش عکاسی کنید و .... نوع دوربین مناسب برای شما متفاوت خواهد بود .

در هر شرایط اگر در انتخاب نوع دوربین خود دچار تردید هستید ؛‌استفاده از خدمات مشاوره خرید دوربین را به شما پیشنهاد می دهیم .

 

لینکهای مفید :
آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن

آشنایی با بخش تعمیر دوربین نیکون

آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی

 

 

 

نظرات