12 نکته مهم در عکاسی از نوزادان و کودکان خردسال

12 نکته مهم در عکاسی از نوزادان و کودکان خردسال

 

عکاسی از نوزادان تازه متولد شده و کودکان خردسال یک امر لذتبخش است و به صورت طبیعی بسیاری از والدین ؛ اعضای خانواده و افراد دیگر تمایل دارند تا به محض ورود یک نوزاد به جمع خانوادگی ؛ مراحل رشد او را به تصویر بکشند . نوزادان سوژه هایی بسیار شیرین هستند و عکاسی از آنها اوقات لذتبخشی را برای بسیاری از افراد به وجود می آورد .

با رشد و توسعه تلفن های هوشمند که دارای قابلیت عکاسی نیز هستند ؛ امروزه هرکسی قادر است تا در لحظه یک عکس بگیرد اما در هر صورت به دست آوردن عکس های صحیح ؛ با کیفیت و قابل استفاده برای آینده و مدت زمان طولانی نیازمند برخورداری از دانش ؛ ابزار و تکنیک های عکاسی حرفه ای می باشد. در این مطلب برخی از نکاتی را مورد اشاره قرار می دهیم که به شما کمک می کنند تا در عکاسی از نوزادان بهترین عملکرد را داشته باشید .

معرفی بهترین دوربین ها برای والدین جهت عکاسی از کودکان

1 – بهترین زمان را انتخاب کنید .

هر کودک یا نوزاد ؛ به طور معمول یک کار خاص را در زمان خاصی انجام می دهد و در سایر زمان ها از انجام آن کار سر باز می زند . به عنوان مثال اگر تمایل به عکس گرفتن از لبخند یک نوزاد دارید ؛ سعی کنید تا بهترین زمان لبخند زدن او را شناسایی کنید . از پدر و مادر او برای شناسایی بهترین زمان ها کمک بگیرید . برخی از کودکان بعد از شیر خوردن بهترین حالتهای چهره و صورت را از خود بروز می دهند  و برخی دیگر به محض بیدار شدن از خواب کار های با مزه ای را بروز می دهند . در این زمینه تلاش کنید تا اطلاعات دقیق و درستی را به دست بیاورید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

2 – هم تراز چشم کودک عکاسی کنید .

به طور کلاسیک در عکاسی از نوزادان از نماهای بسته ، و شات های نزدیک برای ثبت حالت های چهره یا دست و پای کوچک آنها استفاده می شود . برای کودکانی که راه رفتن را شروع کرده اند و یا قادر به انجام حرکت هایی هستند ؛ نمایش حالت هایی از بازی کردن و حرکت کردن آنها دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد . در هر شرایط ؛ بهترین زاویه دید برای عکاسی از حالت های ک.ودکان ؛ زاویه همتراز چشم آنها می باشد . زاویه همتراز چشم سوژه به شما کمک می کند تا عکسهای ثبت شده خود را از دید پدر و مادر کودک به نمایش بگذارید و این دقیقا همان چیزی است که والدین کودکان تمایل دارند تا در عکس کودک خود ببینند .

3 – تنظیمات دوربین را قبل از شروع عکاسی انجام دهید.

در عکاسی از کودکان و نوزادان ؛ زمان دارای بالاترین سطح اهمیت است . گاهی اوقات شما تنها بین 5 تا 10 دقیقه زمان دارید تا بهترین عکسهای خود را ثبت کنید . کودکان به سرعت از شرایط موجود خسته شده و تغییر حالت می دهند . بنابراین برای بهترین استفاده از زمان های موجود لازم است تا تنظیمات دوربین و ابزار های نورپردازی را قبل از شروع عکاسی انجام داده باشید. اگر از توانایی کافی برای تغییر سریع تنظیمات برخوردار نیستید ؛ از هر یک از مود های خودکار یا نیمه خودکار دوربین خود استفاده کنید . در بسیاری از موارد به کارگیری مود P یا ،TV یکی از بهترین گزینه ها برای عکاسی از کودکان به شمار می آید .

نکات حرفه ای ترکیب بندی در عکاسی از کودک

4 – تا حد امکان از نور طبیعی استفاده کنید.

بهترین نور برای نمایش بهترین حالت های کودکان ؛ نور طبیعی است . پیشرفته ترین ابزاری که برای نورپردازی به کودکان نیاز دارید ؛ یک رفلکتور ساده است . حتی یک کاغذ سفید بزرگ هم در نقش یک رفلکتور خوب می تواند ظاهر شود . نور پنجره , هوای ابری ؛ یا حتی سایه های کمی روشن نیز حالتهای مناسبی از نور برای عکاسی از کودکان را فراهم می آورند . به طور تجربی دریافته ایم که نور شدید فلاش های عکاسی موجب ایجاد بی قراری در کودکان می شود . بنابراین تا حد امکان نور طبیعی را جایگزین نور فلاش در عکاسی از کودکان و نوزادان نمایید .

5 – از لنز های مناسب استفاده کنید .

نوع لنز مورد استفاده در عکاسی دقیقا به نوع سوژه و نوع عکسهایی که میگیرید مرتبط است . برای بیشتر موارد یک لنر پرایم 50 میلیمتری ابزاری کارگشا به شمار می آید . این لنز پرایم با برخورداری از یک دیافراگم نسبتا باز و پر سرعت به شما اجازه می دهد تا بهترین عملکرد در زمان کار با نورهای طبیعی را ارایه دهید . همچنین یک لنز پرایم 85 میلیمتری نیز با قدرت اتوفوکوس بسیار سریع به شما اجازه می دهد تا حرکت ها و تغییر حالتهای سریع سوژه را به سرعت تعقیب نموده و عکسهایی با جزئیات بالا را به دست بیاورید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

برای ثبت عکس هایی با نمای بسته و جزئیات بالا , به یک لنز ماکرو نیاز خواهید داشت . لنز های ماکرو از قبیل Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM برای دوربین های DSLR یا Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM برای دوربین های میرورلس ؛ گزینه های مطلوبی به نظر می رسند .

به طور کلی لنز های دارای فاصله کانونی ثابت مثل لنز های  50mm یا 85mm گزینه هایی ایده آل برای کار با نور طبیعی و یا عکاسی در محیط   های کم نور هستند اما اگر به قابلیت زوم کردن و فاصله گرفتن از سوژه نیز علاقمند هستید یک لنز Canon EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM نیز در این راه می تواند موثر واقع شود .

مزیت های عکاسی از کودک با استفاده از دوربین Canon Eos 6D Mark II

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

6 – از حالت عکاسی بدون صدا استفاده کنید .

برخی از کودکان با شنیدن کوچکترین صدای ناشناخته برای آنها به آسانی مضطرب می شوند و حالت های خود را تغییر  می دهند . به  همین دلیل توصیه می شود تا از حالت های عکاسی کم صدا یا بدون صدا در دوربین خود استفاده کنید . به طور معمول دوربین های میرورلس به شما اجازه می دهند تا از مود عکاسی کاملا بدون صدا استفاده کنید . در دوربین های DSLR نیز حالت های عکاسی کم صدا نیز وجود دارند .

7 – از مود اولویت شاتر استفاده کنید .

در  مود اولویت شاتر ( TV در دوربین کانن و S در دوربین نیکون ) کنترل سرعت شاتر در اختیار کاربر قرار داشته و تنظیمات دیافراگم به صورت متناسب و خودکار از سوی دوربین انجام می شود . این مود حالتی از آزادی عمل و خلاقیت را بدون نگرانی از به هم خوردن تنظیمات نوردهی در اختیار عکاس قرار میدهد . در بیشتر موارد سرعت شاتر 1/250 ثانیه ؛ گزینه ای ایده آل برای عکاسی از کودکان به شمار می آید .

همچنین قرار دادن ایزو در وضعیت خودکار نیز به شما کمک می کند تا در دستیابی به سرعت شاتر و عدد دیافراگم مورد نظر خود از آزادی عمل بیشتری برخوردار باشید .

8- از مود عکاسی متوالی استفاده کنید .

کودکان و نوزادان به سرعت تغییر وضعیت می دهند و در در مدت زمانی کوتاه انواع مختلفی از حالتها و عکس العمل ها را از خود بروز می دهند . تنظیمات پیش فرض دوربین در حالت تک عکس ( Single Shooting ) برای ثبت حالت های مخالف چهره و حرکت های سوژه کافی به نظر نمی رسد و از این روی توصیه می شود تا از حالت عکاسی متوالی ( Continues Shooting ) برای ثبت تمامی حالت ها و حرکت ها به صورت پشت سر هم استفاده کنید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

9 – حالت های مختلف نقطه فوکوس را امتحان کنید .

در عکاسی پرتره به طور معمول نقطه فوکوس دوربین بر روی چشم سوژه قرار داده می شود . اما در عکاسی از کودکان می توان این قانون را نادیده گرفت . کودکان و نوزادان موجودات بسیار دوست داشتنی هستند که بخش های مختلف بدن آنها ( دست و پا ) دارای جذابیت در عکس می باشد . دوربین خود را در وضعیت نمای زنده ( Live View ) قرار دهید تا تصویر را روی صفحه نمایش آن ببینید . با استفاده از عملکرد لمسی صفحه نمایش نقطه فوکوس را بر روی بخش های مختلف بدن سوژه قرار داده و عکس بگیرید . با استفاده از حالت های مختلف دیافراگم ؛ تلاش کنید تا عکس هایی با عمق میدان متفاوت را به دست آورید .

10 – از بازتاب نورفلاش استفاده کنید .

در شرایطی که بنا به ضرورت تمایل دارید تا حالت کنترل شده ای از نور را با استفاده از نور فلاش به وجود آورید ؛ حتما از تابش مستقیم نور فلاش به صورت کودک خودداری نمایید . بونس کردن یا بازتاب دادن نور فلاش ؛ شیوه مناسبی برای به دست آوردن حالت های کنترل شده نور می باشد  . در این شیوه ؛ نور فلاش به سمت سقف ؛ دیوار یا رفلکتور تابانده شده و از بازتاب آن به سمت سوژه استفاده می شود.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

11 – از سه پایه استفاده کنید .

کودکان سوژه هایی به شدت فعال هستند و به سرعت وضعیت خود را تغییر می دهند و از این روی استفاده از سه پایه شاید ایده خوبی به نظر نرسد . اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که با قرار دادن دوربین بر روی سه پایه ؛ دست های شما آزادی بیشتری خواهند داشت و برای جلب توجه کودک به سمت دوربین ؛ از قدرت مانور دهی بیشتری برخوردار خواهید بود .

12 – از نرم افزار های دوربین خود استفاده کنید .

امروزه هر یک از برند های دوربین دارای نرم افزار اختصاصی خود برای کار و کنترل دوربین با تلفن های هوشمند هستند . به عنوان مثال نرم افزار Canon Camera Connect app برای دوربین های کانن و SnapBridge برای دوربین های نیکون ؛ اپلیکشیشن هایی هستند که بر روی تلفن هوشمند نصب شده و با استفاده از عملکرد وای فای به شما اجازه می دهند تا کنترل دوربین از راه دور را به دست بگیرید . با استفاده از این شیوه دوربین را روی سه پایه قرار دهید و از فاصله دور تر کنترل دوربین را به دست بگیرید . همچنین این نرم افزار ها به شما کمک می کنند تا به سرعت عکس ها و تصاویر خود را به تلفن هوشمند یا کامپیوتر انتقال دهید و یا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

معرفی بهترین دوربین ها برای استفاده توسط کودکان

نظرات