نگاهی نزدیک به لنز کانن RF 100mm F2.8L Macro IS USM

نگاهی نزدیک به لنز کانن RF 100mm F2.8L Macro IS USM

لنز جدید کانن RF 100mm F2.8L Macro IS USM یک محصول جدید با طراحی کاملا منحصر به فرد است و اولین لنز ماکرو مدیوم تله فتو است که بیشترین مقدار بزرگنمایی تصویر را در 1.4x ارایه می دهد . این میزان از بزرگنمایی به معنای آن است که سنسور دوربین شما تصویر به میزان 1.4x بزرگتر از ابعاد واقعی آنرا دریافت می کند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی دوربین کانن

فاصله فوکوس دهی

در طراحی ساختار اپتیکال این لنز از 17 المنت در 13 گروه استفاده شده است و با توجه به حداکثر مقدار بزرگنمایی ارایه شده در این محصول ، شما قادر خواهید بود تا یک سوژه با ابعاد 25 x 17mm را به طور کامل در درون کادر تصویر خود جای دهید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی دوربین کانن

در نسبت بزرگنمایی 1x حداقل فاصله فوکوس دهی این لنز 28 سانتیمتر است و این در حالی است که حداقل فاصله قابل استفاده با این لنز در حدود 11.2 سانتیمتر ، بیان شده است . در حداکثر بزرگنمایی 1.4x  حداقل فاصله فوکوس دهی 26 سانتیمتر و فاصله کاری 8.6 سانتیمتر با این لنز قابل دستیابی می باشد و در فاصله ای به این نزدیکی از سوژه ، شما قادر خواهید بود تا تمامی نور و سایه های به وجود آمده بر روی سوژه خود را به آسانی مشاهده نموده و آنها را کنترل نمایید. در زمان کار با این محصول انواع فلاش و رینگ لایت و سایر محصولات نورپردازی در عکاسی ماکرو را نیز به آسانی می توان مورد استفاده قرار داد.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی دوربین کانن

کنترل SA

در لنز جدید کانن RF 100mm F2.8L Macro IS USM شاهد یک ویژگی جدید و غیر عادی نسبت به سایر محصولات مشابه با آن هستیم . این ویژگی جدید وجود یک حلقه مخصوص برای کنترل حالت های اعوجاج نیم کروی است که اختصارا آنرا SA Control می نامیم و با استفاده از آن عکاس قادر خواهد بود تا شکل و حالت بوکه های به وجود آمده در درون کادر تصویر خود را تغییر دهد . این حلقه مخصوص با به حرکت در آوردن عناصر اپتیکال درون لنز شکل و حالت اعوجاج های نیمه کروی شکل را تغییر میدهد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی دوربین کانن

حرکت دادن این حلقه در جهت علامت + موجب به وجود آمدن بوکه هایی حباب مانند از طریق متمرکز نمودن پرتوهای نور پیرامونی در درون یک دایره می شود که این امر به نرمتر شدن بوکه های موجود در پیش زمینه نیز کمک می نماید .

همچنین حرکت دادن این حلقه در جهت – موجب ایجاد نواحی خارج از فوکوس بسیار نرم در پیش زمینه و پس زمینه تصویر شده و از حالت شارپ کلی تصویر نیز به مقدار زیادی می کاهد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی دوربین کانن

به این نکته توجه داشته باشید که برای به دست آوردن بهترین حالت شارپ تصویر، شما باید حلقه کنترل SA را در وضعیت عدد 0 قرار دهید .

همچنین استفاده از یک دیافراگم مدور 9 تیغه ای برای این لنز موجب شده است تا دستیابی به بوکه های کاملا نرم و مدور در پس زمینه تصویر امکان پذیر باشد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی دوربین کانن

مقدار تاثیر گذاری کنترل SA با توجه به فاصله سوژه ، متغیر میباشد.

مقدار تاثیر گذاری عملکرد حلقه کنترل SA با توجه به میزان فاصله سوژه تا دوربین متغیر می باشد. در کمترین مقدار از فاصله فوکوس دهی لنز ، کنترل SA قادر به انجام هیچگونه عملکردی نمی باشد و از این روی چرخاندن این حلقه تاثیری به بار نخواهد آورد . در نسبت بزرگنمایی 1x یا در فاصله فوکوس دهی 28 cm مقدار بسیار ناچیزی از عملکرد کنترل SA مشاهده خواهد شد .

در بزرگنمایی 0.5 x و در فاصله فوکوس دهی 38cm تا 1m بیشترین میزان از عملکرد و تاثیری گذاری کنترل SA را می توان به دست آورد. همچنین در فاصله 5m تا فوکوس بی نهایت یک تاثیرگذاری حد متوسط از عملکرد حلقه کنترل SA را می توان مشاهده نمود.

 

عملکرد استابیلایزر

بر اساس استاندارد های CIPA لنز جدید کانن Canon RF 100mm F2.8L Macro IS USM قادر به 5 استاپ کاهش لرزش تصویر است و در زمان استفاده به همراه دوربین های EOS R که دارای استابیلایزر داخل بدنه هستند ، قدرت تثبیت تصویر این لنز تا عملکرد خیره کننده 8 استاپ کاهش لرزش تصویر نیز ارتقا میابد.

در عکاسی ماکرو و به خصوص در این میزان از بزرگنمایی تصویر ؛ به دست آوردن یک عملکرد مطلوب از کاهش لرزش تصویر اهمیت فوق العاده زیادی دارد زیرا در این شرایط هرگونه لرزش دست یا دوربین منجر به از دست رفتن حالت های کلی تصویر می شود. اما در هر صورت در اینجا نیز همانند تمامی لنز های ماکرو ، در زمان استفاده از نزدیکترین فاصله فوکوس دهی لنز ، عملکرد سیستم تثبیت تصویر دچار افت شده و دستیابی به حداکثر مقدار 8 استاپ کاهش لرزش تصویر ، امکان پذیر نخواهد بود.

بنا بر اعلام کانن ، استفاده از دو موتور فوکوس Nano USM در ساختار داخلی این لنز موجب شده است تا دستیابی به اتوفوکوس کاملا سریع و بدون صدا امکان پذیر گردد.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی دوربین کانن

کلید ها و کنترل ها

حلقه کنترل موجود بر روی این لنز قابل تنظیم است و عملکرد هایی از قبیل تنظیمات ایزو ، دیافراگم و حالت جبران نوردهی را بر روی آن می توان قرار داد. حالت محدود کننده فوکوس نیز به شما اجازه می دهد تا محدوده دستیابی به فوکوس را از 0.5 متر تا فوکوس در بی نهایت تنظیم نمایید . همچنین شما قادر خواهید تا محدوده فوکوس را در  0.26m – 0.5m تنظیم نمایید .

دکمه AF/MF و سوئیچ خاموش/روشن استابیلایز نیز از دیگر امکانات بدنه این لنز هستند و بر خلاف بسیاری از لنز های کانن دراین محصول اثری از دکمه مخصوص IS برای حالت های پنینگ دیده نمی شود زیرا خود این لنز قادر است تا به صورت خودکار حالت های پنینگ را شناسایی نموده و سیستم IS را بر اساس آن تنظیم نماید .

استفاده از کوتینگ Super Spectra برای از بین بردن حالت های روح و فلیر و استفاده از کوتینگ فلورین بر روی عدسی اصلی برای از بین بردن اثر چربی و رطوبت از دیگر ویژگی های قابل توجه در این محصول به شمار می آیند.

بر اساس اعلام نمایندگی کانن ، لنز کانن Canon RF 100mm F2.8L Macro IS USM از ماه جولای 2021 با قیمت 1399 دلار در بازارهای جهانی عرضه خواهد شد .

 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن 

 

نظرات