مقایسه دوربین های کانن Canon EOS R3 و سونی Sony a9II

مقایسه دوربین های کانن Canon EOS R3 و سونی Sony a9II

اگر شما به عکاسی با سرعت و دقت بسیار بالا اعتقاد دارید ، امروزه می توانید بهترین و دقیق ترین دوربین های عکاسی را در اختیار داشته باشید . کمپانی های بزرگ تولید کننده دوربین یکی پس از دیگری در حال تولید دوربین هایی هستند همراه با سرعت بسیار بالا در دستیابی به نقطه فوکوس ، عکاسی متوالی سرعت بالا را نیز امکان پذیر نموده اند . علاوه بر این ، دوربین های میرورلس فول فریمی در بازار عرضه شده اند که قادرند تا همپای بهترین دوربین های پر سرعت DSLR از صحنه های اکشن و پر تحرک تصویر برداری کنند .

دوربین جدید کانن EOS R3 به طور واقعی یک میرورلس سرعت بالا است و آنرا یکی از شاهکار  های تولید شده توسط کانن باید به شمار آورد . این دوربین با برخورداری از از یک سنسور کاملا جدید 24MP stacked CMOS به همراه الگوریتم های بسیار پیچیده اتوفوکوس تنها گزینه ای است که در برابر پرچمدار سابق سونی یعنی Sony a9 II می توان مورد مقایسه قرار داد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز کانن - تعمیر لنز سونی

بدنه و کلید های کنترل

دوربین کانن EOS R3 با برخورداری از دو گریپ و تعداد بیشتر کلید های کنترل و حجم باتری بزرگتر ، بدنه بزرگتر و البته سنگین تری از سونی a9II دارد . این دوربین با وزن 1015 گرم در برابر سونی a9 II با وزن 678 گرم قرار می گیرد و اگر چه سونی a9 II نیز از قابلیت اتصال یک گریپ اضافی برخوردار است ، در زمان اتصال با گریپ دوم ، وزن آن به حدود 1050 گرم می رسد .

بر روی بدنه هر دو این دوربین ها سه دایل کنترل کننده وجود دارند و طبق معمول دایل کنترل سرعت شاتر در نزدیکی دکمه شاتر قرار گرفته است و دو دایل دیگر را از صفحه پشتی دوربین باید در دست گرفت. بر روی بدنه دوربین سونی ، یک دایل مود سنتی و دایل مستقیم دسترسی به درایو مود و مود های اتوفوکوس قرار داده شده اند . بر روی بدنه دوربین کانن EOS R3 از دایل مود اثری نیست و به جای آن دکمه انتخاب مود های دوربین را می توان مشاهده نمود. با فشردن دکمه مود ، و چرخاندن دایل دستور، تنظیمات مودهای PASM را میتوان انتخاب نمود . در رابطه با کنترل های اتوفوکوس و درایو مود نیز دکمه های مخصوص آنها در شانه سمت راست دوربین قرار داده شده اند . به طور کلی بدنه این دوربین شبیه تمامی دوربین های حرفه ای و پیشرفته ساخت کانن بوده و برای کاربران این برند بسیار آشنا به نظر می رسد .

یکی از تفاوت های واضح میان کانن و سونی ، دکمه کنترلر هوشمند AF است که بر روی دکمه AF-ON قرار داده شده است . همچنین در زمان استفاده از دوربین کانن EOS R3 تغییر وضعیت از حالت عکاسی به فیلمبرداری با سهولت بیشتری امکان پذیر است و اگر چه هر دو این دوربین ها به مقدار زیادی قابل شخصی سازی هستند اما دوربین سونی در این رابطه از قابلیت های بیشتری برخوردار می باشد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز کانن - تعمیر لنز سونی

ویزور و صفحه نمایش

در رابطه با صفحه نمایش و ویزور ، دوربین کانن EOS R3 برتری قابل ملاحظه ای در مقایسه با سونی a9 II دارد . اگر شما به عکاسی و فیلمبرداری با صفحه ال سی دی بازشونده و چرخان علاقمند هستید ، بنابرین دوربین EOS R3 گزینه محبوب شما خواهد بود.

صفحه ال سی دی دوربین کانن R3 با 3.2 اینچ نسبت به صفحه 3 اینچی دوربین سونی a9 II نه تنها کاملا بزرگتر است بلکه با رزولوشن 4.15 میلیون نقطه در برابر سونی با رزولوشن 1.44 میلیون نقطه کاملا با کیفیت تر نیز می باشد. از لحاظ عملکرد و کنترل به صورت لمسی نیز صفحه نمایش دوربین سونی a9 II کاملا ساده و ابتدایی به نظر می رسد. اما در هر صورت باید توجه داشته باشیم که صفحه نمایش این دوربین برای کنترل ناحیه اتوفوکوس و تعقیب اولیه نقطه فوکوس در حالت فیلمبرداری عملکرد نسبتا مطلوبی دارد  اما به هر روی دوربین کانن EOS R3 از این لحاظ کاملا مدرن تر و پیشرفته به شمار می آید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز کانن - تعمیر لنز سونی

ویزور الکترونیکی دوربین کانن در برابر سونی کوچکتر است و بزرگنمایی کمتری را ارایه می دهد اما همانند صفحه ال سی دی آن ، این ویزور نیز با کیفیت 5.76 میلیون نقطه در برابر سونی با رزولوشن 3.69 میلیون نقطه ، دارای رزولوشن بسیار بالاتری است. علاوه بر این دوربین کانن EOS R3  با برخورداری از مود شبیه سازی ویزور اپتیکال قادر به ارایه دامنه دینامیکی بالاتری در بخش ویزور بوده و تصویر کاملا شفاف تری را به وجود می آورد.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز کانن - تعمیر لنز سونی

کنترل اتوفوکوس با چشم و سایر کنترل های اتوفوکوس

سیستم کنترل اتوفوکوس با چشم یک روش کاملا کارآمدو خلاقانه است که کمپانی کانن آنرا به وجود آورده و سونی فاقد آن است.

کنترلر هوشمند AF در کانن نیز یک ابزار کاملا جدید و پیشرفته برای کنترل دقیق اتوفوکوس این دوربین است و علاوه بر این ، هر دو این دوربین ها به شما اجازه می دهند تا با استفاده از عملکرد صفحه نمایش لمسی و جوی استیک مخصوص ، کنترل دقیق نقطه فوکوس را در دست داشته باشید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز کانن - تعمیر لنز سونی

سیستم های اتوفوکوس

هر دو این دوربین ها دارای سیستم های اتوفوکوس با الگوریتم های قابل یادگیری در دستگاه هستند هر دو آنها قادر به تشخیص و تعقیب چشم انسان و حیوان می باشند. سیستم اتوفوکوس دوربین کانن EOS R3 قدری پیشرفته تر بوده و قادر به تشخیص و تعقیب موتور سیکلت و وسایل نقلیه نیز می باشد..

در میدان عمل هر دو این سیستم ها عملکرد فوق العاده ای را ارایه داده و کاملا قدرتمند به نظر می رسند. دوربین سونی a9 II از دقت بالاتری در تعقیب سوژه های متحرک برخوردار است و در زمان کار کمتر دچار اشتباه میشود اما در هر صورت دوربین کانن قادر به تشخیص چشم های بسیار کوچکتر در برابر عملکرد دوربین سونی است .

یکی از ویژگی های بسیار جذاب سیستم اتوفوکوس دوربین کانن EOS R3 توانایی آن در تغییر بسیار سریع نقطه یا ناحیه اتوفوکوس بااستفاده از منو تنظیمات سریع دوربین است . سونی در این رابطه قدرت چندانی را ارایه نمی دهد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز کانن - تعمیر لنز سونی

سنسور های و سرعت عکاسی  متوالی

در هر دو دوربین کانن EOS R3 و سونی A9 II از فناوری سنسور Stacked CMOS برای دستیابی به رزولوشن 24 مگاپیکسل استفاده شده است. این طراحی بدان معنی میباشد که سنسور این دوربین ها به پردازشگر هایی بسیار پر سرعت که مستقیما در پشت سنسور قرار گرفته است متصل شده و از این طریق سرعت خوانش بسیار بسیار بالایی از سطح سنسور را می توان به دست آورد. سرعت خوانش سطح سنسور کانن 1.200 ثانیه در برابر 1.160 ثانیه در دوربین سونی می باشد.

با توجه به اینکه سنسور دوربین های میرورلس قادر به انجام فرایند های نوردهی ، وایت بالانس ، اتوفوکوس و محاسبات مرتبط با تحلیل صحنه میباشد بنابراین دستیابی به یک سرعت خوانش بالاتر بهمعنای راندمان و عملکرد بهتر در طول زمان عکاسی میباشد. به طور خاص سرعت خوانش بالاتر دوربین را قادر میسازد تا عملکردهایی کم صداتر و بدون درگیر کردن شاتر مکانیکی را داشته باشد و از این روی خطر رولینگ شاتر و رگه رگه شدن تصویر در برخی از شرایط نور محیطی کاملا کاهش مییابد.

البته ، سرعت خوانش بالاتر سطح سنسور به معمایی توانایی انجام عکاسی متوالی با سرعت بسیار بالاتر نیز میباشدو در این رابطه دوربین کانن قادر به دستیابی به عکاسی سرعت بالا در 30 فریم در ثانیه در برابر سرعت 20 فریم بر ثانیه در دوربین سونی میباشد. در دوربین سونی برای به دست آوردن این سرعت شما مجبور خواهید بود تا از فرمت 'Compressed Raw' استفاده کنید که در برخی از موارد با مشکلاتی در لبه های روشن تصویر همراه میباشد . اگرچه در برخی از دوربین های پیشرفته کانن اعمال حالت کاهش نویز در سایه ها دیده میشود اما تا کنون در دوربین کانن EOS R3 این حالت دیده نشده است .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز کانن - تعمیر لنز سونی

فیلمبرداری

هر دو این دوربین ها قادر به فیلمبرداری فوتیج های 4K می باشند و زمانی که سونی نسخه اصلی a9 را ارایه داد این دوربین توانست بهترین حالت 4K در مقایسه با تمامی محصولات کمپانی را به وجود آورد . اما کمپانی کانن با ارایه دوربین EOS R3 تمامی این استاندارد ها را جابه جا نموده است .

دوربین سونی قادر به فیلمبرداری 4K/24p با استفاده از تمام سطح سنسور و یا 4K/30p در ناحیه کراپ 1.2x است اما از سوی دیگر ، EOS R3 قادر به فیلمبرداری 4K/60p اوورسمپل با تمام سطح سنسور و یا 4K/120p در ناحیه ساب سمپل است .

اگرچه هیچ یک از این دوربین ها در زمینه فیلمبرداری کاملا پیشرو نیستند اما درهر صورت کانن قادر به فیلمبرداری فوتیج های 10-bit Log با حداکثر قابلیت تدرج رنگ بوده و قادر به فیلمبرداری HDR نیز میباشد. سونی همچنان به رویه استفاده از لاگ پروفایل های خود ادامه داده و از این لحاظ به تمامی دیگر دوربین های سونی به نظر می رسد.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز کانن - تعمیر لنز سونی

باتری و کارت حافظه

حتما انتظار دارید تا دوربین کانن با برخورداری از یک باتری بزرگ از نوع LP-E19 عملکرد بسیار بهتری را در مقایسه با a9 II ارایه دهد اما در هر صورت ،این دوربین از این لحاظ عملکرد مشابهی دارند. دوربین کانن EOS R3 با قابلیت تامین انرژی برای 790 شات در برابر 690 شات دوربین سونی ، عملکرد بهتری دارد اما این تفاوت چندان زیاد نیست . اگر شما زمان های نمایش تصویر در صفحه ال سی دی و استفاده از حالت شاتر الکترونیکی را کنترل کنید ، هر دو این دوربین ها قادر به ثبت هزاران شات در هر مرتبه از شارژ کامل باتری خواهند بود .

در زمان عکاسی با ویزور ، داستان به گونه ای متفاوت به پیش می رود . ویزور الکترونیکی دوربین سونی a9 II با برخورداری از رزولوشن پایین تر مصرف باتری کمتری دارد و قادر به ارایه 500 شات می باشد در سمت مقابل دوربین کانن EOS R3 با ویزور الکترونیکی با کیفیت تر قادر به ثبت 440 شات با ویزور در هر بار از شارژ کامل باتری است .

هر دو این دوربین ها دارای دو درگاه کارت حافظه بوده و قادر به پشتیبانی از CFExpress Type B و UHS-II SD می باشند.

 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن

آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی

 

نظرات