بررسی ویژگی های لنز نیکون NIKKOR Z 40mm F2

بررسی ویژگی  های لنز نیکون NIKKOR Z 40mm F2

لنز جدید نیکون NIKKOR Z 40mm F2 یکی از دو لنز پرایم نسبتا ارزان قیمتی است که کمپانی نیکون برای سیستم های مانت Z خود طراحی نموده است . این محصول به همراه لنز Z 28mm F2.8 به تازگی از سوی نیکون برای استفاده به همراه دوربین های فول فریم میرورلس کمپانی معرفی شده است.

لنز نیکون Nikkor Z 40mm F2 با وزنی در حدود 170 گرم یک گزینه بسیار جذاب برای کاربری های روزانه است و در صورت تمایل از آن به همراه دوربین های فول فریم ویا APS-C سری Z کمپانی نیکون می توانید استفاده کنید.

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی دوربین نیکون

طراحی و ساختار بدنه

این لنز در ساده ترین شکل ممکن طراحی شده است و تنها گزینه کنترل کننده ای که بر روی بدنه آن می توان مشاهده نمود ،‌یک حلقه فوکوس دستی است که در صورت تمایل و با استفاده از تنظیمات داخلی دوربین می توانید آنرا برای کنترل تنظیمات دیافراگم ، جبران نوردهی و یا حساسیت ایزو ، به صورت شخصی سازی شده اختصاص دهید. در این تصویر وجود مانت پلاستیکی در انتهای بدنه لنز را می توان مشاهده نمود و دلیل استفاده از این مانت ،‌کاهش وزن و هزینه تولید این لنز بیان شده است.

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی دوربین نیکون

ساختار اپتیکال

ساختار اپتیکال این لنز به گونه ای طراحی شده است که عناصر انتهایی بدنه آن در فاصله دورتری از محل مانت پلاستیکی آن قرار داشته باشند. یکی از ویژگی های لنز های مخصوص دوربین های میرورلس آن است که عناصر پشتی آنها بزرگتر از عناصر ابتدایی بوده و در طراحی این لنز تلاش شده است تا این حالت را برطرف کنند. یکی از تاثیرات این طراحی آن است که در زمان حمل و نقل لنز ، لازم نیست تا در رابطه با آسیب دیدن قسمتهای انتهایی آن نگران باشید ، زیرا فاصله کافی برای محافظت از آنها لحاظ شده است .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی دوربین نیکون

به طور کلی لنز نیکون Z 40mm F2 با توجه به قیمت خود ، کیفیت و عملکرد قابل قبولی را ارایه می دهد. اگر چه در زمان کار با آن مقداری حالت coma در نواحی نزدیک به لبه های تصویر دیده میشود اما در هر صورت در بسیاری از لنز های بزرگتر و گران قیمت تر نیز این حالت را می توان مشاهده نمود .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی دوربین نیکون

ساختار اپتیکال این لنز نسبتا ساده است و در درون آن از 6 المنت در 4 گروه استفاده شده است که از جمله آنها به دو عدسی نیم کروی می توان اشاره نمود. نیکون هیچگونه ادعایی را در رابطه با حالت مهر و موم بدنه این لنز مطرح نکرده است اما در هر صورت مقداری مقاومت در برابر گرد و خاک و رطوبت را از این لنز می توانیم انتظار داشته باشیم . در درون بدنه آن مقداری حالت مهر و موم وجود دارند اما مقاومت بالا در برابر شرایط اقلیمی را از این محصول نباید انتظار داشت.

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی دوربین نیکون

قطر فیلتر

عدسی ابتدایی این لنز بسیار کوچک است و قطر دهانه فیلتر جلویی آن به اندازه 52 میلیمتر  به گونه ای است که انواع فیلتر های قدیمی موجود در بازار را به همراه آن می توان استفاده نمود . این لنز فاقد هود است اما درصورت تمایل و در برخی شرایط هودهای قدیمی نیکون Nikon HN-3 را به همراه آن می توان استفاده نمود.

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی دوربین نیکون

نتیجه گیری

لنز نیکون Nikon Z 40mm F2 هم اکنون در بازار های جهانی با قیمت 299 دلار در دسترس می باشد. اگر چه این محصول بهترین لنز مانت Z نیکون نیست اما در هر صورت یک لنز ساده و ارزان قیمت است که برای بسیاری از کاربری  های روزانه از آن می توان استفاده نمود .

 

 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین نیکون

 

نظرات