بررسی لنز پاناسونیک Panasonic Lumix S 35mm F1.8


بررسی لنز پاناسونیک Panasonic Lumix S 35mm F1.8

لنز جدید پاناسونیک Panasonic Lumix S 35mm F1.8 چهارمین محصول در سری لنز  های پرایم F1/8 با مانت L می باشد. این لنز پرایم فول فریم در هر دو حالت عکاسی و فیلمبرداری دارای عملکرد مطلوبی است و در این مطلب ویژگی های اساسی آنرا مورد ارزیابی قرار داده ایم .

حجم و وزن بدنه

همانگونه که انتظار می رود ،‌این لنز همانند سایر لنزهای پرایم میرورلس ، این محصول نیز کاملال کوچک و کم حجم است و با وزنی در حدود 295 گرم ، یک لنز پرایم کاملا سبک وزن می باشد.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک - تعمیر لنز پاناسونیک

ساختار اپتیکال

به لحاظ اپتیکال در درون بدنه لنز Panasonic Lumix S 35mm F1.8 از 11 المنت در 9 گروه استفاده شده است و از جمله این المنت ها به سه عدسی نیم کروی ، و سه المنت ED  می توان اشاره نمود. حلقه فیلتر جلویی این لنز نسبتا بزرگ است اما با قطر دهانه 67 میلیمتر کاملا استاندارد به شمار می آید. قطر دهانه فیلتر این لنز برابر با سایر لنز های پرایم 24mm, 50mm و 85mm F1.8 می باشد. 

حداقل فاصله فوکوس دهی آن 0.24m است که این امر موجب می شود تا این لنز جدید پاناسونیک برای ثبت انواع شاتهای کلوز آپ در سبکهای مختلف عکاسی مناسب باشد.  پاناسونیک اعلام نموده است که طراحی اپتیکال این لنز موجب شده است تا حالتهای اعوجاج کروماتیک در حد قابل قبولی کنترل شده و بوکه های بسیار دلپذیری را در پس زمینه های عکاسی بتوان به دست آورد.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک - تعمیر لنز پاناسونیک

کیفیت تصویر

با توجه به مدت زمان کوتاهی که از معرفی این محصول گذشته است کیفیت تصویر آن هنوز به صورت کامل ارزیابی نشده است اما در هر صورت ، عکسهای به دست آمده با این لنز با کیفیت به نظر می رسند. با توجه به قیمت اعلام شده ، این محصول کیفیت شارپنس تصویر وضعیا قابل قبولی داشته و بوکه های آن خوشایند می باشند. در برخی از شرایط هایلایت های خارج از فوکوس دارای به هم ریخنگی در لبه ها هستند که این امر موجب تغییر شکل در بوکه ها میشود.

حالت آبیراهی LoCA در این لنز کنترل شده است اما مقداری از حالت های کشیدگی رنگ در نواحی خارج از فوکوس و به خصوص در کنتراست ها ممکن است مشاهده شوند.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک - تعمیر لنز پاناسونیک

مقاومت در برابر رطوبت و گرد و غبار

لنز پاناسونیک  S 35mm F1.8 از حالت مهر و موم در برابر نفوذ رطوبت و گردو غبار برخوردار است و بنابر اعلام کمپانی این مقاومت تا دمای -23 درجه سانتیگراد نیز حفظ می شود. یک واشر لاستیکی کوچک که در اطراف قسمت خارجی مانت لنز قرار گرفته است مهر و موم محیطی میان لنز و بدنه دوربین را به وجود می آورد.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک - تعمیر لنز پاناسونیک

کنترل ها و شکل ظاهری بدنه

بر روی بدنه این لنز تنها یک دکمه کنترل کننده وجود دارد که آن هم مربوط به سوئیچ مود فوکوس AF/M است . فوکوس خودکار این لنز کاملا سریع و بدون صدا انجام میشود و دستیابی به فوکوس دستی با استفاده از یک کابل در درون لنز انجام میشود. مقدار حرکت فوکوس با توجه به سرعت چرخاندن حلقه فوکوس متفاوت میباشد اما در هر صورت حالت های فوکوس این لنز در طول زمان های عکاسی و فیلمبرداری به طور کلی قابل شخصی سازی می باشند .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک - تعمیر لنز پاناسونیک

تنفس فوکوس

در طول زمان فیلمبرداری این لنز تنفس فوکوس بسیار کوتاهی دارد و این بدان معنا می تواند باشد که مقدار بزرگنمایی سوژه در زمان تنظیم فوکوس ، تغییری نمی یابد. در این تصویر لنز S 35mm F1.8 را بر روی یک بدنه Panasonic Lumix DC-S1R مشاهده می نمایید و این ترکیب به طور خاص دارای حالت تعادل مطلوبی بوده و در اکثر موقعیت های فیلمبرداری از آنها می توان استفاده نمود.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین پاناسونیک - تعمیر لنز پاناسونیک

در مقایسه با S 85mm F1.8

لنز S 35mm F1.8 چهارمین محصول در رده لنز  های f1.8 پاناسونیک است که برای هر دو دسته از کاربران در عکاسی و فیلمبرداری طراحی شده است. در این لنز مدل قدیمیتر S 85mm F1.8 S در کنار مدل جدید 35mm دیده می شود. هر دو این لنز ها دارای هسته مرکزی مشابهی هستند.

 

لینکهای مفید

 

نمایندگی تعمیر دوربین کانن
نمایندگی تعمیر دوربین نیکون
نمایندگی تعمیر دوربین سونی

 

نظرات