گزینه Low Light AF Limit در دوربین کانن چیست و چه کاربردی دارد ؟

گزینه Low Light AF Limit در دوربین کانن چیست و چه کاربردی دارد ؟

یکی از ویژگی های اصلی که در برخی از دوربین های جدید کمپانی کانن افزوده شده است تعیین محدوده حالت فوکوس دهی در شرایط کم نور است که معمولا به صورت عدد EV نمایش داده می شود. به عنوان نمونه در دوربین کانن EOS R5 محدوده فوکوس دهی در شرایط کم نور تا EV-6 و در دوربین EOS R6 این محدوده تا EV-6.5 قابل دستیابی می باشد . اما این اعداد دقیقا به چه معنا هستند و کاربرد آنها چیست ؟

 

EV چیست ؟

در زمان استفاده از سیستم اتوفوکوس دوربین در محیط های کم نور یا تاریک ، نحوه عملکرد آن در مقایسه با شرایط نور روز یا نور کامل به چه صورت می باشد ؟

محدوده فوکوس دهی دوربین در شرایط کم نور قابلیتی است که نحوه عملکرد سیستم اتوفوکوس دوربین و حالت های شناسایی سوژه در این شرایط را نمایش می دهد . این ویژگی توانایی دوربین برای پیدا کردن سوژه در محیط  های تاریک را نشان می دهد .

وقتی از محیط تاریک سخن به میان می آید ، برای تعیین مقدار تاریک بودن محیط درجات مختلفی را می توان در نظر گرفت و از این روی برخی از دوربین ها قادرند تا در محیط های تاریکتری نسبت به سایر دوربین های دیگر ، عملکرد خود را ارایه دهند . EV که به آن عدد نوردهی نیز گفته می شود ، مقدار تاریک بودن محیط را نشان می دهد . هر اندازه نور موجود در محیط کم تر باشد ، عدد EV نیز عدد کوچکتری خواهد بود . بنابراین زمانی که می گوییم دوربین EOS R6 دارای قدرت فوکوس دهی در EV-6.5 می باشد منظور ما این است که این دوربین در محیط های تاریک تا EV-6.5 قادر به شناسایی و تشخیص سوژه می باشد .

 

شرایط کم نور و مقدار EV تقریبی آنها

  • نور ستارگان : EV -4
  • نور ماه : EV -2
  • محیط  های داخلی در شب : EV -1
  • فضای شهری در شب : EV 0

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

به عنوان مثال برای عکاسی در یک شب تاریک بدون تابش ماه و در حالتی که تنها ستارگان در آسمان دیده می شوند ، حالت نور محیط در EV-4 قرار دارد و سیستم فوکوس دوربین های پیشرفته ای همچون دوربین کانن EOS R قادر به تشخیص نقطه فوکوس حتی در شرایط تاریک تر از این نیز خواهد بود . در شرایط EV-6 ، محیط اطراف شما به اندازه ای تاریک می باشد که اشیا و محیط اطراف شما ، با چشم انسان به سختی قابل دیدن هستند .

موقعیت عکاسی

دوربین کانن EOS R5 دارای قدرت فوکوس دهی در محیط کم نور تا EV-6 است و این حالت بدان معنا می باشد که سیستم اتوفوکوس این دوربین قادر به تشخیص سوژه در یک محیط تاریک همانند تصویر زیر است . بسیاری از دوربین ها در این محیط قادر به فوکس دهی نمی باشند و اگر شما تمایل به استفاده از فوکوس دستی دوربین خود داشته باشید ، این کار به سختی امکان پذیر خواهد بود. نکته جالبتر آن است که در شرایط کم نور مثل این تصویر ، دوربین حتی از توانایی تشخیص چشم سوژه نیز برخوردار می باشد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

تفاوت EV با جبران نوردهی

از عدد نوردهی EV برای تعریف مقدار نور موجود در محیط که به وسیله دوربین قابل دریافت است ؛ استفاده می شود و مقدار نور وارد شونده به دوربین به وسیله عواملی همچون سرعت شاتر و عدد دیافراگم تنظیم می شود . عددهای تنظیم جبران نوردهی به طور معمول در محدوده EV+3 و EV-3 تعریف می شوند و از این اعداد برای اشاره به مقدار نوردهی بیشتر یا کمتر از اندازه برای اصلاح حالت های نوردهی استفاده می شود .

قدرت اتوفوکوس در شرایط کم نور را چگونه می توان افزایش داد ؟

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

از یک لنز سریع استفاده کنید .

از نقطه فوکوس مرکزی استفاده کنید .

سیستم اتوفوکوس دوربین از اطلاعات نور وارد شونده بر پیکسل های مرکز سنسور برای به دست آوردن نقطه فوکوس استفاده می کند . در زمان های عکاسی در یک محیط کم نور یا تاریک ، نقطه اتوفوکوس مرکزی دوربین ، بهترین عملکرد را در تشخیص سوژه ارایه خواهد داد. 

دوربین های کانن از سیستم نورسنجی با دیافراگم کاملا باز استفاده می کنند و این حالت بدان معناست که در زمان نورسنجی ؛ حتی اگر از یک دیافراگم نسبتا بسته استفاده کنید ، دوربین به طور موقت تا زمان رها سازی شاتر ، آنرا باز نگه میدارد . بنابراین در زمان عکس گرفتن ، بیشترین مقدار از نور موجود در محیط توسط دوربین جذب می شود .

همچنین باید توجه داشته باشیم که پیسکل های موجود در مرکز سنسور ، بیشترین مقدار نور را به خود جذب می کنند و در زمان عکاسی در یک محیط کم نور ، در حالت استفاده از یک لنز سریع ، با نقطه فوکوس مرکزی ، بیشترین عملکرد سیستم اتوفوکوس برای تشخیص سوژه را می توان به دست آورد .

توضیح رسمی شرایط کم نور برای سیستم اتوفوکوس دوربین های EOS R

- f/1.2 lens
- Centre AF point
- ISO 100
- One Shot AF

بهترین عملکرد اتوفوکوس در شرایط کم نور با حالت های زیر به دست می آید:

  • یک لنز سریع
  • نقطه اتوفوکوس مرکزی
  • ایزو پایین
  • مود اتوفوکوس One Shot AF

 

در شرایط عدم استفاده از یک لنز سریع :

اگر دوربین شما دارای قدرت فوکوس دهی در شرایط بسیار کم نور است بنابراین استفاده از یک لنز سریع دارای اولویت در شرایط کم نور نمی باشد.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

مقدار روشنایی صفحه نمایش خود را تنظیم کنید .

دوربین های EOS از این قابلیت برخوردارند که مقدار روشنایی ویزور الکترونیکی وصفحه ال سی دی را به صورت خودکار و در تطابق با نور محیط تنظیم کنند. به همین دلیل و در شرایط کم نور ، با استفاده از ویزور الکترونیکی دوربین امکان کنترل صحنه مورد عکاسی به آسانی در دسترس شما قرار دارد .

اما در هر صورت در زمان های عکاسی در محیط های بسیار تاریک صفحه نمایش دوربین ممکن است بیش از اندازه روشن شده باشد . در صورت عدم تناسب نور صفحه نمایش دوربین ، حالت روشنایی آنرا به صورت دستی تنظیم کنید .

 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن

 

نظرات