نگاهی نزدیک به لنز های کانن Canon RF 400mm F2.8 600mm F4L I.S

نگاهی نزدیک به لنز های کانن Canon RF 400mm F2.8   600mm F4L I.S

کمپانی کانن به تازگی دو محصول جدید در رده لنز های پرایم تله فتو با مانت RF را معرفی نموده است . این محصولات لنز های RF 400mm F2.8L IS USM و 600mm F4L IS USM می باشند که به لحاظ ساختار اپتیکال از شباهت بسیار زیادی با خویشاوند نزدیک خود در رده لنز های EF برخوردار می باشند. در درون بدنه هر یک از این لنز ها از 17 المنت در 13 گروه استفاده شده است و در برگیرنده یک المنت Super UD و المنت مخصوص حاوی فلوریت می باشند .

بنا بر اعلام کمپانی کانن سیستم استابیلایزر داخلی این لنز ها قادر به  استاپ کاهش لرزش تصویر در هر یک از بدنه های میرورلس فول فریم ساخت این کمپانی می باشد . حداقل فاصله فوکوس دهی لنز کانن 400mm F2.8 برابر با 2.5 متر و حداقل فاصله فوکوس دهی لنز 600mm F4 برابر با 4.5 متر اعلام شده است .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

آرایش اپتیکال

از لحاظ ساختار اپتیکال لنز های کانن RF 400mm و 600mm F2.8 دارای شباهت های بسیار زیادی با خویشاوند نزدیک خود در رده EF هستند. در بدنه این لنز ها از 17 المنت در 13 گروه استفاده شده است و از جمله این المنت ها به یک المنت Super UD و دو المنت مخصوص فلوریت به همراه کوتینگ های Super Spectra و Air Sphere باید اشاره نمود. خبر جالب و جذاب در رابطه با این لنز ها آن است که بر خلاف مدل های EF این محصولات کاهش وزن قابل ملاحظه ای را تجربه کرده اند و در حدود 1 کیلوگرم سبکتر از مدل های قبلی می باشند.

همچنین این لنز های مانت RF دارای طول بدنه کمی بلند تر بوده و از اکستندر فلزی در انتهای بدنه هر یک از آنها استفاده شده است .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

مانت جدید

در تصویر فوق انتهای مانت یک لنز کانن 600mm F4L را مشاهده می کنید . استفاده از این مانت فلزی موجب تمایز بارز این لنز نسبت به مدل های مشابه در رده EF خواهد شد و بنا بر اعلام کارشناسان نمایندگی کانن ، استفاده از این مانت فلزی در محصولات رده RF عملکرد های متمایزی را برای این لنز ها نسبت به سایر محصولات مشابه به وجود می آورد.

بنا برا اعلام نمایندگی تعمیر دوربین کانن ، در حالیکه پروتکل های اتصال لنز با بدنه دوربین درهر دو رده از محصولات EFو RF نسبتا شبیه هم می باشد اما در لنز های مانت RF به طور استاندارد از 12 پایه برای اتصال به بدنه دوربین استفاده می شود و کمپانی کانن بر این باور است که با استفاده از این پروتکل انتقال اطلاعات میان لنز و بدنه دوربین با سرعت بسیار بالاتری صورت می پذیرد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

فوکوس و سایر تنظیمات

هر دو این لنز ها برای عکاسی در سبک های ورزشی و عکاسی طبیعت طراحی شده اند اما این بدان معنی نیست که از آنها تنها برای عکاسی از سوژه های بسیار دور باید استفاده نمود. حداقل فاصله فوکوس دهی لنز 400mm F2.8  برابر با 2.5 متر است و برای لنز کانن 600mm F4 حداقل فاصله فوکوس دهی به میزان 4.2 متر را می توان به دست آورد . بیشترین مقدار بزرگنمایی این لنز ها نیز به ترتیب برابر با 0.17x و 0.15x بیان شده اند.

همانگونه که از تمامی لنز های قابل استفاده از سطح حرفه ای انتظار می رود در این دو محصول جدید کانن نیز گزینه هایی برای شخصی سازی لنز در نظر گرفته شده اند و با توجه به این موضوع ، دکمه نگهداری فوکوس قابل تنظیم ، محدود کننده حرکت حلقه فوکوس و گزینه تنظیم فوکوس پیش فرض برای دستیابی به فوکوس دستی سریع ر، در این لنز ها در نظر گرفته شده اند.  مقدار چرخش حلقه فوکوس دستی ، سرعت موتور فوکوس الکترونیکی این لنز ها را تغییر می دهد جهت چرخاندن حلقه فوکوس نیز ، دور یا نزدیک شدن نقطه فوکوس نسبت به محل قرار گیری دوربین را تغییر می دهد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

استابیلایزر

بنا براعلام کانن ، استابیلایزر داخلی این لنز ها قادر به 5.5 استاپ کاهش لرزش تصویر بر روی هر یک از بدنه های موجود در سیستم EOS R این کمپانی می باشد . این حالت بدان معنی می باشد که سیستم استابیلایزر این لنز ها حتی بر روی بدنه های جدید از قبیل R5, R6 و یا حتی دوربین جدید R3 نیز به طور مستقل عملکرد خود را ارایه می دهد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

حالت مهر و موم بدنه

همانند تمامی محصولات سری L کمپانی کانن این دو لنز نیز از حالت مهر و موم کامل برخوردار هستند. همچنین پوشش فلورین عدسی اصلی برای دفع چربی و رطوبت نیز برای این محصولات در نظر گرفته شده است . در تصویر بالا ، یک لنز کانن 400mm F2.8L I.S را به همراه هود مخصوص آن مشاهده می کنید .

 

لنز های کانن RF 400mm F2.8L و 600mm F4L تقریبا آماده ورود به بازارهای جهانی هستند و بر اساس اطلاعات به دست آمده این دو محصول به ترتیب با قیمت های 12000 و 13000 دلار از اواسط تابستان امسال در دسترس می باشند.

نظرات