دوربین جدید کانن Canon EOS R3 به زودی معرفی میشود .

دوربین جدید کانن Canon EOS R3 به زودی معرفی میشود .

کمپانی کانن مشخصات بیشتری از جدیدترین پرچمداری میرورلس خود یعنی دوربین EOS R3 را ارایه نموده است و اکنون اطلاعات دقیقتری از این دوربین پیشرفته در دست داریم .

بر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده ، دوربین EOS R3 به نوعی یک گونه میرورلس از مدل محبوب  1D X است و در واقع این دوربین یک میرورلس حرفه ای برای استفاده در عکاسی خبری و ورزشی به شمار می آید  .همچنین کمپانی کانن اعلام نموده است که این محصول جدید یک کلاس جدید در بین مدل های EOS R5 و سری دوربین های EOS 1D X به وجود می آورد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

سرعت عکاسی 30 fps در فرمت RAW

بنا بر اعلام کانن در درون بدنه این دوربین از یک سنسور Stacked CMOS استفاده شده است که به وسیله آن و در حالت شاتر الکترونیک امکان عکاسی با سرعت 30 فریم در ثانیه فراهم می آید . بر اساس اعلام کارشناسان کمپانی کانن در این سرعت فایل های RAW نیز قابل ذخیره سازی می باشند .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

شاتر الکترونیکی سرعت بالا

در حال حاضر کمپانی کانن تلاش می کند تا به نوعی از سنسور های Stacked CMOS دست یابد که به وسیله آنهاحالت اعوجاج ناشی از rolling shutter در زمان استفاده از شاتر الکترونیکی به کمترین حد ممکن کاهش یابد . با توجه به مشخصات اعلام شده از دوربین EOS R3 ، این محصول قادر خواهد بود در حالت شاتر الکترونیکی از فلاش نیز استفاده نماید .

 

تا به این زمان ، کمپانی کانن هیچ اطلاعاتی در رابطه با سرعت سینک فلاش با این دوربین ارایه نداده است و این یک مسئله بسیار مهم برای کاربران دوربین های میرورلس خواهد بود زیرا سرعت سینک فلاش بیانگر وجود یک زمان نوردهی کوتاهتر است که در آن تمامی سطح سنسور به یکباره مورد نوردهی واقع می شود . در حالت استفاده از شاتر الکترونیکی حداکثر سرعت سینک فلاش را با توجه به بالاترین سرعت خوانش سطح سنسور تعریف می کنند زیرا این حالت به شکل یک پرده دوم عمل می کند و از این روی سرعت سینک فلاش در نهایت با مقدار های حالت رولینگ شاتر مرتبط می باشد .

بر اساس اطلاعات موجود دوربین کانن EOS R3 دارای یک بدنه بسیار پیشرفته است و چنین می توان پیش بینی نمود که این دوربین از سرعت عملکرد کافی برای استفاده از فلاش برخوردار خواهد بود .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

اتوفوکوس

کانن اعلام نموده است که دوربین EOS R3 از سیستم اتوفوکوس Dual Pixel AF ویژه کانن برخوردار است و در آن سیستم اتوفوکوس تشخیص چشم ، چهره و بدن که در مدل R5 مشاهده کرده بودیم ، به نحو قابل ملاحظه ای پیشرفت داده شده است . شیئه عملکرد این سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی بوده و الگوریتم های آن قادر به یادگیری تعداد زیادی از حالت های تشخیص سوژه می باشند . بر اساس اطلاعات اولیه به دست آمده از این دوربین ، EOS R3 قادر به تشخیص انواع متنوعی از سوژه ها در سیستم اتوفوکوس خود می باشد .

همچنین کمپانی کانن تایید نموده است که EOS R3 قادر به تشخیص انواع اتومبیل و موتور سیکلت است. پیش از این تنها کمپانی المپیوس توانسته بود که چنین سیستمی را در درون مدل E-M1X خود به وجود آورد .

نکته شایان توجه آن است که این دوربین قادر به ارایه اتوفوکوس در شرایط کم نور تا -7.0EV می باشد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

فیلمبرداری

تاکنون هیچ اطلاعاتی در رابطه با ویژگی های این دوربین در زمان فیلمبرداری ارایه نشده است . اما در هر صورت با توجه به مشخصات سنسور این دوربین بدیهی است که ویژگی های فیلمبرداری با آن در سطح بسیار پیشرفته ای قرار خواهند داشت . چنین به نظر می رسد که با دوربین کانن EOS R3 امکان فیلمبرداری فوتیج های 4K با هر دو گزینه Canon Log3 یا internal Raw میسر خواهد بود . همچنین سرعت خوانش بسیار بالایسطح سنسور Stacked CMOS در این دوربین تصمین کننده کاهش پدیده رولینگ شاتر در طول زمان فیلمبرداری خواهد بود . علاوه بر این با اعلام کمپانی Canon ، سیستم اتوفوکوس این دوربین دارای مود های اتوفوکوس تعقیب انسان ، حیوانات و وسایل نقلیه در طول زمان فیلمبرداری می باشد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

بدنه دوربین همراه با گریپ داخلی

از تصاویری که تاکنون به دست ما رسیده اند چنین بر می آید که این دوربین دارای دو گریپ است و بر اساس اعلام کانن این محصول نیز همانند تمامی مدل های پیشرفته دیگر دارای حالت مهر و موم در برابر شرایط اقلیمی می باشد .

نکته شگفت آور آن است که این دوربین به رغم دارا بودن یک بدنه کوچکتر در مقایسه با مدل EOS-1D X III همچنان قادر به استفاده از یک باتری پر قدرت از نوع LP-E19 می باشد . باتری این دوربین با قدرت 30Wh تقریبا دو برابر قوی تر از باتری موجود برای EOS R5 است .

همانند EOS R5 برای این دوربین نیز از سه دایل کنترل کننده استفاده شده است و جوی استیک تنظیم اتوفوکوس به همراه کنترل کننده های مادون قرمز بر روی بدنه آن دیده می شوند . همچنین وجود حسگر های اثر انگشت بر روی بدنه این دوربین بدان معنا می باشند که امکان کنترل سریعتر و دقیقتر نقطه فوکوس با استفاده از این دوربین میسر می شود .

علاوه بر موارد ذکر شده ، دوربین جدید کانن EOS R3 به یک صفحه ال سی دی لمسی کاملا چرخان مجهز شده است . در کنار آن ، این دوربین دارای دو درگاه کارت حافظه است که با استفاده از آنها دو کارت حافظه CFexpress و SD قابل استفاده خواهند بود.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

استابیلایزر

همانگونه که انتظار می رود این دوربین نیز همانند مدل های EOS R6 , R5 مجهز به سیستم استابیلایزر داخل بدنه است . شایان توجه است که استابیلایزر داخل بدنه از هماهنگی کامل با سیستم IS لنز های RF کانن برخوردار است و بر خلاف برخی از مدل  ها که در آنها سیستم استابیلایزر از حالت اشتراک گذاری اطلاعات بهره می برد ، در مدل های استابیلایزر دار کانن سیستم تثبیت تصویر در هماهنگی کامل با یکدیگر قرار داشته و از هر دو گروه اطلاعات جلو و عقب لنز استفاده می شود. 

ارتباط

این دوربین قادر است تا به خوبی با هر دو گروه از دستگاه های هوشمند اندروید و IOS ارتباط برقرار کند . انواع مکانیسم های ارتباط وایرلس نیز برای آن تعریف شده اند . علاوه بر این ، دوربین کانن EOS R3 دارای یک اتصال LAN داخلی است که امکان اتصال آن با شبکه های خبری در زمان رویداد های ورزشی را فراهم می آورد.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

کفشک جدید برای لوازم جانبی جدید

بنا بر اعلام کانن، این دوربین به یک کفشک کاملا جدید مجهز شده است که با استفاده از آن ، انواع لوازم جانبی جدید را به همراه این دوربین می توان به کار برد . در  مدل  های قدیمی تر کانن همانند EOS M6 Mark II تعداد کانکتور های اضافی بر روی کفشک فلاش تعبیه شده اند که به وسیله آنها ، امکان اتصال ویزور الکترونیکی به دوربین فراهم می آید . اما در دوربین EOS R3 با استفاده از کانکتور های اضافی تر امکان اتصال و کنترل میکروفون نیز به وجود آمده است .

 

 

نظرات