با ویژگی های شگفت انگیز اتوفوکوس دوربین Canon EOS R3 آشنا شوید

با ویژگی های شگفت انگیز اتوفوکوس دوربین Canon EOS R3 آشنا شوید

 

دوربین جدید کانن EOS R3  دارای طراحی و فناوری بسیار پیشرفته ای است و به عنوان پرچمدار جدید کمپانی کانن ؛‌ بسیاری تکنولوژی های نسل آینده در درون بدنه این دوربین قرار گرفته است. به طور ساده باید چنین بیان نماییم که این دوربین با برخورداری از یک سنسور چند لایه BSI-CMOS  قدرت بسیار زیادی را در  بازخوانی داده‌ها با سرعت بالا  به وجود می آورد، و همچنین با برخورداری از یم  پردازشگر تصویر قدرتمند DIGIC X که قادر به پردازش سریع این داده‌ها است، EOS R3 از نظر سرعت عملکرد بسیار عالی را ارایه نموده  و به بالاترین سطح سرعت برای عکاسی متوالی سرعت بالا دست می یابد. د زمان کار با این هیولای جدید Canon ، حداکثر سرعت 30 فریم در ثانیه در هنگام عکاسی با شاتر الکترونیکی را می توان در اختیار گرفت .برای تکمیل این موضوع، کانن از هیچ تلاشی در بهبود عملکرد فوکوس خودکار (AF) EOS R3 برای تکمیل سرعت دوربین دریغ نکرده است و این اطمینان را به وجود آورده است که عکاسان اکشن می‌توانند از قابلیت‌های این دوربین نهایت استفاده را ببرند. در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به ویژگی‌های فوکوس خودکار EOS R3، نحوه عملکرد و نحوه استفاده از آن‌ها می‌اندازیم.

EOS R3 از سیستم Dual Pixel CMOS AF II برای فوکوس خودکار استفاده می کند. تحت سیستم Dual Pixel CMOS AF، هر پیکسل در سنسور تصویر CMOS مجهز به دو فتودیود است که به هر پیکسل روی سنسور امکان تشخیص اختلاف فاز و همچنین تصویربرداری را می‌دهد، بنابراین دوربین در این شرایط به یک حالت  AF بسیار دقیق و کیفیت تصویر بسیار بالا دست می‌یابد.  در میان دیگر پیشرفت‌ها، نسخه II توانایی تشخیص سوژه پیشرفته را با استفاده از پردازشگر تصویر قدرتمند DIGIC X و فناوری یادگیری عمیق به آن اضافه می‌کند.

سیستم های فوکوس خودکار پیچیده هستند زیرا برای کار کردن به هماهنگی بین ویژگی های مختلف مانند تشخیص سوژه و حالتهای ردیابی آن نیاز دارند. در این مقاله، هر یک از جنبه های مختلف AF را با جزئیات بررسی خواهیم کرد.

سطح پوشش ناحیه  AF و تغییر حالت های منطقه ای  AF

مقدار پوشش ناحیه  AF در دوربین کانن  EOS R3 به مقدار زیادی به نوع لنز  و  نوع روش AF انتخاب شده بستگی دارد. تقریباً با همه لنزهای RF ساخت کمپانی Canon  تا 100٪ × 100٪ پوشش  ناحیه اتوفوکوس در دسترس است - به عبارت دیگر، دستیابی به  AF در هر جایی در سراسر منطقه تصویر امکان پذیر است.

در دوربین‌های DSLR، در هنگام عکس‌برداری با منظره یاب در مقایسه با عکس‌برداری با نمای زنده سیستم‌های فوکوس خودکار متفاوتی  به کار گرفته می شوند که این مر می‌تواند باعث متفاوت شدن عملکرد هر یک از این سیستم ها شود. با این حال، از آنجایی که دوربین جدید کانن  EOS R3  یک دوربین بدون آینه است که از منظره یاب الکترونیکی (EVF) استفاده می‌کند، بنابراین در درون ویزور نیز تصویری مشابه با نمایشگر Live View نشان می‌دهد، و از این جهت کاربران می‌توانند بدون توجه به اینکه از منظره یاب یا در نمای زنده عکس‌برداری می‌کنند، همان عملکرد AF را به صورت اصلی و اساسی در اختیار داشته باشند.

 

حالت فوکوس خودکار کل منطقه: اتوفوکوس کاملاً خودکار

حالت فوکوس خودکار کل ناحیه، که دارای بزرگترین منطقه فوکوس در این دوربین است، از 1053 (39×27 ×  نقطه یا ناحیه اتوفوکوس در تمام کادر تصویر استفاده می کند که امکان تشخیص اختلاف فاز را بیش از 90 درصد × 100 درصد (افقی × عمودی) در کل منطقه تصویر را فراهم می کند.

سطح پوشش اتوفوکوس در این حالت بسیار متراکم است و هر ناحیه فریم AF تقریباً دارای ابعادی به اندازه  0.83 × 0.89 میلی متر در حسگر تصویر است. حالت های مختلف نواحی اتوفوکوس از چندین منطقه کادر AF برای انجام اتوفوکوس با دقت بالا استفاده می کنند.

هنگامی که یک سوژه شناسایی می شود، منطقه AF تا تقریباً 100٪ × 100٪ (افقی × عمودی) کل منطقه تصویر گسترش می یابد.

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

فوکوس خودکار نقطه ای، فوکوس خودکار 1 نقطه ای، و دو حالت Expand AF Area

این چهار حالت عملکرد منطقه AF اساساً مشابه سایر دوربین های پیشرفته سیستم EOS R هستند:

در حالت فوکوس خودکار 1 نقطه‌ای، کاربران می‌توانند با استفاده از کنترل‌کننده چندگانه موجود بر روی بدنه دوربین ، نقطه فوکوس خودکار را تا 81 مرحله افقی و 59 گام به صورت عمودی - در مجموع 4779 موقعیت فریم AF ممکن، با دقت بالا قرار دهند. در ناحیه ای که 90% × 100% (افقی × عمودی) کل منطقه تصویر را پوشش می دهد.

 

حالت های جدید Flexible Zone AF 1/2/3

مدل‌های قبلی دوربین EOS دارای حالت فوکوس خودکار منطقه‌ای بودند که منطقه AF را محدود می‌کند تا امکان ردیابی آسان‌تر سوژه مورد نظر از طریق یک نقطه فوکوس خودکار انتخاب‌شده را فراهم کند. در EOS R3، عملکرد اتوفوکوس در حالت  Zone AF بهبود یافته است و اکنون به شکل حالت فوکوس خودکار منطقه انعطاف‌پذیر است. با استفاده از این ویژگی کاربران می‌توانند آزادانه اندازه قاب فوکوس خودکار منطقه منعطف را در هر جایی از یک ناحیه 9 (3×3) تا حداکثر 999 (37×27) بخش تنظیم کنند و تا سه اندازه مختلف منطقه AF منطقه انعطاف‌پذیر را ذخیره کنند. این انعطاف پذیری بیشتری را برای تنظیم اندازه کادر فوکوس خودکار منطقه ای که برای بهترین حالت سوژه مناسب است ، فراهم می کند.

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

حالتی که اکنون به طور پیش فرض فعال شده است: تعقیب سوژه با Servo AF

با توجه به پیشرفت های قابل توجه در قابلیت های تشخیص سوژه و قابلیت های ردیابی سوژه در دوربین کانن EOS R3، ردیابی سوژه: ON و Servo AF اکنون به طور پیش فرض فعال هستند. بزرگترین تفاوت این دوربین با سایر  مدل های قبلی دوربین EOS در این است که تشخیص و ردیابی سوژه در همه حالت های انتخاب ناحیه AF امکان پذیر است. در نتیجه، دیگر حالت «Face Detection + Subject Tracking Priority AF»  در این دوربین وجود ندارد و به جای آن حالت فوکوس خودکار کل منطقه قرار دارد.

 

تشخیص سوژه از طریق یادگیری عمیق؛ تعقیب سوژه از طریق EOS iTR AF X

تنوع حالت‌های فوکوس خودکار موجب می شود تا انجام فوکوس بر روی انواع سوژه‌ها آسان‌تر  شود. اما هنگامی که سوژه مورد عکاسی شما جایی در اطراف کادر تصویر حرکت می کند، نقطه/منطقه AF فعال نیز باید با موقعیت در حال تغییر سوژه هماهنگی داشته باشد و این دقیقا زمانی است که تشخیص و ردیابی سوژه اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

سیستم EOS iTR AF (ردیابی و تشخیص هوشمند) به طور خودکار با تجزیه و تحلیل داده های تصویر به دست آمده از  سوژه ها  اطلاعاتی مانند تن موضوع، رنگ و اشکال، سوژه ها را شناسایی و ردیابی می کند. سیستم EOS iTR AF X در EOS R3 همچنین از فناوری یادگیری عمیق برای فعال کردن تشخیص و ردیابی پیشرفته سوژه استفاده می کند.

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

این دوربین افراد، حیوانات و وسایل نقلیه را تشخیص می دهد

گزینه منوی تظنیمات  ‘Subject to detect’به کاربران امکان می‌دهد نوع سوژه ای را که می‌خواهند در اولویت قرار دهند انتخاب کنند: افراد، حیوانات، وسایل نقلیه یا هیچ.

"People" امکان تشخیص چشم ها، صورت، سر و نیم تنه سوژه انسان را فراهم می کند. EOS R3 علاوه بر الگوریتم تشخیص چهره که سال‌ها در سیستم‌های دوربین Canon EOS  به عنوانی یکی از ویژگی‌های این دوربین ها  بوده است، از فناوری یادگیری عمیق برای افزایش قابلیت‌های تشخیص موجود و همچنین ارائه قابلیت‌های جدید استفاده می‌کند.

به این نکته توجه داشته باشید :‌

وقتی گزینه  ‘Animals’ انتخاب می شود، دوربین حیوانات و افراد را شناسایی و ردیابی می کند، اما تشخیص حیوانات را در اولویت قرار می دهد.

هنگامی که گزینه  ‘Vehicles’ انتخاب می شود، دوربین وسایل نقلیه موتوری و افراد را شناسایی و ردیابی می کند، اما تشخیص وسیله نقلیه را در اولویت قرار می دهد.

هنگامی که گزینه ‘None’  انتخاب شده است، دوربین سوژه اصلی را از طریق روش کادر بندی تصویر انتخاب می کند . در این شیوه سوژه های مختلف شناسایی نمی شوند  و کادر سفید رنگ تعقیب سوژه  نمایش داده نمی شود.

تشخیص انسان: پیشرفت هایی که به تمرکز در ورزش با حرکات پیچیده کمک می کند

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

تشخیص چشم و صورت

در دوربین‌های قبلی، موقعیت‌های خاصی وجود داشت که تشخیص چهره سوژه در زمان عکاسی  دشوار بود، مانند نمایه‌های جانبی، زمانی که سایه‌های خشن روی صورت وجود داشت، یا زمانی که سوژه از ماسک یا آرایش سنگین استفاده می‌کرد ، تشخیص چشم و چهره به سختی امکان پذیر می بود . برای دوربین جدید کانن  EOS R3، تصاویر نمونه تحت شرایط مختلف برای آموزش الگوریتم های داخلی این دوربین مبتنی بر یادگیری عمیق استفاده شد. این امر دقت تشخیص چشم را بهبود بخشیده و تشخیص چهره ها را با دقت بسیار بالا، حتی در موقعیت های دشوار امکان پذیر کرده است .

تشخیص سر و تنه

فناوری یادگیری عمیق همچنین دامنه سوژه‌هایی را که گزینه تشخیص سر می‌توانست شناسایی کند، گسترش داده و صحنه‌های ورزش‌های زمستانی با سوژه‌هایی که کلاه ایمنی و عینک اسکی به سر داشتند، را نیز در بر گرفته است. تشخیص بدن (تنه) نیز به تازگی به موضوعاتی اضافه شده است که با یادگیری عمیق قابل تشخیص هستند.

همه این پیشرفت‌ها در قابلیت تشخیص، تمرکز را برای عکاسی از  ورزش‌هایی با حرکات پیچیده بدن مانند ژیمناستیک آسان‌تر می‌کند،و این صحنه ها مواردی هستند که ممکن است لحظاتی وجود داشته باشد که صورت یا سر ورزشکار مسدود شود. در چنین شرایطی، سیستم EOS iTR AF X در EOS R3 به طور یکپارچه از تشخیص چهره به تشخیص سر یا از تشخیص سر به تشخیص نیم تنه تغییر می کند و اطمینان حاصل می کند که سوژه مورد عکاسی همیشه ردیابی می شود.

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

آموزش الگوریتم یادگیری عمیق برای سگ ها، گربه ها و پرندگان و وسایل نقلیه

تشخیص حیوانات - الگوریتمی با تصاویر سگ ها، گربه ها و پرندگان آموزش دیده

وقتی کانن می‌گوید که فوکوس خودکار تشخیص حیوانات EOS R3 می‌تواند سگ‌ها، گربه‌ها و پرندگان را شناسایی کند، معنای واقعی آن این است که از تصاویر سگ‌ها، گربه‌ها و پرندگان برای آموزش الگوریتم تشخیص سوژه آن استفاده شده است  و این نوعی از فناوری است که از طریق یادگیری عمیق توسعه داده شده است. به همین دلیل، این الگوریتم ممکن است بتواند حیواناتی را از سایر گونه‌هایی که شبیه به هم هستند، مانند گربه‌های بزرگ مانند یوزپلنگ، اما با نژادهایی که انسان‌ها نمی‌توانند به عنوان سگ، گربه یا پرنده تشخیص دهند، مانند سگ‌ها، گربه‌ها یا پرندگان، شناسایی کند. از آنجایی که نژادهای مختلفی از گربه ها، سگ ها و پرندگان وجود دارد، این سیستم با استفاده از تعداد بسیار زیادی از تصاویر آموزشی توسعه یافته است که همچنین آن را قادر می سازد تا به دقت تشخیص بسیار بالایی دست یابد. توانایی شناسایی و ردیابی سریع حیوانات به افزایش کارایی هنگام عکاسی از پرندگان و سایر حیات وحش با حرکت غیرقابل پیش بینی کمک می کند.

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

تشخیص وسایل نقلیه - الگوریتمی که با ورزش موتوری در ذهن آموزش داده شده است

قابلیت جدید تشخیص خودرو EOS R3 یکی دیگر از ویژگی هایی است که با فناوری یادگیری عمیق امکان پذیر شده است . از آنجایی که الگوریتم تشخیص وسیله نقلیه با در نظر گرفتن عکاسی موتوراسپورت آموزش داده شد، می‌تواند وسایل نقلیه مسابقه‌ای مختلف مانند ماشین‌های فرمول، ماشین‌های GT، ماشین‌های رالی، موتورسیکلت‌های جاده‌ای و موتورسیکلت‌های خارج از جاده را تشخیص دهد.

این سیستم علاوه بر تشخیص  بدنه وسایل نقلیه، می تواند کلاه ایمنی راکبان موتورسیکلت ها و ماشین های مسابقه ای را نیز تشخیص دهد.

حداکثر 60 محاسبه فوکوس خودکار در ثانیه: به چه معنا می باشد ؟

EOS R3 قادر است تا 30 فریم بر ثانیه عکسبرداری پیاپی را در حالت شاتر الکترونیکی انجام دهد. 60 محاسبه فوکوس خودکار در ثانیه به این معنی است که حتی بعد از هر لحظه رها کردن شاتر  ، دوربین می‌تواند حتی زمانی که با سرعت 30 فریم در ثانیه عکس می‌گیرد ،‌در فاصله میان هر عکس  یک محاسبه دیگر را انجام دهد  . این امر ردیابی سوژه را با دقت بهتری نسبت به قبل امکان پذیر می کند.

سیستم فوکوس خودکار EOS R3 یک سیستم پیچیده است که چندین مکانیسم مختلف باید پشت سر هم کار کنند، و این حالت به این معنی است که تعداد زیادی از محاسبات پیچیده در حال اجرا  هستند. این امر باعث می شود تا سرعت اجرای آنها حتی شگفت انگیزتر شود و این سرعت است که EOS R3 را قادر می‌سازد تا سریع‌ترین فوکوس خودکار جهان را در 0.03 ثانیه بدست آورد.

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

فعال کردن اتوفوکوس با حرکت چشم :

Eye Control AF یکی از ویژگی های EOS R3 است که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. این ویژگی برای کمک به دستیابی به AF در نظر گرفته شده است و در کنار سایر ویژگی های AF مانند تشخیص سوژه و ردیابی استفاده می شود.

چگونه سیستم AF کنترل چشم، نگاه را تشخیص می دهد

EVF حاوی یک LED مادون قرمز است که پرتوهای مادون قرمز را به سمت چشم پخش می کند. سپس بازتاب این پرتوها از قرنیه برای محاسبه موقعیت نگاه شما تجزیه و تحلیل می شود.

روشن/خاموش شدن AF کنترل چشم به طور پیش فرض به دکمه SET اختصاص داده شده است، اما می توان آن را به صورت سفارشی به هر یک از 11 دکمه دیگر از جمله دکمه های M-Fn یا فیلمبرداری اختصاص داد. هنگامی که این ویژگی  روشن است، نشانگر کنترل چشم در جایی که شما نگاه می کنید نمایش داده می شود. با نیم فشار دادن دکمه شاتر، فوکوس روی سوژه قفل می شود و نوردهی خودکار، AF و ردیابی سوژه شروع می شود.

نکته: برای جلوگیری از حرکت تصادفی کادر AF

اگر نگران حرکت ناخواسته قاب AF در هنگام حرکت دادن نگاه خود هستید، عمل "Move AF point by eye control" را به دکمه ای مانند دکمه AF-ON اختصاص دهید. به جای حرکت خودکار هنگام جابجایی نشانگر کنترل چشمی، فریم AF تا زمانی که این دکمه را فشار دهید حرکت نمی کند.

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

خلاصه: هماهنگی یکپارچه برای سهولت بیشتر در استفاده

در این مقاله، ویژگی‌های مختلف فوکوس خودکار عکاسی ثابت در EOS R3 را بررسی کرده‌ایم و نحوه کار با آن‌ها را به اشتراک گذاشته‌ایم. سیستم فوکوس خودکار در EOS R3 دارای ویژگی‌های مختلفی است، از توانایی آن برای انجام تشخیص اختلاف فاز در تقریباً کل فریم تصویر، حالت‌های چندگانه منطقه AF، شناسایی سوژه مبتنی بر یادگیری عمیق و قابلیت‌های ردیابی قدرتمند، و حتی چشم. AF را کنترل کنید. شگفت‌انگیز است که EOS R3 چگونه می‌تواند همه این ویژگی‌ها را بطور خودکار هماهنگ کند، اینطور نیست؟ علاوه بر افزایش قابلیت‌های هر ویژگی، چنین هماهنگی به معنای دست و پنجه نرم کردن کمتر با تنظیمات و منوهای دوربین است. و با آن، می توانید بهتر روی صحنه، سوژه و ثبت لحظه تمرکز کنید.

 

تهیه و تنظیم : ایده  آل دوربین - نمایندگی تعمیر دوربین کانن در ایران

نظرات