مقایسه دوربین های سونی Sony a7C vs Sony a7 III

مقایسه دوربین های سونی Sony a7C vs Sony a7 III

 

دوربین سونی Sony a7C محصول تلاش کمپانی سونی برای قرار دادن تمامی امکانات دوربین های فول فریم میرورلس پیشرفته در درون یک بدنه کوچک و کم حجم است . این دوربین از  نقاط اشتراک بسیار زیادی با مدل a7 III برخوردار است و شباهت های این دو مدل به گونه ای است که سنسور و پردازشگر های به کار رفته در آنها ؛ عینا همسان می باشد.

اما در هر صورت برچسب قیمت 1800 دلار برای a7c موجب شده است تا این دوربین 200 دلار ارزانتر از مدل a7III در بازار های جهانی عرضه شود و از آنجا که مدل قدیمیتر a7 III از دو سال پیش در بازار وجود داشته است بنابراین ؛ همچنان سهم بیشتری از بازار لوازم عکاسی را به خود اختصاص داده است .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

نقاط اشتراک

ویژگی ها و مشخصات فنی این دو محصول ؛ به طرز شگفت آوری شبیه به هم می باشند . سنسور 24MP BSI CMOS به همراه استابیلایزر 5 محور ، سرعت عکاسی 10 فریم بر ثانیه و فیلمبرداری 8-bit 4K با استفاده از تمام سطح سنسور ؛ از اصلی ترین وجوه اشتراک این دو محصول سونی به شمار می آیند .

منو ها و تنظیمات هر دو مدل بسیار شبیه به هم می باشند و عملکرد صفحه نمایش لمسی آنها نیز مشابه یکدیگر می باشد . در واقع صفحه ال سی دی لمسی این دو محصول سونی تنها برای جا به جا کردن نقطه فوکوس قابل استفاده است و از کارایی چندان زیادی برخوردار نمی باشد .

هر دو این دوربین ها دارای ویژگی WIFI برای اشتراک گذاری تصاویر هستند و اشتراک گذاری با NFC نیز در هر دو آنها دیده می شود .

 

تفاوت ها

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

 

اتوفوکوس

یکی از بزرگترین از تفاوت های موجود میان این دو مدل در سیستم اتوفوکوس آنها می باشد . برای دوربین سونی a7C از آخرین فناوری و طراحی های ویژه سونی در رابطه با سیستم اتوفوکوس دوربین های میرورلس فول فریم استفاده شده است . سیستم اتوفوکوس با قابلیت تشخیص سوژه با استفاده از هوش مصنوعی که به طور کامل در تمامی قسمت های سیستم اتوفوکوس گنجانده شده است ، یکی از ویژگی های منحصر به فرد این دوربین به شمار می آید . اگر شما علاقمند به انتخاب یکی از گزینه های تعقیب سوژه در هر یک از مودهای اتوفوکوس این دوربین باشید ؛ Sony a7C به صورت مطمئن سوژه شما را مورد تعقیب قرار می دهد و مقدار حرکت و سرعت سوژه تاثیری بر دقت این سیستم اتوفوکوس وارد نمی آورد .

در زمان عکاسی و تصویر برداری از سوژه های انسان ؛ این دوربین بدن ؛ چهره و چشم سوژه ها را به خوبی مورد شناسایی قرار می دهد و از همین شیوه برای تشخیص سوژه های حیوان نیز می تواند استفاده نماید .

سیستم اتوفوکوس دوربین سونی a7 III عملکرد خوبی دارد اما درهر صورت کمی قدیمی تر به نظر می رسد . اتوفوکوس تشخیص چشم در آن به خوبی کار میکند اما لزوما امامی قابلیت های تعقیب سوژه را ارایه نمی دهد . تعقیب سوژه این دوربین به جای تمرکز بر بخش مشخصی از سوژه سعی می کند تا تمامی سوژه را مورد تعقیب قرار دهد و از این روی دقت نسبتا کمتری را در زمان اتوفوکوس به وجود می آورد .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

ویزور

یکی دیگر از تفاوت های قابل ملاحظه در این مدل ها در ویزور آنها می باشد . اگرچه هر دو این مدل ها دارای یک ویزور رزولوشن پایین هستند اما در هر صورت مدل a7 III دارای ویزور بزرگتری است و عناصر اپتیکال موجود در آن بزرگنمایی 0.78x را ارایه می دهند . این ویزور از اندازه ای مشابه با دوربین های dslr برخوردار است .

ویزور موجود در a7C دارای پنل کوچکتری بوده و بزرگنمایی به میزان 0.59x را ارایه می دهد که شبیه به دوربین های dslr میان رده به نظر می رسد.

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

اندازه بدنه

شاید بارزترین وجه تفاوت میان این دو دوربین از محصولات سونی ؛ در حجم بدنه آنها باشد . دوربین سونی a7C حتی در زمان اتصال با لنز زوم 28-60mm F4-5.6 نیز یک دوربین کاملا کوچکتر است .

البته a7C هرگز یک دوربین جیبی به شمار نمی آید اما در هر صورت در مقایسه با سایر مدل های میرورلس از حجم کاملا کوچکتری برخوردار است که موجب می شود این دوربین یک گزینه کاملا ایده آل برای حمل و نقل و استفاده در مسافرت باشد .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

شکل ظاهر بدنه

کاهش حجم بدنه a7C به معنای تغییر شکل ظاهری آن نیز می باشد . نکته شگفت انگیز آن است که این دوربین با وجود بدنه کوچکتر , هنوز هم از فضای کافی برای قرار گیری دو دایل دستور ؛ دایل جبران نوردهی و دکمه مخصوص AF-ON برخوردار است . نقطه ضعف این دوربین در آن است که این دایل ها در فاصله بسیار نزدیکی با هم قرار دارند و اگر چه همیشه در دسترس هستند اما در هر صورت امکان تداخل عملکرد میان آنها وجود دارد .

در مقایسه ؛ دوربین a7 III دارای دو دایل دستور در قسمتهای جلو و عقب بدنه است و امکان کنترل آنها به آسانی وجود دارد . دایل جبران نوردهی و دایل دستور پشتی دوربین در فاصله متمایزی نسبت به یکدیگر هستند و در صورت نیاز به استفاده از آنها ؛ اینکار به آسانی قابل انجام می باشد . همچنین این دوربین دارای یک جوی استیک تنظیم فوکوس است و البته دکمه کاملا کاربردی AF-ON بر روی این دوربین وجود ندارد .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

شاتر

یکی دیگر از تفاوت های کمتر آشکار موجود در میان این دو دوربین در مکانیسم عملکرد شاتر آنها می باشد .

دوربین سونی a7 III دارای یک شاتر مکانیکی متعارف است که از قابلیت به کارگیری پرده اول به صورت الکترونیکی نیز برخوردار می باشد این دوربین دارای قابلیت کاهش شوک شاتر ؛ شاتر بی صدا و مود شاتر کاملا الکترونیکی می باشد.

دوربین سونی a7C از طراحی بازگشت شاتر مکانیکی برخوردار است و این بدان معنی می باشد که تنها مود های شاتر الکترونیکی پرده اول و شاتر کاملا الکترونیکی با این دوربین قابل استفاده می باشند .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

فیلمبرداری

در بسیار از بخشهای فیلمبرداری این دو دوربین دارای عملکرد کاملا مشابهی هستند . هر دو آنها فیلمبرداری اوور سمپل 4K/24p را با تمام سطح سنسور خود استفاده می کنند و در حالت 30p یک ضریب کراپ نسبتا ملایم را از خود بروز می دهند . هر دو این دوربین ها دارای S-Log2 و S-Log3 بوده و برخی از نسخه های HLG برای ارایه خروجی به دستگاه های HDR TV نیز در آنها دیده می شوند .تمامی مود های فیلمبرداری این دوربین ها محدود به 8-bit می باشند و از این روی انعظاف پذیری فوتیج های آنها در سطح نسبتا محدودی قرار دارند .

تفاوت اصلی آنها در عملکرد سیستم اتوفوکوس در زمان فیلمبرداری می باشد . برای استفاده از عملکرد لمسی صفحه ال سی دی در طول زمان فیلمبرداری ؛ نیاز به تغییر برخی از تنظیمات وجود دارد اما درهر صورت این گزینه در دوربین سونی a7c عملکرد کاملا مطلوبی را در تشخیص بدن ؛ چهره و چشم سوژه ها ارایه می دهد .

a7 III اتوفوکوس ساده تری دارد و سیستم تعقیب سوژه آن به کار با دکمه های بیشتری نیاز دارد .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

چرا سونی a7III را انتخاب کنیم؟

 

تصویر بزرگ‌تر منظره یاب. منظره یاب این دوربین دارای بزرگ‌نمایی بیشتری است که زاویه دید وسیع‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد(۰.۷۸ برابر در مقابل ۰.۵۹ برابر)

 

شاتر سریع‌تر. سرعت شاتر مکانیکی در این دوربین از A7c‌ سریع‌تر است (۱/۸۰۰۰ ثانیه در برابر ۱/۴۰۰۰ ثانیه)

 

چرا سونی a7C را انتخاب کنیم؟

 

نمایشگر با قابلیت چرخش. این امر دوربین فوق را برای تولید محتوا و ولاگ بسیار مناسب ساخته

 

ابعاد جمع‌وجور تر. یکی از نکات مهم در مورد این دوربین ابعاد کامپکت آن است

 

وزن کمتر. علاوه بر ابعاد، وزن این دوربین نیز نسبت به برادر بزرگ‌تر خود کمتر است

 

عمر باتری بهتر. عمر باتری این دوربین برابر با ۷۴۰ شات و عمر باتری سونی a7III برابر با ۶۱۰ شات به ازای یک باز شارژ کامل است

 

سرعت بالاتر در انتقال اطلاعات. در این دوربین از استاندارد USB 3.2 استفاده شده و در رقیبش از USB 3.1 بهره گرفته شده است

 

جدیدتر بودن. این محصول ۲.۵ سال پس از a7III معرفی شده است و از تکنولوژی‌های بیشتری برخوردار است

 

رنگ نقره‌ای. این مورد کاملاً سلیقه‌ای است اما رنگ نقره‌ای این دوربین یک مورد بسیار جذاب و وسوسه‌انگیز است.

 

 

لینکهای مفید

 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن
آشنایی با بخش تعمیر دوربین نیکون
آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی

 

نظرات