نقد و بررسی دوربین سونی Sony a7S III

نقد و بررسی دوربین سونی Sony a7S III

 

دوربین سونی Sony a7S III سومین محصول تولیدی کمپانی سونی در سری دوربین های میرورلس آلفا است که بیشتر با تمرکز بر قابلیت های فیلمبرداری ، ساخته شده است. این دوربین ، لزوما یک دوربین فیلمبرداری 4K است که قابلیت های پیشرفته فیلمبرداری را به همراه رابط کاربری آسان در اختیار کاربران قرار می دهد . این دوربین قادر است تا فوتیج های UHD 4K را تا 120p در حالت انکود 10-bit 4:2:2 ارایه داده و دستیابی به خروجی تصویر ویدیویی 16-bit Raw با استفاده  از آن امکان پذیر می باشد .

 

برخی از ویژگی های اصلی دوربین سونی Sony a7S III عبارتند از :

 • سنسور 12MP BSI CMOS
 • پردازشگر Bionz XR
 • شناسایی فاز مبتنی بر سنسور
 • ISO 80-102,400
 • 9.44M-dot EVF
 • قابلیت فیلمبرداری 4K در 120p, 60p تا حداقل یک ساعت
 • خروجی تصویر 16-bit Raw تا 60p
 • ضبط داخلی در حالت 10-bit 4:2:2
 • صفحه ال سی دی کاملا چرخان
 • استابیلایزر 5 محور داخل بدنه
 • دو درگاه کارت حافظه SD و CFexpress Type A

دوربین سونی Sony a7S III با قیمت 3500 دلار در بازار های جهانی عرضه می شود .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی - نمایندگی تعمیر دوربین سونی

سنسور و پردازشگر

اگرچه رزولوشن 12 مگاپیکسلی سنسور در مقایسه با مدل های پیشین به صورت دست نخورده باقی  مانده است اما درهر صورت دوربین سونی Sony a7S III دارای سنسور متفاوت و نسبتا جدید می باشد . این سنسور از نوع  BSI بوده و طراحی آن به گونه ای انجام شده است که عملکرد بهتری را در شرایط کم نور ارایه می دهد . نکته جذاب در رابطه با این دوربین آن است که پایین ترین مقدار حساسیت در ISO 80 موجب افزایش دامنه دینامیکی دوربین تا حد قابل ملاحظه ای شده است .

سرعت خوانش اطلاعات سطح این سنسور نیز بهبود قابل ملاحظه ای یافته است . دوربین سونی a7S III قادر به انجام فیلمبرداری UHD 4K در 60p با استفاده از تمام سطح سنسور است و یا اینکه دستیابی به سرعت 120p را در ناحیه UHD 4K امکان پذیر می نماید .

همچنین باید به این نکته اشاره نمود که دوربین سونی a7S III اولین محصول کمپانی سونی است که در آن از پردازشگر جدید Bionz XR استفاده شده است . این یک سیستم پردازش با دو چیپ است که به گفته کمپانی سونی اجازه می دهد تا پردازش عکس ها و فیلم ها به صورت کاملا مجزا صورت پذیرفته و به همین دلیل تاخیر در پردازش تصاویر به کمترین حد ممکن کاهش داده شده و سرعت عملکرد کلی دستگاه تا حد قابل ملاحظه ای افزایش یافته است .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی - نمایندگی تعمیر دوربین سونی

سیستم اتوفوکوس به روز رسانی شده

بر خلاف سایر مدل های سری 'S' در دوربین سونی a7S III از سیستم اتوفوکوس تشخیص فاز مبتنی بر سنسور استفاده شده و این سیستمی است که امکان آگاهی از عمق دقیق ناحیه فوکوس را فراهم می آورد . در این دوربین از آخرین فناوری اتوفوکوس ساخت سونی استفاده شده است و با وجود این سیستم دوربین قادر به تشخیص چهره ، چشم و سر سوژه است و بر اساس آن قادر خواهد بود تا مناسب ترین حالت فوکوس برای سوژه را انتخاب نماید .حالت اتوفوکوس تشخیص چهره در تمام زمان های فیلمبرداری در دسترس قرار دارد و در زمان کار با آن خطر جا به جا شدن فوکوس بر روی چهره سوژه های دیگر ( به جز سوژه اصلی ) تا حد قابل ملاحظه ای کاهش یافته است .

در زمان های عکاسی ، سیستم اتوفوکوس این دوربین پیچیدگی چندان زیادی ندارد . برای تعقیب یک سوژه ، شما باید محل اولیه قرار گیری سوژه در درون کادر را مشخص نمایید و در هر صورت باید توجه داشته باشید که اتوفوکوس تشخیص حیوانات در این دوربین وجود ندارد .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی - نمایندگی تعمیر دوربین سونی

سنسور وایت بالانس

از زمانی که در درون بدنه دوربین ها از یک سنسور مجزا برای تنظیمات وایت بالانس استفاده میشد ، مدت های مدیدی گذشته است اما ما می دانیم که درتلفن های هوشمند یک سنسور مخصوص جهت تنظیم وایت بالانس در نظر گرفته می شود . دوربین سونی a7S III نیز دارای یک سنسور مجزا برای تنظیمات وایت بالانس می باشد . وجود این سنسور مخصوص به دوربین اجازه می دهد تا در برابر تغییرات شرایط نور و صحنه به سرعت واکنش نشان داده و تغییرات ناگهانی حالت وایت بالانس را تا حد بسیار زیادی اصلاح نماید. در زمان فیلمبرداری ، این ویژگی از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است ..

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی - نمایندگی تعمیر دوربین سونی

گزینه های فشرده سازی فیلم های ویدیویی

شاید یکی از مهمترین پیشرفت های به وجود آمده در درون این دوربین را افزایش گزینه های حالت فشرده سازی تصویر باید به شمار آورد . دوربین سونی a7S III قادر است تا حالت های فشرده سازی فراتر از 8-bit ( موجود در دوربین های قدیمی تر ) را ارایه نماید . در زمان کار با این دوربین نه تنها گزینه فشرده سازی نسخه 10-bit 4:2:2 از انکود (H.264-based) XAVC S را در اختیار خواهید داشت بلکه واریانت فشرده سازی نسخه H.265 که به نام حالت XAVC HS شناخته می شود را نیز در دسترس خود دارید . گزینه H.264 All-I موسوم به حالت XAVC S-I نیز در اینجا وجود دارد .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی - نمایندگی تعمیر دوربین سونی

گزینه های UHD 4K

مقدار زیادی از فوتیج های UHD این دوربین با استفاده از عرض کامل 4240 pixel سطح سنسور به دست آورده می شوند. این حالت امکانات کافی برای دستیابی به گزینه های DCI 4K (4096 x 2160) را در اختیار ما قرار می دهد .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی - نمایندگی تعمیر دوربین سونی

گزینه های فیلمبرداری 1080

همانند تمامی دوربین های سری a7s مدل مارک 3 نیز یک دوربین 12 مگاپیکسلی با سنسور 4K است و این سنسور قادر به ارایه تصاویر و فوتیج های اوورسمپل 1080 با نسبت 2:1 می باشد . همین حالت از کدک و بیت ریت ها برای ناحیه کراپ Super 35 نیز در دسترس می باشند.

باید توجه داشته باشیم که در زمان فیلمبرداری 1080 گزینه های H.265 در اختیار نمی باشند . همچنین توجه داشته باشید که برای ثبت حالت های All-I به یک کارت حافظه CFexpress یا V90-rated SD نیاز خواهید داشت .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی - نمایندگی تعمیر دوربین سونی

خروجی تصویر RAW

همانند بسیاری از دوربین های جدید ، دوربین سونی a7s III نیز قادر به ارایه خروجی تصاویر با فرمت RAW می باشد . این تصاویر قابل ارسال به رکوردر های خارجی برای آنکود در مراحل بعدی هستند و بر خلاف بسیاری از دوربین های دیگر ، سونی وعده داده است که خروجی تصاویر RAW با استفاده از حالت 16-bit سنسور ارایه می شوند .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی - نمایندگی تعمیر دوربین سونی

جدا سازی گزینه های حالت فیلمبرداری/عکاسی

 در دوربین سونی a7S III توانایی کنترل تنظیمات حالت عکاسی و حالت فیلمبرداری به صورت مجزا قرار داده شده است . اکگر شما تمایل دارید تا در زمان فیلمبرداری تنظیمات دلخواه خود را اعمال نمایید و سپس در حالت عکاسی نیز تنظیمات دیگری را به وجود آورید ، تغییر حالت میان عکاسی و فیلمبرداری موجب از دست رفتن تنظیمات شما نمی شود و هر یک از این موقعیت ها ، تنظیمات مخصوص به خود را به خاطر سپرده و  آنرا حفظ می کنند .

 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی

 

 

 

 

نظرات