4K چیست ؟

 4K چیست ؟

اگر به تازگی برای خریدن دوربین و تجهیزات عکاسی و فیلمبرداری به بازار مراجعه کرده باشید ، احتمالا برچسب یا عبارت 4K را بر روی برخی از محصولات جدید در بازار دیده اید. 4k به معنای 4000 پیکسل ، در پهنای صفحه تصویر است و یکی از استاندارد های جدید برای نمایش کیفیت تصاویر به شمار می آید .

با این کیفیت جدید ، شما جزییات بسیار بیشتری را در مقایسه با فرمت های تصویری سابق مشاهده می کنید . در گذار از دوره نمایشگر های SD به HD و Full HD کیفیت تصاویر ارتقای بسیار زیادی یافت

و جزییات زیادتری بر روی صفحه نمایش قابل مشاهده بود و دیسک های بلو ری نیز در مقایسه با فرمت های پیش از آن کیفیت بسیار بالاتری را به نمایش می گذاردند

اما باید توجه داشته باشیم که در بهترین کیفیت HD یعنی 1080p تنها 1920 پیکسل در پهنای تصویر قابل مشاهده می باشند و با وجود امکان مشاهده جزییات بالاتر در مقایسه با فرمت های پیش از آن اما در 4k شما با کیفیت چهار برابر بیشتر نسبت به همه فرمت های قبل مواجه هستید . 4000 پیکسل در پهنای تصویر ، یک استاندارد جدید است .

کیفیت 4k استاندارد جدید نمایش تصویر است که از آن به عنوان UHD یا فوق اچ دی نیز یاد می شود .

تصاویر زیر تفاوت کیفیت و ابعاد تصویر در فرمت های مختلف را نشان می دهند :

SD(480p)

 

HD (720p)

 

Full HD ( 1080p)

 

 

4k در فیلمبرداری :

اگر قصد انجام تصویر برداری با کیفیت 4k را دارید بنابراین باید از دوربینی استفاده کنید که قادر به ارایه این کیفیت در فیلمبرداری باشد .

در حال حاضر مشتریان عادی در بازار زیاد به دنبال دریافت کیفیت 4K نیستند اما تاریخ نشان داده است که تکنولوژی متوقف نمی ماند و به زودی تقاضای کیفیت 4k در بازار افزایش خواهد یافت .

کیفیت 4k برای عکاسان :

اما کیفیت 4K برای عکاسان چه مزیتی دارد ؟ تصور کنید تصاویری با کیفیت ۸ مگاپیکسل را در سرعت تصویر برداری 24 و25 و یا حتی 30 فریم بر ثانیه ثبت کنید .

تصاویر ثابت به دست آمده از فیلم های 4K دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و ثبت تصاویر با کیفیت در تصویر برداری 4k به عکاسان کمک می کند تا لحظه های بسیار حساسی مثل ظهور یک لبخند یا حتی لحظه خاموش شدن یک شمع در جشن تولد را با سرعت و کیفیت بسیار بالا به ثبت برسانند . 

 

نمایندگی تعمیرات کانن

نظرات