نکاتی برای عکاسی در فصل بهار

نکاتی برای عکاسی در فصل بهار

فصلهای بهار و پاییز از جمله مناسبترین زمان ها برای عکاسی و به خصوص انجام عکاسی در فضای باز و محیط های طبیعی به شمار می آیند . در این مطلب نکاتی را در رابطه با عکاسی در فصل بهار بیان می کنیم .

 

عکاسی از مناظر طبیعی

در فصل بهار ؛ مناظر طبیعی و محیط های بیرونی سرشار از رنگهای متنوعی بوده و آسمان به عنوان یک پس زمینه کاملا شفاف و آبی رنگ پیش روی شما قرار دارد . در این فصل استفاده از فیلتر پلاریزه ؛ یکی از ضرورت های عکاسی به شمار می آید .

در زمان عکاسی از محیط های طبیعی و فضای باز شکل های متقارن را پیدا کنید و از به کار گیری زوایای دید غیر متعارف غافل نشوید . ردیف های سنگی ؛ صخره ها ، پوشش سبز گیاهان ؛ گل ها و شکوفه ها از جمله سوژه های جذاب برای عکاسی در این فصل می باشند .

برای عکاسی از فضاهای بیرونی و محیط  های طبیعی ؛ حتما از یک لنز واید انگل ( زاویه دید باز ) استفاده کنید .

عمق میدان را در تصاویر خود فراموش نکنید . برای در فوکوس قرار دادن همه بخش های تصاویر از یک دیافراگم نسبتا بسته ( F/11- F22  ) استفاده کنید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

روش عکاسی با تکنیک سیلوئت ( ضد نور )

 

زمان های طلوع و غروب آفتاب

با طولانی تر شدن زمان روز ؛ اکنون فرصت بسیار مناسبی برای عکاسی به هنگام طلوع آفتاب می باشد. وجود آسمان و رنگهای شفاف در زمان های طلوع آفتاب یکی از ویژگی های این فصل به شمار می آید و با توجه به تغییرات متناوب دما در زمان های مختلف روز ؛ بنابراین زمان های صبحگاهی ؛ از جمله بهترین زمان ها برای عکاسی در فصل بهار به شمار آورده می شوند .

فیلتر پلاریزه کننده برای عکاسی در صبح های بهاری نیز مناسب می باشد اما به خاطر داشته باشید که مه و غبار صبحگاهی در فصل بهار به عنوان یک سافت باکس طبیعی بسیار بزرگ وظیفه نرم کردن نور را به خوبی انجام می دهد .

در صورتی که به انجام تکنیک های نوردهی در شرایط نور صبحگاهی علاقمند هستید ؛ استفاده از یک سه پایه خوب و مطمئن را فراموش نکنید .

در صورتی که با مشکلات نوردهی در بخشهایی از تصاویر خود مواجه هستید ؛ گزینه های جبران نوردهی در دوربین خود را مورد استفاده قرار دهید .

در صورتی که در پس زمینه تصاویر خود ، رنگ و حالت طبیعی آسمان را از دست می دهید ؛ استفاده از فیلتر های ND را در دستور کار قرار دهید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

عکاسی پرتره

در فصل بهار ؛ اگر چه روزها در حال طولانی تر شدن هستند اما در هر صورت هنوز هم خورشید با زاویه نسبتا ملایم می تابد و این امر موجب ایجاد حالت های ضد نور در سوژه های مورد عکاسی می شود . به جای آنکه سوژه را پشت به نور خورشید قرار دهید تلاش کنید تا خورشید در یک طرف بدن و مایل به پشت آن باشد . همچنین استفاده از نواحی سایه یک دست و استفاده از فلاش پر کننده برای از بین بردن سایه های مزاحم نیز توصیه می شود .

برای عکاسی پرتره در فضای باز ؛ از دیافراگم نسبتا باز استفاده کنید . کم شدن عمق میدان همزمان با در فوکوس قرار گرفتن سوژه به شما کمک می کند تا با افزایش دادن سرعت شاتر از لرزش های احتمالی دست و دوربین جلوگیری کنید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

عکاسی از گل ها و شکوفه ها

در زمان عکاسی از گل ها و شکوفه ها به دنبال پیدا کردن الگوهای متناسب باشید .

استفاده از زاویه دید از پایین ( Low Angel ) و زوم کردن برای بستن و پرکردن کادر توصیه می شود .

مقداری قانون شکنی کنید . گل ها و گیاهان در زمانی که نور یا خورشید در پشت آنها قرار می گیرد ؛ جذابیت خاصی را به دست می آورند . در این شرایط استفاده از تکنیک های جبران نوردهی را مورد توجه قرار دهید .

زوایای دید در عکاسی چه مفهومی دارند ؟

لینکهای مفید

 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن
آشنایی با بخش تعمیر دوربین نیکون
آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی

 

نظرات